Poznaj osobowość swojego dziecka

27 lutego 2012 15:36Komentowanie nie jest możliweViews: 501

Autor recenzji: Justyna Królak ▼

„Dlaczego jedno dziecko jest głośne, hałaśliwe i pełne radości, podczas gdy inne od maleńkiego jest ciche, posłuszne, analityczne i perfekcyjne? Dlaczego jedno dziecko jest silne, aktywne i rządzi całą rodziną, podczas gdy inne jest przyjacielskie, spokojne, uległe i w ogóle nie sprawia żadnych kłopotów?” – te pytania stawia Florence Littauer na początku swej książki „Osobowość plus dla rodziców”.

Następnie autorka odpowiada na te pytania, przedstawiając koncepcję czterech osobowości: sangwinika, choleryka, melancholika i flegmatyka. Wykorzystując tę wiedzę, możesz zrozumieć osobowość swojego dziecka, pojąć, dlaczego zachowuje się ono w określony sposób i jak najlepiej Ty jako rodzic powinieneś reagować. Da Ci to szansę na poznanie i szanowanie indywidualności każdego Twojego dziecka.

Autorka rozpoczyna swą książkę od przeglądu osobowości, omawiając na początek w sposób ogólny cechy poszczególnych typów. Kolejny krok to określenie osobowości Twojej jako rodzica i Twojego dziecka – służy do tego specjalny test. Następnie Littauer omawia
ogólnie osobowości rodzica sangwinika, choleryka,
melancholika i flegmatyka.

Prawdziwą ucztę stanowi rozdział omawiający już szczegółowo życie rodziców wszystkich czterech osobowości z poszczególnymi typami osobowości ich dzieci. Autorka omawia najpierw mocne i słabe strony dziecka sangwinika, a następnie wskazuje, jak wygląda wychowanie takiego dziecka przez rodzica: mającego taką samą osobowość, przez silnego choleryka, perfekcyjnego melancholika i spokojnego flegmatyka. W ten sam sposób omawiane są kolejne osobowości dziecka: choleryka, melancholika i flegmatyka.

Jak twierdzi Florence Littauer, znajomość poszczególnych typów osobowości – zarówno swojej, jak i innych członków rodziny – pozwala na każdego z nich spojrzeć indywidualnie, szanować tę odmienność i podejść do każdego zgodnie z potrzebami jego osobowości. Takie zrozumienie zarówno mocnych, jak i – a może szczególnie – słabych stron każdej z osobowości pomaga uniknąć wielu konfliktów, w odpowiedni dla danej osobowości sposób pracować nad konkretnymi wadami.

Autorka o tych wszystkich możliwych kombinacjach rodzic-dziecko pisze bardzo przystępnie, jasno i z ogromnym poczuciem humoru. W końcu sama jest słonecznym sangwinikiem… Lekturze będzie towarzyszyć więc radość, a nierzadko i wybuchy śmiechu. Autorka przywołuje wiele przykładów ze swojej pracy, opisuje także swoje osobiste, domowe zmagania wychowawcze. Jej pisanie nie jest więc czystą teorią, lecz opiera się na sporym doświadczeniu. Warto z niego skorzystać…

——————

Justyna Królak – absolwentka teologii KUL, gdzie poznała się z mężem, Pawłem. Współtworzy rodzinną firmę, której głównym polem działania jest prowadzenie księgarni internetowej Tolle.pl. Prywatnie pasjonatka dobrych książek.

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web