Święci z Kanonu Rzymskiego. NMP, św. Józef, Apostołowie, św. Jan Chrzciciel
Kanon Rzymski (dziś Pierwsza Modlitwa Eucharystyczna) to najczcigodniejsza modlitwa eucharystyczna w liturgii Kościoła obrządku rzymskiego. Chcemy zaprezentować starożytnych świętych wzywanych przez Kościół w Kanonie Rzymskim w każdej Mszy świętej przez półtora tysiąca lat. Zgodnie z zapowiedzią na początek zbiór artykułów o Najświętszej Maryi Pannie, Apostołach, św. Józefie i św. Janie Chrzcicielu.
Najświętsza Maryja Panna
Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
15 sierpnia obchodzimy największe święto maryjne – uroczystość Wniebowzięcia NMP, zwaną również świętem Matki Bożej Zielnej (Polska) lub Matki Boskiej Korzennej (Czechy). W tym dniu czcimy Maryję, która została wzięta z ciałem i duszą do nieba. (Czytaj całość)
Artykuły o wszystkich ważniejszych świętach maryjnych, komentarze do Ewangelii, cytaty z nauczania Kościoła odnoszące się do poszczególnych tajemnic z życia Maryi czczonych przez Kościół znajdziesz, klikając w tag: święta maryjne.
Święty Józef
Uroczystość św. Józefa Oblubieńca NMP
19 marca obchodzimy uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny. Święty Józef bywa nazywany milczącym Świętym, bowiem choć jest on tak ważną postacią w historii zbawienia, żaden z Ewangelistów nie zanotował choćby jednego słowa wypowiedzianego przez Chrystusowego opiekuna. Św. Józef jest przede wszystkim tym, który wsłuchuje się w Boży głos, wykonuje Boże polecenia. (Czytaj całość)
Uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela
24 czerwca obchodzimy uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela. Jest to wyjątkowy święty – jako jedyny cieszy się przywilejem obchodzenia jego uroczystości w dniu urodzin. Dodatkowo św. Jan wspominany jest w kalendarzu liturgicznym 29 sierpnia, kiedy to obchodzimy dzień jego męczeńskiej śmierci. (Czytaj całość)
Jan Chrzciciel – zginął ścięty mieczem na skutek intrygi żony Heroda (Męczeństwo św. Jana)
Jana Chrzciciela Kościół czci w ciągu roku dwukrotnie: 24 czerwca – w uroczystość jego narodzenia, i 29 sierpnia – we wspomnienie jego męczeńskiej śmierci. (Czytaj całość)
Apostołowie
Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła
Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła obchodzona jest wspólnie 29 czerwca już od III wieku. Obaj Apostołowie położyli fundamenty pod kształtowanie się pierwotnego Kościoła, obaj ponieśli śmierć męczeńską w Rzymie. Tradycja podawała, że stało się to w tym samym dniu. (Czytaj całość)
Święto Nawrócenia św. Pawła Apostoła
25 stycznia Kościół obchodzi Nawrócenie św. Pawła Apostoła. Jest to jedyne święto w kalendarzu liturgicznych, w którym czcimy nawrócenie danej osoby. (Czytaj całość)
Święto św. Andrzeja Apostoła
30 listopada Kościół wspomina w liturgii Świętego Andrzeja Apostoła, brata św. Piotra. Andrzej był pierwszym apostołem powołanym przez Pana (liturgia wschodnia określa go dlatego mianem Protokleros – Pierwszy Powołaniem). (Czytaj całość)
Święto św. Jakuba Większego
25 lipca obchodzimy w liturgii święto św. Jakuba Większego (Starszego), jednego z Dwunastu Apostołów Chrystusa, brata św. Jana Ewangelisty. Był on jednym z uprzywilejowanych uczniów Jezusa, gdyż obok Piotra i Jana został wybrany, by uczestniczyć w wydarzenaich szczególnych: wskrzeszeniu córki Jaira (Mk 5,37), przemienieniu na górze Tabor (Łk 9,28) oraz czuwaniu w Ogrodzie Oliwnym (Mt 26,37). (Czytaj całość)
Święto św. Jana Apostoła i Ewangelisty
27 grudnia – w oktawie (2 klasy) Narodzenia Pańskiego – obchodzimy święto św. Jana Apostoła i Ewangelisty; jednego z trzech (obok Piotra i brata Janowego Jakuba) najważniejszych apostołów, autora pięciu pism Nowego Testamentu. (Czytaj całość)
Święto św. Tomasza Apostoła
3 lipca przypada święto św. Tomasza – jednego z dwunastu apostołów Jezusa. Jest on patronem Indii, Portugalii, architektów, budowniczych, cieśli, geodetów, murarzy, stolarzy, małżeństw i teologów. (Czytaj całość)
Święto Świętych Filipa i Jakuba
6 maja obchodzimy święto Świętych Apostołów Filipa i Jakuba Mniejszego. (Czytaj całość)
Święto św. Bartłomieja Apostoła
24 sierpnia obchodzimy święto św. Bartłomieja Apostoła, którego w Ewangelii św. Jana znamy pod imieniem Natanael. Według biblistów oba imiona odpowiadają tej samej osobie. (Czytaj całość)
Święto św. Mateusza, Apostoła i Ewangelisty
21 września Kościół czci Świętego Mateusza, Apostoła i Ewangelistę. Imię Mateusz pochodzi od hebrajskiego Mattaj lub Mattanja, co oznacza „Dar Boga”. (Czytaj całość)
Święto Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza
28 października Kościół czci w liturgii Apostołów Świętego Szymona oraz Świętego Judę Tadeusza. Obaj są wymienieni we wszystkich katalogach Dwunastu w Piśmie Świętym. (Czytaj całość)
Oto (oprócz Najświętszej Maryi Panny) czternastu najznamienitszych spośród czterdzieściorga świętych wymienianych w Kanonie Rzymskim.
Oprac. Paweł Pomianek