Katowice-Brynów: Doktorat honoris causa dla Pana Wojciecha Kilara

2 lipca 2012 09:31Komentowanie nie jest możliweViews: 228

Dziś w „Mojej parafii” publikujemy dwa artykuły ze strony parafii Najświętszych Imion Jezusa i Maryi w Katowicach-Brynowie. Na początek artykuł zapowiadający uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego Wojciechowi Kilarowi (publikujemy go ze względu na osobisty charakter oraz dlatego, że pozwala on łatwiej zrozumieć kontekst drugiego artykułu), a pod nim relacja z uroczystości wraz z multimediami.

W poniedziałek, 18 czerwca br. nasz znakomity parafianin i wybitny kompozytor Wojciech Kilar otrzyma doktorat honoris causa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Mistrzu! Bardzo się z tego cieszymy i serdecznie GRATULUJEMY!

Uroczystość odbędzie się na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego, gdyż wyszła z jego inicjatywy. Uczelnia ta chce docenić nie tylko ogromny dorobek muzyczny kompozytora, ale także jego życiową postawę i głębokie przywiązanie do wartości. Również dla nas jest to wielki zaszczyt, bo Pan Wojciech modli się razem z nami w naszej brynowskiej świątyni, dla której wraz ze śp. małżonką Barbarą ufundował trzy dzwony. Już za miesiąc 17 lipca br. obchodzić będzie swoje 80. urodziny.

Z darem modlitwy

Duszpasterze, redakcja i cała wspólnota parafii pw. Najświętszych Imion Jezusa i Maryi w Katowicach-Brynowie

—————-

18 czerwca 2012 r. o godz. 11.00 na Wydziale Teologicznym w Katowicach odbyła się uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego Wojciechowi Kilarowi. Wniosek Rady Wydziału Teologicznego został zatwierdzony przez Senat Uniwersytetu Śląskiego 29 maja 2012 r.

Wydarzenie było transmitowane przez Telewizję internetową UŚ.

Poniżej zamieszczamy materiały filmowe z uroczystości:

Uroczystość nadania tytułu DHC W. Kilarowi
skrót tego wydarzenia

Wykład Wojciecha Kilara.
W trakcie uroczystości nadania tytułu doktora honoris causa UŚ Wojciech Kilar powiedział, że jego wystąpienie nie będzie wykładem. Mimo tego, ze słów Mistrza wiele można się nauczyć.

Laudacja Wojciecha Kilara wygłoszona przez ks. prof. zw. dr hab. Jerzego Szymika.

oraz zdjęcia z wystawy tematycznej w budynku Wydziału Teologicznego:

—————-

Artykuł został opublikowany w dziale „Moja parafia”. Udostępniamy i upowszechniamy tutaj ciekawe artykuły ze stron internetowych różnych polskich parafii. Strony parafialne mają zazwyczaj zasięg ograniczony i są skierowane do członków i sympatyków danej parafii, a artykuły tam umieszczane bardzo często powinny sięgać do zdecydowanie szerszego grona odbiorców. Publikacja za zgodą osób redagujących strony parafialne.