Święto św. Bartłomieja Apostoła

19 sierpnia 2012 15:00Komentowanie nie jest możliweViews: 1537

24 sierpnia obchodzimy święto św. Bartłomieja Apostoła, którego w Ewangelii św. Jana znamy pod imieniem Natanael. Według biblistów oba imiona odpowiadają tej samej osobie.

Karty Pisma Świętego niewiele mówią nam o Świętym Bartłomieju. Synoptycy wymieniają go jedynie w katalogach Apostołów, gdzie zawsze figuruje za św. Filipem, który przyprowadził go do Chrystusa. Św. Jan natomiast podaje nieco więcej szczegółów na temat życia Apostoła.

Po pierwsze św. Jan wspomina, że Bartłomiej-Natanael pochodził z Kany Galilejskiej (J 21,2). Niektórzy uważają nawet, że to właśnie na weselu Natanaela w Kanie Galilejskiej, Pan Jezus na prośbę swej Matki dokonał pierwszego cudu, przemieniając wodę w wino. Kolejna scena z udziałem Apostoła, to szczegółowy opis pierwszego spotkania Natanaela z Jezusem. Oto co czytamy w Ewangelii Janowej:

Nazajutrz [Jezus] postanowił udać się do Galilei. I spotkał Filipa. Jezus powiedział do niego: «Pójdź za Mną!». Filip zaś pochodził z Betsaidy, z miasta Andrzeja i Piotra. Filip spotkał Natanaela i powiedział do niego: «Znaleźliśmy Tego, o którym pisał Mojżesz w Prawie i Prorocy – Jezusa, syna Józefa z Nazaretu». Rzekł do niego Natanael: «Czyż może być co dobrego z Nazaretu?» Odpowiedział mu Filip: «Chodź i zobacz!» Jezus ujrzał, jak Natanael zbliżał się do Niego, i powiedział o nim: «Patrz, to prawdziwy Izraelita, w którym nie ma podstępu». Powiedział do Niego Natanael: «Skąd mnie znasz?» Odrzekł mu Jezus: «Widziałem cię, zanim cię zawołał Filip, gdy byłeś pod drzewem figowym». Odpowiedział Mu Natanael: «Rabbi, Ty jesteś Synem Bożym, Ty jesteś Królem Izraela!» Odparł mu Jezus: «Czy dlatego wierzysz, że powiedziałem ci: Widziałem cię pod drzewem figowym? Zobaczysz jeszcze więcej niż to». Potem powiedział do niego: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Ujrzycie niebiosa otwarte i aniołów Bożych wstępujących i zstępujących na Syna Człowieczego» (J 1,43-51).

Jak można zauważyć w powyższym fragmencie, Natanael był uprzedzony i sceptycznie nastawiony do Nazarejczyków. Jednak zaledwie kilka słów Jezusa wystarczyło, by poruszyć jego serce i duszę. Natanael uwierzył, że spotkał samego Mesjasza i natychmiast przyłączył się do grupy uczniów Pana.

Ostatni tekst mówiący o św. Bartłomieju to opis cudownego połowu ryb na jeziorze Genezaret po zmartwychwstaniu Chrystusa, którego Natanael był świadkiem (J 21,2-6).

Dalsze losy Apostoła nie są nam dokładnie znane. Tradycja podaje, że po zesłaniu Ducha Świętego, Bartłomiej udał się do Indii. Inni pisarze twierdzą, że głosił on Słowo Boże w Arabii Saudyjskiej, Etiopii, Persji, Mezopotamii oraz Armenii, gdzie miał nawrócić królewskiego brata Polimpiusza. W odpowiedzi na to rozgniewany król Astyages nakazał uwięzić Bartłomieja i poddać go torturom, by zmusić go do wyrzeczenia się wiary. Kiedy jednak to nie poskutkowało, rozkazał go ukrzyżować, a następnie ściąć mieczem. Było to ok. 70 roku. Od VII wieku rozpowszechniła się pogłoska, że przed samą śmiercią żywcem zdarto z niego skórę.

Ciało Świętego pochowano z szacunkiem. Od 400 roku jego relikwie przenoszono z miejsca na miejsce, chroniąc je przed Arabami. Dopiero w 838 r. dotarły one do Benewentu we Włoszech, gdzie znajdują się do chwili obecnej pod mensą głównego ołtarza tamtejszej katedry. Za panowania cesarza Ottona III część tych relikwii została przeniesiona do Rzymu, gdzie zostały złożone w bazylice na Wyspie Tyberiadzkiej.

Święty Bartłomiej patronuje rzeźnikom, garbarzom, introligatorom, siodlarzom, szewcom, tynkarzom, górnikom, krawcom, piekarzom, bartnikom, pasterzom, grzybiarzom i rolnikom. Wzywany jest również w przypadku konwulsji, chorób nerwowych i skórnych.

W ikonografii Apostoł ukazywany jest jako dobrze umięśniony mężczyzna, w długiej tunice spiętej paskiem. Bywa przedstawiany również ze ściągniętą z niego skórą. Jego atrybutami są: księga, nóż, zwój.

Modlitwa:

O, Bartłomieju, w niebiosach jaśniejesz wśród Apostołów; wysłuchaj teraz tej pieśni i przyjmij nasze modlitwy. Na Ciebie z wielką miłością Jezus skierował swe oczy, bo widział w Tobie człowieka o sercu szczerym i czystym. Głoszony słowem proroków, przez długie wieki wzywany, objawił Mesjasz się tobie, a Tyś Go przyjął z radością. Pomiędzy Panem a Tobą zawarte ścisłe przymierze: po trudach drogi krzyżowej otrzymasz w niebie nagrodę. Chrystusa, Władcy wszechświata jesteś Apostołem oraz przyjacielem; dla Mistrza żyjesz, a ludzi przez Mistrza życie umacniasz. Wszechmogący Boże, utwierdź w nas szczerą wiarę, która łączyła Świętego Bartłomieja Apostoła z Twoim Synem, i spraw za jego wstawiennictwem, aby Twój Kościół stał się dla wszystkich narodów sakramentem zbawienia. Niech Bóg, którego wielbimy, przez Twoje wielkie zasługi wprowadzi nas do ojczyzny i wiecznym szczęściem obdarzy. Amen. (Za: http://bartlomiejap.blogspot.com)

Oprac. Anna Pomianek

Źródła:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Bart%C5%82omiej_Aposto%C5%82

http://brewiarz.pl/czytelnia/swieci/08-24.php3

http://bartlomiejap.blogspot.com/2012/07/zyciorys.html

http://bartlomiejap.blogspot.com/2012/07/modlitwa-do-sw-bartomieja.html

http://www.vismaya-maitreya.pl/wielcy_ludzie_swiety_bartlomiej_apostol.html

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web