Wspomnienie św. Alojzego Gonzagi

17 czerwca 2012 10:06Komentowanie nie jest możliweViews: 658

21 czerwca obchodzimy liturgiczne wspomnienie jednego z najmłodszych kanonizowanych jezuitów, św. Alojzego Gonzagi. Jest on patronem ministrantów oraz młodzieży studiującej.

Św. Alojzy urodził się 9 marca 1568 roku w Castiglione delle Stiviere w Lombardii jako najstarszy z ośmiorga synów margrabiego Ferdynanda di Castiglione. Rodzina wywodząca się z najznamienitszych rodów książęcych pragnęła dla pierworodnego syna kariery rycerskiej lub dworskiej, jednak Bóg miał inny plan wobec chłopca. Kiedy Alojzy miał siedem lat, przeżył swoiste nawrócenie. Od tej chwili poczuł niechęć do życia świeckiego, a w jego sercu zrodziło się pragnienie służenia Bogu. Młody chłopak zaczął spędzać długie godziny na modlitwie, praktykach pokutnych i czytaniu książek religijnych, co bardzo martwiło jego ojca, który inaczej wyobrażał sobie przyszłość syna.

W 1585 roku Alojzy oświadczył rodzinie, że zrzeka się prawa do swojej części dziedzictwa na rzecz brata i chce wstąpić do Towarzystwa Jezusowego w Rzymie. Pomimo braku akceptacji ze strony ojca, młodzieniec nie ustąpił i ostatecznie został przyjęty do nowicjatu.W zakonie Gonzaga odznaczał się wielką gorliwością i bogatym życiem duchowym. Z wielką radością wykonywał najprostsze, przyziemne prace w kuchni oraz przy sprzątaniu klasztoru. Chętnie odwiedzał więźniów i chorych w szpitalu. Wychodził także na ulicę, prosząc o jałmużnę dla klasztoru. Na pierwszym miejscu były jednak zawsze modlitwa i pokuta. Alojzy sam mówił: ten, kto nie jest człowiekiem modlitwy, nigdy nie dojdzie do wielkiej świętości, ani nie będzie panował nad samym sobą, (…) gnuśność oraz brak umartwiania się widoczny w duszach duchownych mają swe źródło wyłącznie w zaniedbaniu medytacji, która jest najkrótszym i najskuteczniejszym środkiem umożliwiającym zdobywanie cnót.

Po przyjęciu święceń niższych św. Alojzy został skierowany przez przełożonych na studia teologiczne. Na rok przed jego święceniami kapłańskimi Rzym nawiedziła epidemia dżumy. Młody kleryk poprosił wtedy przełożonych, by pozwolili mu posługiwać wśród zarażonych w szpitalu św. Sykstusa oraz w szpitalu Matki Bożej Pocieszenia. Niestety, w trakcie opiekowania się chorymi sam zaraził się dżumą i zmarł 21 czerwca 1591 roku, mając zaledwie 23 lata.

Życie św. Alojzego stało się przykładem dla wielu ludzi. Jego sława stale rosła, dlatego już w 1605 roku papież Paweł V ogłosił go błogosławionym. Kanonizacja odbyła się w roku 1726, a dokonał jej papież Benedykt XIII. Relikwie św. Alojzego umieszczone są w kościele św. Ignacego w Rzymie. Warto dodać, że szczególnym nabożeństwem do św. Alojzego Gonzagi wyróżniali się św. Robert Bellarmin oraz św. Jan Bosko, który drugie swoje oratorium w Turynie nazwał właśnie jego imieniem.

W ikonografii św. Alojzy przedstawiany jest w habicie jezuickim, białej komży z szerokimi rękawami. Jego atrybutami są krzyż, białe lilie, Dziecię Jezus w ramionach, mitra książęca i trupia czaszka.

Modlitwa do św. Alojzego Gonzagi

Niebieskich darów najwyższy szafarzu, Boże nasz, któryś w anielskim młodzieniaszku Świętym Alojzym, przedziwną niewinność życia z podobną pokutą połączył, spraw łaskawie, prosimy, abyśmy takiej niewinności nie umiejąc dochować, pokutę jego naśladować potrafili. Przez Pana naszego Jezusa Chrystusa, który żyje i króluje w Niebie i na ziemi, po wszystkie wieki wieków. Amen.

Oprac. Anna Pomianek

Źródła:
Alojzy Gonzaga, pl.Wikipedia.org.
Święty Alojzy Gonzaga, zakonnik, Brewiarz.pl.
Św. Alojzy Gonzaga, Ministranci.archidiecezja.katowice.pl.
Święty Alojzy Gonzaga, PrzymierzeZMaryja.pl.

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web