Uroczystości odpustowe ku czci św. Rocha w Mikstacie

21 sierpnia 2023 10:34Komentowanie nie jest możliweViews: 560

16 sierpnia w Diecezjalnym Sanktuarium w Mikstacie odbyły się uroczystości odpustowe ku czci św. Rocha, patrona drewnianego kościoła na Cmentarnym Wzgórzu, a od 2007 roku także niebieskiego Patrona miasta Mikstat. Sumie odpustowej sprawowanej o godz. 11.00 przewodniczył ks. bp Łukasz Buzun, który wcześniej dokonał obrzędu błogosławieństwa zwierząt – stałego elementu uroczystości odpustowych ku czci św. Rocha w Mikstacie.

DSC_0021

Na początku Eucharystii ks. kan. Krzysztof Ordziniak, kustosz Diecezjalnego Sanktuarium Świętego Rocha w Mikstacie, skierował słowa podziękowania do ks. bpa Łukasza, który w tym dniu obchodził 9. rocznicę święceń biskupich, wyrażając radość z obecności ks. biskupa wśród nas. Ks. kustosz przywitał również licznie przybyłych kapłanów, przedstawicieli władz, pielgrzymów i parafian. Poprosił następnie ks. bpa, by sprawował tę sumę w intencji pielgrzymów oraz gospodarzy, o Boże błogosławieństwo w pracy i inwentarzu.

W homilii, nawiązując do Ewangelii, ks. biskup podkreślił, że królestwo niebieskie – czyli ewangeliczna perła – stało się również udziałem św. Rocha. Kaznodzieja zaakcentował, że Roch był pielgrzymem, człowiekiem miłosiernym, opiekował się chorymi, był też więźniem. Hierarcha zaznaczył, że Roch był tym, który rozdał majątek ubogim i wyruszył w drogę. Był człowiekiem wolnym. Podkreślił, że każdy z nas został stworzony, by żyć w wolności dzieci Bożych i realizować swoje powołanie. Człowiek jest powołany do tego, by realizować swoje powołanie, by mieć serce wolne, w którym jest miejsce dla Chrystusa. Ks. biskup zaakcentował, że człowiekiem wolnym był Roch, który rozdał majątek i żył z Bożej Opatrzności. Kaznodzieja. Podkreślił też, że czcimy w Kościele świętych, bo są dla nas ważnymi osobami, są dla nas wzorami, ale i pośrednikami między nami a Panem Jezusem.

W dalszej części homilii hierarcha skoncentrował swoją uwagę na kwestii wolności. Wskazał, że człowiek został stworzony po to, by żył, pracował, realizował drogę swego powołania i miał serce otwarte na Chrystusa, i o nim nie zapominał. Nawiązując do słów św. Pawła, celebrans prosił, abyśmy nie żyli nowinkami, ale trzymali się zdrowej nauki Kościoła. Zaznaczył, że oprócz ducha dobra jest też duch fałszu, zła, który próbuje człowieka odciągnąć od Kościoła, od Boga. Ksiądz biskup podkreślił, że ważne są relacje międzyludzkie. Zaznaczył, że mogą one być pomocne w odkrywaniu Chrystusa w sakramentach. Kaznodzieja wyraził radość z faktu, że czas przygotowania do odpustu był naznaczony spowiedzią świętą, że tak wiele osób otworzyło serce na Chrystusa. Dostrzegając, że niszczy się wrażliwość młodego pokolenia, celebrans powiedział: „Nikt nikogo nie krzywdzi, jeśli nie zgadza się na niszczenie, szczególnie w ludziach młodych, wstrzemięźliwości, skromności, wstydliwości, cierpliwości, wytrwałości, wierności, która jest związana z czystością serca, jest podstawą relacji z Bogiem” i dodał, że „w takich postawach kryje się ludzka godność, wartość osoby ludzkiej, a przecież dla Boga wszyscy jesteśmy bardzo ważni i jesteśmy wartościowi, bo Chrystus umarł za każdego z nas”. Kontynuując, powiedział, że rozważanie ma na celu zwrócenie na to, co nas najbardziej zniewala. Podkreślił, że najbardziej zniewala nas grzech.

Kończąc homilię, kaznodzieja zachęcał, byśmy prosili św. Rocha, który jest naszym przewodnikiem życia w wolności, o właściwe rozumienie tej wolności i właściwe jej wykorzystanie, gdyż: „wolność jest drogą ku wartościom, a nie celem samym w sobie, a w ostateczności ku Bogu. Ci, którzy wiążą swoją wolność z Ewangelią i tradycją, mogą doświadczać jej słodkich owoców. Człowiek jest powołany do świętości, do szczęścia i wolności w Chrystusie”.

Wiele cennych wskazań zostało zawartych w słowach skierowanych do wiernych zebranych przy sanktuarium. W świat popłynęło przesłanie o właściwe rozumienie i korzystanie z wolności tak, by prowadził nas ona do świętości.

W procesji z darami zostały przyniesione: kwiaty, chleb, kosz z owocami, prośby i podziękowania, które za wstawiennictwem św. Rocha były przedstawiane w nowennie, ampułki z wodą i winem oraz hostie.

Po Mszy Świętej ksiądz biskup odczytał litanię do św. Rocha. Następnie procesja z Najświętszym Sakramentem przeszła cmentarnymi alejami, wśród grobów tych, którzy kiedyś tak jak my oddawali cześć św. Rochowi i troszczyli się o przekaz tradycji odpustowych kolejnym pokoleniom. Błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem zakończyło uroczystą sumę odpustową. Po nim powierzyliśmy nasza ojczyzną Bożej opiece. Tradycyjnie na sumę odpustową przybyły pielgrzymki z Chynowy, Grabowa i Kotłowa.

W dniu odpustu harcerze zorganizowali punkt medyczny. Uroczystą sumę uświetnił chór i orkiestra parafialna. Po sumie wiele osób udało się na jarmark odpustowy, w Mikstacie nazywany „budami”. Bo odpust to czas radosnego świętowania, które integruje rodziny i społeczność lokalną. Ci, którzy kiedyś mieszkali z Mikstacie, a teraz są poza nim, robią wszystko, by w dniu św. Rocha tu być i wspólnie świętować.

Tekst: ks. Krzysztof Ordziniak, Małgorzata Strzelec
Zdjęcia: Małgorzata Strzelec

DSC_0012

DSC_0033

DSC_0039

DSC_0043

DSC_0051

DSC_0055

DSC_0056

DSC_0071

DSC_0072

DSC_0074

DSC_0076

DSC_0078

DSC_0080

DSC_0087

DSC_0098

DSC_0101

DSC_0116

DSC_0119

DSC_0126

DSC_0129

DSC_0130

DSC_0133

DSC_0137

DSC_0140

DSC_0144

DSC_0145

DSC_0163

DSC_0172

DSC_0174

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web