Wkrótce w Mikstacie odpust ku czci św. Rocha z błogosławieństwem zwierząt. Jak co roku objęliśmy patronat nad tym wydarzeniem

31 lipca 2019 00:32Komentowanie nie jest możliweViews: 347

Mikstat-Roch-program-uroczystosci-odpustowych-AD-2019
Ponieważ Cię Bóg dał nam za Patrona, niechaj nas zawsze strzeże Twa obrona” – słowami tej starej pieśni od niepamiętnych czasów parafianie mikstaccy proszę o opiekę Świętego Rocha. Święty Roch jest tu w Mikstacie wyjątkowo czczony. Patronuje nie tylko kościołowi wzniesionemu w 1786 roku na Cmentarnym Wzgórzu, ale od 2007 roku także miastu. Kościół został pobudowany jako wotum dziękczynne za uratowanie miasta przed epidemią cholery. Mieszkańcy miasta wierzą, że to właśnie wstawiennictwu Świętego Rocha ich przodkowie zawdzięczają ocalenie. Kochają i czczą swego Patrona od pokoleń, a także ci żyjący tu współcześnie podkreślają, że odczuwają i doświadczają szczególnej opieki Świętego Rocha.

W Mikstacie, niewielkiej miejscowości położonej w diecezji kaliskiej, kult Świętego Rocha jest niezwykle żywy. Jednym z największych wydarzeń dla mikstackiej wspólnoty parafialnej są właśnie uroczystości odpustowe ku czci Świętego Rocha. W żadnym innym dniu w ciągu roku nie gromadzi się na Cmentarnym Wzgórzu, na którym znajduje się sanktuarium, tylu parafian i pielgrzymów oraz turystów kulturowych.

Jak już wspomniano, dzień odpustu to jedno z największych wydarzeń w życiu tej niewielkiej wspólnoty.

Do ważnych wydarzeń staramy się zawsze jak najlepiej przygotować, dlatego już 7 sierpnia rozpoczną się przygotowania duchowe do odpustu. Codziennie o godz. 18:30 w sanktuarium będzie sprawowana Msza święta z nauką, a po niej nowenna do Świętego Rocha. Tak czynili przez pokolenia nasi przodkowie, tak czynią mikstaccy parafianie i w czasach współczesnych.

Warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden element przygotowań do uroczystości odpustowych, adresowany przed wszystkim do młodego pokolenia. Również od 7 sierpnia w godzinach przedpołudniowych rozpoczną się spotkania w ramach VIII edycji Szkoły Świętego Rocha. Ich celem jest zapoznanie młodego pokolenia ze zwyczajami odpustowymi, przybliżenie im postaci Świętego Rocha. Każdy dzień rozpoczynać się będzie modlitwą nowennową.

11 sierpnia, w niedzielę poprzedzająca uroczystości odpustowe, do sanktuarium zaproszone są w sposób szczególny chorzy, starsi i osoby niepełnosprawne wraz ze swoimi opiekunami. Święty Roch jest patronem chorych, więc przybędą, by tu, u stóp Jego ołtarza, złożyć swoje troski, niepokoje, prosić o ulgę w cierpieniu, bądź – jeśli taka jest wola Boża – o łaskę uzdrowienia. Msza święta w ich intencji będzie sprawowana o godz. 15:00 pod przewodnictwem ks. prałata Jana Wolniaka, Dyrektora Domu Księży Emerytów im. Jana Pawła II w Ostrowie Wielkopolskim. Będzie podczas niej okazja do przyjęcia sakramentu chorych.

Na uroczystości odpustowe przybywa liczna rzesza pielgrzymów. Jako jedni z pierwszy przybędą Lekarze Weterynarii i służby weterynaryjne. Swoje spotkanie ze św. Rochem będą przeżywali 15 sierpnia podczas Eucharystii sprawowanej przez ich krajowego duszpasterza. Tego samego dnia o godz. 15:00 w sali MGOK-u odbędzie się XV sesja popularnonaukowa z cyklu „Siła kultu-tradycji-wiary”. Jak co roku, po Mszy świętej sprawowanej w kościele farnym o godz. 18:00 procesja z Najświętszym Sakramentem i relikwiami Świętego Rocha wyruszy do sanktuarium na Cmentarnym Wzgórzu, głównego miejsca celebracji uroczystości odpustowych. Tu zostaną odprawione Nieszpory i ostatni dzień Nowenny do Świętego Rocha. Potem rozpocznie się całonocne czuwanie modlitewne.

O północy kapłani pochodzący z Mikstatu będą sprawowali pasterkę. Tradycyjnie już w dniu imienin naszego Patrona, 16 sierpnia, o godz. 8:00 sprawowana będzie Msza święta wotywna. Po tej Mszy Świętej odbędzie się widowiskowy, ale i mający głęboki wymiar religijny obrzęd błogosławieństwa zwierząt. W tym roku dokona go ks. bp Wiesław Szlachetka, Biskup Pomocniczy Archidiecezji Gdańskiej.

Dodajmy, że obrzęd błogosławieństwa zwierząt odbywa się od trzystu lat. Przed bramą prowadzącą do Sanktuarium przechodzi niezwykła procesja składająca się ze zwierząt i ich właścicieli. Zobaczyć tu będzie można prawie całą Arkę Noego. Mikstat to jedna z niewielu miejscowości w Polsce, gdzie można obejrzeć i przeżyć taki odpust.

Po obrzędzie błogosławieństwa będzie czas na wspólne, radosne biesiadowanie. Oczywiście nie zabraknie i czegoś, by wzmocnić siły fizyczne, bo to przecież jeszcze nie koniec uroczystości. Bo jak jest odpust, to oczywiście i suma odpustowa, i procesja.

O godz. 18:00 odprawiona zostanie Msza święta w intencji dzieci, które otrzymają specjalne indywidualne błogosławieństwo. Następnie procesja z Najświętszym Sakramentem powróci do kościoła farnego.

Uczestnicząc w uroczystościach odpustowych, warto znaleźć chwilę czasu, by nawiedzić Sanktuarium. Tu czeka na nas Ten, który nieustannie oręduje za nami. My, Mikstaczanie, coś na ten temat wiemy, wielu pielgrzymów także przekonało się o tym, że jest On skutecznym Orędownikiem u Pana.

Szczegółowy program uroczystości odpustowych na plakacie (powyżej, nad artykułem). Zachęcamy do zajrzenia na stronę internetową parafii: http://www.parafia-mikstat.pl W galerii znajdują się zdjęcia z odpustów z ostatnich kilku lat.

Patronat medialny nad uroczystościami odpustowymi w Mikstacie objęły portale: Opoka, DziennikParafialny.pl, polska.zaprasza.eu, krakow.zaprasza.eu, polskaniezwykla.pl, dwutygodnik Opiekun, Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej, TV Internetowa Dom Józefa, PROART, wlkp24.pl

Na niezwykłe uroczystości odpustowe połączone z obrzędem błogosławieństwa zwierząt zaprasza

Ks. kan. Krzysztof Ordziniak, kustosz sanktuarium

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web