Kalendarz z pracami uczestników spotkań w Szkole Świętego Rocha

19 grudnia 2022 11:44Komentowanie nie jest możliweViews: 552

MIKSTAT_Kalendarz_2023Od dwunastu lat, w dniach poprzedzających uroczystości odpustowe w Diecezjalnym Sanktuarium Świętego Rocha w Mikstacie, z inicjatywy kustosza sanktuarium ks. Krzysztofa Ordziniaka spotykają się młodzi, by poznawać postać św. Rocha, tradycje odpustowe, genezę odbywającego się tu obrzędu błogosławieństwa zwierząt oraz inne doroczne tradycje. Spotkania są okazją do kształtowania świata wartości młodych i wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka.

Dodatkowo od 2020 roku, w soboty po 16. dniu każdego miesiąca, odbywają się tzw. „Rochowe Szesnastki”. Każde spotkanie rozpoczyna się modlitwą, następnie dzieci poznają kolejne etapy życia św. Rocha. Jest rozmowa o tradycjach związanych z świętami czy uroczystościami przypadającymi w danym miesiącu. Na spotkaniach dzieci otrzymują zadanie do wykonania. Są to często prace plastyczne. I to właśnie one stały się inspiracją do przygotowania kalendarza. Pierwszy został przygotowany na rok 2022, ale ten dobiega już końca, a skoro powstało wiele kolejnych pięknych prac dzieci, jest i kalendarz na 2023 rok.

Na jego okładce znajduje się Diecezjalne Sanktuarium Świętego Rocha. Tu 16 sierpnia każdego roku odbywają się uroczystości odpustowe ku czci św. Rocha połączone z obrzędem błogosławieństwa zwierząt, które w 2015 roku zostały wpisane na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Na okładce znajdują się ponadto dwa zdjęcia z obrzędu błogosławieństwa zwierząt. Na jednym z nich widnieją ks. biskup Radosław Orchowicz, który w tym roku przewodniczył temu obrzędowi, oraz kustosz sanktuarium, ks. Krzysztof Ordziniak; obaj trzymają w rękach gołąbki – symbol Ducha Świętego, ale i pokoju – które tradycyjnie zostały wypuszczone na zakończenie obrzędu błogosławieństwa zwierząt. W tym roku to przesłanie i wołanie pokoju ze Wzgórza św. Rocha miało szczególną wymowę. Na okładce kalendarza znalazło się też miejsce dla „Myszy” – maskotki Szkoły Świętego Rocha.

Na kolejnych kartach kalendarz zostały zaznaczone najważniejsze wydarzenia z życia parafii, a także terminy odbywających się co miesiąc spotkań. Są też oczywiście prace dzieci, które w każdym miesiącu mają określoną tematykę. W styczniu znajdziemy prace na temat: Nasze mikstackie Betlejem. 2 lutego obchodzimy Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. W Mikstacie od ponad stu lat posługują Siostry Franciszkanki Rodziny Maryi, które podejmują różne prace, co doskonale zauważyły dzieci, przygotowując prace plastyczne zatytułowane: Siostry Franciszkanki w naszej parafii.

Często słyszymy, że nie możemy obdarować innych, bo sami mamy mało. Prace dzieci zamieszczone w marcu są doskonałą podpowiedzią i pokazują, jak wiele można dać innym, nie mając pieniędzy. Oto kilka propozycji dzieci: miłość, uśmiech, czas, modlitwa, wspólny spacer. Możemy też ofiarować innym dobre serce. W kwietniu możemy podziwiać piękne palmy, które zostały przygotowane przez dzieci. W maju, miesiącu poświęconym Maryi, możemy zobaczyć propozycje map i wyruszyć szlakiem mikstackich kapliczek. W czerwcu możemy podziwiać wianuszki w kwiatów i ziół, które przygotowały dzieci do pobłogosławienia na zakończenie oktawy Bożego Ciała. Powoli zanika ta tradycja, bo coraz mniej osób potrafi je upleść, a okazuje się, że nie jest to takie trudne. Dzieci nauczyły się je pleść podczas warsztatów przeprowadzonych dla nich przez s. Helenę.

Kiedy w kalendarzu pojawia się lipiec to znak, że nasze uroczystości odpustowe są coraz bliżej, a wraz z nimi kolejna edycja Szkoły Świętego Rocha. W tym miesiącu możemy poczytać listy uczestników do rówieśników, zachęcające do spotkań w Szkole Świętego Rocha. Sierpień zdobią prace przedstawiające to, co dzieci najbardziej zapamiętały z odpustu. We wrześniu mamy ilustracje do legendy o Matce Bożej Siewnej, z którą uczestniczący w spotkaniach zostali wcześniej zapoznani. Na październikowej kartce z kalendarza znalazły się ulubione bądź wymarzone zwierzątka dzieci. Propozycje logo Szkoły Świętego Rocha zdobią miesiąc listopad, zaś wieńce adwentowe podziwiać można na karcie grudniowej.

Kalendarz stanowi w pewnym sensie podsumowanie roku spotkań w Szkole Świętego Rocha. Będzie on też zapewne miłą pamiątką dla Autorów zamieszczonych prac, którzy w ich przygotowanie włożyli mnóstwo serca i czasu.


Małgorzata Strzelec

MIKSTAT_Kalendarz_20233

MIKSTAT_Kalendarz_20234

MIKSTAT_Kalendarz_20236

MIKSTAT_Kalendarz_20238 — kopia

MIKSTAT_Kalendarz_202311 — kopia

MIKSTAT_Kalendarz_202313

MIKSTAT_Kalendarz_202314

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web