Przestań dyskutować

31 maja 2011 16:49Komentowanie nie jest możliweViews: 193

ks. Zbigniew Paweł Maciejewski

ks. Zbigniew Paweł Maciejewski

ks. Zbigniew Paweł Maciejewski

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – Boże Ciało (23 czerwca 2011)

…Sprzeczali się (…) między sobą… (J 6,52)

Można Ciało Chrystusa próbować zawrzeć w pojęciach – transfinalizacja, transsubstancjacja, transsygnifikacja, pamiątka, symbol. A potem zwoływać sympozja, pisać artykuły i książki, by uzasadniać ich prawdziwość lub dowodzić fałszywości czy ograniczoności. Już żydowscy słuchacze Jezusa mieli z tym kłopot, znajdując różne rozwiązania i kłócąc się ze sobą.

Owocem wielu kłótni, sporów i debat może być to, że bardziej nerwowi ich uczestnicy zaczną zbierać chrust na stos dla swoich przeciwników.

Nie o to jednak chodzi.

Dobre i zbawienne jest szukanie prawdy. Pamiętać jednak należy, że prawda dla nas to nie abstrakcyjne pojęcie, idea, ale sam żywy Chrystus, który przypomina nam, że On jest „drogą i prawdą, i życiem” (por. J 14,6).

Odczepiając się od źródła prawdy, a pogrążając się w nieskończonych dyskusjach i dywagacjach, można od Prawdy ciągle się oddalać.

Lepiej przed Prawdą stanąć twarzą w twarz, a jeszcze lepiej to paść na kolana. Lepiej podłączyć się do niej, czerpiąc z niej życie, niż próbować (bezskutecznie) ogarnąć ją swoim umysłem.

Wystarczy, trzymając się Ewangelii, wierzyć, że ma się przed sobą życie świata.

I nie sprzeczaj się, mówiąc, że nie trzeba jeść, by żyć. On mówi przecież: „Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba. Jeśli kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki” (J 6,51ab).

 

Ks. Zbigniew Paweł Maciejewski, urodzony w roku 1965, ksiądz diecezji płockiej, proboszcz Winnicy; autor książek „100 x więcej do kochania” i „Cztery kroki do Miłości”; prowadzi serwis dla katechetów http://katecheza.natan.pl i własny blog http://zpm.natan.pl.

http://www.tolle.pl/pozycja/100-razy-wiecej?pp=772

http://www.tolle.pl/pozycja/cztery-kroki-do-milosci?pp=772

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web