X Europejskie Dni Dziedzictwa w Zespole klasztornym w Ratowie – zaproszenie

2 września 2020 06:34Komentowanie nie jest możliweViews: 66

„Ratowo – droga przez wieki” – pod takim hasłem nawiązującym do hasła ogólnopolskiego „Moja droga” odbędą się X Europejskie Dni Dziedzictwa w osiemnastowiecznym Zespole klasztornym w Ratowie. Tradycyjnie poza zwiedzaniem zabytkowego kompleksu zostanie zorganizowany plenerowy piknik rycerski „Śladami Pawła z Radzanowa”.
02 POP PLAKAT RATOWO EDD 2020
Wydarzenie zainauguruje 13 września o godz. 9.30 msza św. w intencji mieszkańców Europy, natomiast od godziny 11.00 przewidziane są liczne atrakcje kulturalne, w tym plenerowy piknik rycerski „Śladami Pawła z Radzanowa” – znamienitego rycerza Księstwa Mazowieckiego, właściciela Radzanowa i Ratowa, który żył na przełomie XIV i XV wieku. W ramach pikniku zostanie zaprezentowany konny turniej rycerski, pokazy pojedynków rycerskich, gawędy o historii Ziemi Radzanowskiej, warsztaty tańca średniowiecznego, zabawy dworskie i ludyczne.

Ze względu na obecną sytuację epidemiczną gry i zabawy dworskie oraz warsztaty tańca będą odbywały się wyłącznie na świeżym powietrzu oraz zostaną zaaranżowane w taki sposób, by ich uczestnicy mogli wykonywać przewidziane dla nich zadania z zachowaniem dystansu społecznego.

Dodatkowo w myśl hasła „Ratowo – droga przez wieki”, nawiązującego bezpośrednio do hasła ogólnopolskich tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa „Moja Droga”, zaprezentowane zostaną w formie happeningu historycznego scenki z najważniejszych wydarzeń Ziemi Radzanowskiej od XIV do XX wieku.

W ramach EDD będzie można zwiedzać obiekt oraz wziąć udział w warsztatach „Płonące rokoko – ostatni płomień baroku”, których celem jest przybliżenie wyjątkowej wartości artystycznej i historycznej unikatowego rokokowego kościoła pw. św. Antoniego, czerpiącego swe wzorce z fantazyjnego rokoka augsburskiego.

– Na przestrzeni wieków mieszkańcy Ratowa, jak i przybywający tu pielgrzymi przebyli długą i czasem trudną drogę do naszego teraz. Teraz, będącego z jednej strony czasem niepewności, związanej choćby z pandemią, ale jednocześnie czasem pokoju, wywalczonego przez naszych przodków. Dlatego też już po raz dziesiąty spotkamy się, by odkrywać nasze chrześcijańskie europejskie dziedzictwo w ciekawej formie łączącej edukację z zabawą – zaprasza rektor sanktuarium ks. kan. Bogdan Pawłowski.

Pierwsza pisemna wzmianka o Ratowie pochodzi z 1494 r. Osada jest wówczas własnością rycerza Pawła z Radzanowa herbu Prawdzic, potomka protoplasty rodu o takim samym imieniu, którego znamy jako pielgrzyma peregrynującego do grobu św. Jakuba w Composteli i który sprawował ważne funkcje na dworze księcia Siemowita IV. Do przełomowych momentów w historii Ratowa zaliczyć można również siedemnastowieczną wyprawę kasztelana Pawła Narzymskiego pod Wiedeń wraz ze słynącym łaskami obrazem św. Antoniego Padewskiego i związaną z nią fundację klasztoru, a także budowę w osiemnastowiecznym wieku murowanego konwentu, zachowanego do dziś wraz ze wspaniałym unikatowym rokokowym wyposażeniem wnętrza. Ziemia Radzanowska była również świadkiem walk w czasie Powstania Styczniowego, wojny polsko-bolszewickiej, I oraz II wojny światowej. Je wielowymiarowa i warta odkrywania przeszłość to fundament, na którym obecne pokolenia budują swoją przyszłość.

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web