Kochać i nie zaniedbać miłości

17 listopada 2011 14:33Komentowanie nie jest możliweViews: 110

Uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata
(20 listopada 2011)

Rozważanie: ks. Tomasz Blicharz

Niedziela, która kończy rok liturgiczny, ukazuje nam Chrystusa Króla. Wielu ludzi zadaje sobie pytanie: na czym polegać ma Królestwo Chrystusowe.

Słowa Chrystusa, że Jego Królestwo nie jest z tego świata, mają ustosunkować chrześcijan do prawdy, że jest jeszcze „tamten” świat, gdzie Chrystus króluje. Ale zanim człowiek trafi na tamten świat, już dziś na tym świecie musi pokazać, że chce na „tamten” świat trafić. Aby móc kiedyś oglądać Chrystusa Króla w Jego chwale, trzeba najpierw dostrzegać Chrystusa Króla tutaj na ziemi. Jezus dzisiaj nie chodzi po ziemi, nie można Go tak po prostu spotkać w sklepie, na parkingu czy w salonie. Ale Jezus jest w każdym z nas. Bo przecież sam Chrystus powiedział: „Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, mnieście uczynili”. Uroczystość Chrystusa Króla zmusza do refleksji, kim dzisiaj dla mnie, dla ciebie jest Jezus, Syn Boży, i czy chcesz żyć w Jego królestwie.

Ewangeliczny opis sądu, jaki Bóg przeprowadza nad ludźmi, ukazuje dwie prawdy, które każdy człowiek musi wziąć sobie głęboko do serca. Pierwsza prawda to stwierdzenie, że człowiek w czasie swojego życia musi wykazać się w miłości do Boga, a najlepszym sposobem dostrzegania Boga jest dostrzeganie drugiego człowieka. Chrystus będzie sądził z uczynków miłości. To jest podstawowe kryterium sądu. Podstawowe i zarazem jedyne. Do nieba nie pójdziemy za odbyte pielgrzymki i odmówione pacierze, do nieba idzie się za miłość – okazywaną tym najmniejszym.

Druga prawda, która każdemu chrześcijaninowi powinna zapaść głęboko w serce to to, że do tych, których Chrystus skazuje na mękę wieczną, wcale nie mówi, że robili coś złego i że ich czyny były złe. Zarzut, jaki pada pod ich adresem, to zaniedbanie dobra. Nie wystarczy nie robić nic złego. Trzeba jeszcze nie zaniedbywać miłości.

Kiedyś czytałem komentarz, w którym o. Augustyn Pelanowski mówił, że „najmniejsi i ubodzy, nadzy i spragnieni, uwięzieni i zgłodniali istnieją na świecie nie dlatego, że Bóg nie chce im pomóc, ale dlatego, że Bóg chce bogatym i wielkim, najedzonym i wolnym dać szansę na zbawienie. Tyle że zwykle ci, którym jest dobrze na tym świecie, nie widzą swej szansy na zbawienie w pomaganiu najmniejszym”. To jeden z najpiękniejszych komentarzy do Słowa dziś rozważanego.

————–

Ks. Tomasz Blicharz – ceniony młody kaznodzieja i rekolekcjonista z diecezji rzeszowskiej. Ostatnio nazywany również duszpasterzem blokowisk rzeszowskich. Pisał rozważania biblijne do rzeszowskiego dodatku do „Niedzieli”. Jak sam twierdzi: Biblii nie studiował, tylko próbuje nią żyć.

————–
Tekst Ewangelii (Mt 25,31-46)
Jezus powiedział do swoich uczniów:
Gdy Syn Człowieczy przyjdzie w swej chwale i wszyscy aniołowie z Nim, wtedy zasiądzie na swoim tronie pełnym chwały. I zgromadzą się przed Nim wszystkie narody, a On oddzieli jednych [ludzi] od drugich, jak pasterz oddziela owce od kozłów. Owce postawi po prawej, a kozły po swojej lewej stronie. Wtedy odezwie się Król do tych po prawej stronie: Pójdźcie, błogosławieni Ojca mojego, weźcie w posiadanie królestwo, przygotowane wam od założenia świata! Bo byłem głodny, a daliście Mi jeść; byłem spragniony, a daliście Mi pić; byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie; byłem nagi, a przyodzialiście Mnie; byłem chory, a odwiedziliście Mnie; byłem w więzieniu, a przyszliście do Mnie. Wówczas zapytają sprawiedliwi: Panie, kiedy widzieliśmy Cię głodnym i nakarmiliśmy Ciebie? spragnionym i daliśmy Ci pić? Kiedy widzieliśmy Cię przybyszem i przyjęliśmy Cię? lub nagim i przyodzialiśmy Cię? Kiedy widzieliśmy Cię chorym lub w więzieniu i przyszliśmy do Ciebie? A Król im odpowie: Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili. Wtedy odezwie się i do tych po lewej stronie: Idźcie precz ode Mnie, przeklęci, w ogień wieczny, przygotowany diabłu i jego aniołom! Bo byłem głodny, a nie daliście Mi jeść; byłem spragniony, a nie daliście Mi pić; byłem przybyszem, a nie przyjęliście Mnie; byłem nagi, a nie przyodzialiście mnie; byłem chory i w więzieniu, a nie odwiedziliście Mnie. Wówczas zapytają i ci: Panie, kiedy widzieliśmy Cię głodnym albo spragnionym, albo przybyszem, albo nagim, kiedy chorym albo w więzieniu, a nie usłużyliśmy Tobie? Wtedy odpowie im: Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, czego nie uczyniliście jednemu z tych najmniejszych, tegoście i Mnie nie uczynili. I pójdą ci na mękę wieczną, sprawiedliwi zaś do życia wiecznego.

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web