Odpust ku czci św. Rocha z błogosławieństwem zwierząt w Mikstacie pod patronatem Dziennika Parafialnego

4 sierpnia 2021 13:52Komentowanie nie jest możliweViews: 199

W Mikstacie (diecezja kaliska) od ponad trzystu lat w dniach 15-16 sierpnia odbywają się niezwykłe uroczystości odpustowe ku czci Świętego Rocha. Możemy sobie pomyśleć, przecież w każdej parafii odbywają się uroczystości odpustowe. Więc w czym tkwi niezwykłość odbywającego się tutaj odpustu. Jest pewien element uroczystości, którego nie spotkamy w innych zakątkach kraju – to obrzęd błogosławieństw zwierząt. Tu od pokoleń mieszkańcy ufni w orędownictwo Świętego Rocha przyprowadzają, a w ostatnich latach także przynoszą swoje zwierzęta i proszą Go o opiekę nad nimi. Obrzęd błogosławieństwa zwierząt odbywa się po Mszy Świętej wotywnej sprawowanej o godz. 8:00. Można będzie w tym dniu zobaczyć tu prawie cała Arkę Noego. Będą tu koty różnych ras, psy, kanarki, króliki, chomiki, żółwie, konie zaprzęgnięte do bryczek. Właściciele zwierząt troszczą się by w tym dniu ich zwierzątka prezentowały się jak najpiękniej. Obrzęd ten jest widowiskowym elementem uroczystości odpustowych, ale ma także głęboką wymowę religijną.

Bezpośrednie przygotowania do uroczystości odpustowych rozpoczynają się 7 sierpnia. Od tego dnia o godz. 18:30 w Sanktuarium sprawowana będzie Msza Święta z nauką. W tym roku będzie je głosił ks. Dariusz Szyszka. Po Eucharystii odprawiana będzie Nowenna do Świętego Rocha.

Mikstat nazywany jest miastem szczególnego kultu Świętego Rocha. W trosce o przekaz unikalnych tradycji odpustowych organizowana zostanie już X edycja Szkoła Świętego Rocha dla młodych parafian mikstackich. Czym jest ”Rochowa Szkoła”? To spotkania przybliżające dzieciom postać Świętego Patrona, a to także czas wspólnej modlitwy nowennowej, poznawania zwyczajów odpustowych.

W scenariusz uroczystości odpustowych wpisany jest Dzień Chorych i Starszych. Przeżywany będzie w niedzielę 8. sierpnia. Będzie to spotkanie modlitewne osób chorych i starszych oraz ich opiekunów przy relikwiach św. Rocha.

15 sierpnia po Mszy Świętej odprawianej o godz. 18:00 z kościoła farnego wyruszy do sanktuarium procesja z Najświętszym Sakramentem i relikwiami Świętego Rocha. Tam odśpiewane zostaną nieszpory i rozpocznie się całonocna adoracja Najświętszego Sakramentu. O godz. 24:00 kapłani pochodzący z mikstackiej parafii będą sprawowali pasterkę. Niezwykły klimat do modlitwy panuje podczas tej Mszy Świętej sprawowanej wśród migocących na grobach lampek symbolizujących pamięć o tych, którzy odeszli, a którzy kiedyś oddawali cześć św. Rochowi. Szum drzew, cykanie świerszczy skłaniają do refleksji i modlitewnej zadumy. Tej z pewnością w tę noc na Mikstackim Wzgórzu zapewne nie zabraknie.

Zgodnie z mikstacką tradycją odpustową o godz. 8:00 odprawiona zostania Msza św. wotywna w intencji gospodarzy i pielgrzymów, a o godz. 9:00 odbędzie się wspomniany już obrzęd błogosławieństwa zwierząt, którego dokona J.E. ks. bp Damian Bryl.

Trudno wyobrazić sobie odpust bez uroczystej sumy, która zostanie odprawiona o godz. 11:00. Przewodniczyć jej będzie ks. bp Damian Bryl. Po Mszy św. z indywidualnym błogosławieństwem dzieci sprawowanej o godz. 18:00 procesja z Najświętszym Sakramentem i relikwiami św. Rocha powróci do kościoła farnego.

Tę niezwykłą uroczystość odpustową naprawdę warto obejrzeć i przeżyć w Mikstacie, bo opisać jej się nie da. Zadziwiająca jest siła wiary i tradycji w tej społeczności. W grudniu 2015 roku uroczystości odpustowe ku czci Świętego Rocha z obrzędem błogosławieństwa zwierząt zostały wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.

Ks. Krzysztof Ordziniak

Małgorzata Strzelec

Mikstat_A3-2021_view(2)-1

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web