Pius X: Konieczność rozdziału państwa od Kościoła jest absolutnie fałszywą tezą
Zbliżają się wybory parlamentarne, warto przypomnieć absolutnie podstawowe nauczanie Kościoła odnośnie do relacji państwo–Kościół, które jest zobowiązany respektować każdy katolik. Nauczanie papieży Piusa X, Leona XIII i Piusa XII nie straciło nic ze swej aktualności. Warto przyłożyć te zasady do programów politycznych poszczególnych partii.
„Konieczność rozdziału państwa od Kościoła jest absolutnie fałszywą tezą, bardzo szkodliwym błędem“ (Pius X, Vehementer nos).
„Królewska funkcja musi zabezpieczać dobre życie ludu zgodnie z tym, co jest mu niezbędne do osiągnięcia niebiańskiego szczęścia“ (Tomasz z Akwinu, De regimine principum).
„Społeczeństwa ludzkie nie mogą, nie stając się zbrodniczymi, prowadzić się tak jakby Bóg nie istniał, lub odmawiać zajmowania się religią, tak jakby to była dla nich obca sprawa lub coś, co nie może w żaden sposób im służyć…“ (Leon XIII, Immortale Dei).
„(…) przez wpływ prawa stanowionego wszyscy łatwiej mogą spełniać zapisy prawa wiecznego” (Leon XIII, Libertas praestantissimum).
„Od tego, czy ustrój jakiegoś państwa jest zgodny z prawem Bożym, zależy zdrowie dusz jego obywateli“ (Pius XII).
cyt. za: http://delurski.pl/5820/christus-vincit-regnat-imperat-2/.
Gorąco polecamy całość opracowania ks. Tomasza Delurskiego pt. Christus vincit, regnat, imperat, w którym porusza kwestię tego, kiedy w świetle nauczania Kościoła ustrój demokratyczny może być w ogóle do zaakceptowania.