Pod patronatem Dziennika Parafialnego: 100-lecie konsekracji fary w Mikstacie pod przewodnictwem bp Edwarda Janiaka

23 października 2018 08:28Komentowanie nie jest możliweViews: 2675

ks.Krzysztof Ordziniak • 

Tak długo mikstacka wspólnota parafialna oczekiwała i przygotowywała się do obchodów 100-lecia kościoła farnego. Ten dzień już za nami. Zapewne jednak na zawsze pozostanie w pamięci tych, którzy uczestniczyli w uroczystości.
DSC_0046
20 października minęło dokładnie 100 lat od dnia konsekracji kościoła przez abpa Edmunda Dalbora. Uroczystościom stulecia przewodniczył ks. bp Edward Janiak, Ordynariusz Diecezji Kaliskiej. Zależało mi, aby uroczystości tej nadać charakter zbliżony do tej przeżywanej przez naszych przodków. Biskup Edward Janiak, podobnie jak przed wiekiem abp Edmund Dalbor, zajechał eskortowany przez motocyklistów karocą zaprzężoną w cztery konie.

DSC_0010Na początku Eucharystii skierowałem do księdza biskupa słowa powitania. Przybliżyłem w nich także historię budowy mikstackiej fary. Przypomniałem postać budowniczego kościoła ks. Franciszka Ruszczyńskiego. To dzięki Jego determinacji, zaangażowaniu i ofiarności naszych praojców możemy dziś modlić się w pięknej murowanej świątyni. Nie mogło zabraknąć także wspomnienia kapłanów, którzy na przestrzenie osiemdziesięciu siedmiu lat troszczyli się o piękno tej świątyni. Ta liczba może zadziwiać, ale od trzynastu lat to właśnie mojej opiece duszpasterskiej powierzona jest ta parafia. Słowa powitania skierowałem także do zaproszonych gości, przedstawicieli władz lokalnych i samorządowych oraz parafian, którzy odpowiedzieli na moje zaproszenie i przybyli na tę piękną uroczystość. Bo czyż nie trzeba nam dziękować za wszelkie dobro, które stało się przez te sto lat udziałem mikstackich parafian. Dodam, że odwiedziłem domy wszystkich parafian, przekazując im zaproszenie na zbliżające się uroczystości.

Od trzech lat trwają w konsekrowanym przed stu laty kościele prace renowacyjne. Kilka dni przed jubileuszowymi uroczystościami udało się zakończyć prace w prezbiterium, w związku z tym zwróciłem się do ks. biskupa z prośbą o jego poświęcenie. Ponadto została wykonana tablica upamiętniającej obchody 100-lecia konsekracji kościoła oraz 25 rocznicy erygowania Diecezji Kaliskiej oraz krzyż misyjny znajdujący się przy kościele. Wszystkie te dzieła zostały poświęcone przez księdza biskupa.

Przebywając w parafii mikstackiej, abp Edmund Dalbor udzielił sakramentu bierzmowania 650 osobom. Podczas sobotniej uroczystości przyjęło go z rąk ks. bpa Edwarda Janiak pięćdziesięciu młodych parafian.

DSC_0132W homilii ksiądz biskup podkreślił, że Mikstat kojarzy mu się z miejscem, gdzie wierni troszczą się o tradycje oraz kościół.  Powołując się na dokumenty historyczne, wyjaśnił, dlaczego Mikstat nazywany jest czasami „Małym Paryżem”. Nawiązując do trwających w świątyni prac renowacyjnych, skierował na moje ręce słowa podziękowania za troskę o świątynię. Podkreślił, że ich realizacja jest możliwa dzięki otrzymanym z wielu źródeł dotacjom. Dodał jednocześnie, że ważny był tu także wkład własny parafii.  Kontynuując, ks. biskup podziękował konserwatorom, mecenasom sztuki za troskę o to, by świątynia stawała się coraz piękniejsza. Podkreślił, że wygląd świątyni świadczy o parafianach, o ich wierze, wdzięczności wobec Pana Boga i ofiarności, ale dodał: „Pan Bóg chce od nas czegoś więcej, On chce mieszkać w naszych sercach. To my mamy być tym tabernakulum”.

Zwracając się do młodzieży, celebrans zaakcentował, że sam moment bierzmowania trwa krótko, pozostawia jednak trwały ślad w duszy człowieka. Powiedział: „Choć ten sakrament przyjmuje się raz w życiu, On Duch Święty was już nigdy nie opuści. Głosem waszego sumienia będzie wam podpowiadał, co należy czynić, jak należy postępować, ale Pan Bóg nie zniewala człowieka. Jeżeli ktoś chce, ma wolną wolę, do tego stopnia jest człowiek wolny, że może odwrócić się od Pana Boga, pogardzić Bogiem”.

Nawiązując do słów Ewangelii, Biskup Ordynariusz przekonywał młodych, że jeśli przyznają się do Jezusa, Ten nigdy ich nie opuści. Podkreślił, że są potrzebni Kościołowi, bo świat potrzebuje świadków wiary. Podkreślił, że takimi świadkami byli bł. ks. Jerzy Popiełuszko czy patron dnia św. Jan Kanty, ale i oni, młodzi, mogą być nimi dla swoich rówieśników. Kontynuując, celebrans zwrócił uwagę na wielość  dróg prowadzących do Boga. Zaznaczył jednak, że aby życie człowieka wydało dobre owoce, potrzebna jest  jedność oddziaływań Kościoła, rodziny i szkoły.

Sakramenty, objawienie przekazane na kartach Pisma Świętego to pewna droga do Boga. Celebrans zaznaczył, że jest jeszcze jedna pewna droga do nieba – jest nią drugi człowiek. Wskazywał młodym, że należy tak iść przez życie, żeby nikt przeze mnie nie płakał, żeby być otwartym, pomocnym, bez względu na światopogląd, różnice, język, bo każdy człowiek stworzony jest na obraz i podobieństwo Boże. „I może inne rzeczy zapomnicie z tej uroczystości, ale tego nie zapominajcie, że nie ma przypadkowych spotkań, że każdy człowiek jest dla mnie wezwaniem”.

Następnie ks. biskup zaapelował do rodziców, by byli świadkami wiary dla swoich dzieci. Podkreślił znaczenie dziadków w formowaniu religijności wnuków. Kończąc, celebrans podziękował wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do zorganizowania tak  pięknej uroczystości.
DSC_0186
Po homilii młodzi złożyli wyznanie wiary, odpowiadając na pytania ks. Biskupa. Następnie tenże wraz z kapłanami modlił się o dary Ducha Świętego dla przyjmujących sakrament bierzmowania. Po zakończonej modlitwie celebrans namaszczał  czoła bierzmowanych olejem krzyżma świętego. Nie zabrakło podziękowań młodzieży skierowanych do ks. bpa Ordynariusza za udzielenie im sakramentu. Były też słowa podziękowania dla kapłanów i rodziców.

W procesji z darami bierzmowana młodzież wraz ze swoimi rodzicami złożyła ofiarę na renowację świątyni. Ponadto w procesji z darami przyniesiono m.in.: kwiaty, ornaty, świece, ofiarę na meble do zakrystii, patenę i bieliznę kielichową, chleb i wino.

Podczas uroczystości ks. Biskup odznaczył dwie osoby Srebrnym Pierścieniem Świętego Józefa. Przed końcowym błogosławieństwem celebrans podkreślił, że piękna jest mikstacka świątynia obecnością wiernych.

Po zakończonej Eucharystii odbyło się wręczenie tytułu Zasłużony dla Miasta i Gminy Mikstat – dr. Rafałowi Dutkiewiczowi. Laudacje wygłosił Burmistrz Miasta i Gminy pan Henryk Zieliński, zaś treść uchwały o nadaniu tytułu Zasłużonego dla Miasta i Gminy przewodniczący Rady Miasta i Gminy Łukasz Dybul. Po wręczeniu dyplomu i repliki aktu urodzenia głos zabrał uhonorowany. Uroczystość zakończyła się odśpiewaniem Roty.
DSC_0414
Dodam, że świątynia, której 100-lecie konsekracji obchodziliśmy, została pobudowana w latach 1913–1914. Mikstaczanie prawie cztery lata oczekiwali na jej konsekrację. Przed stu laty uroczystość ta stała się okazją do manifestacji patriotyzmu i polskości. Mikstat na prawie miesiąc przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości przystrojony był we flagi. W 100-lecie tego wydarzenia w mieście również powiewały flagi narodowe i mikstackie.

Trzeba tu zaznaczyć, że mikstaccy parafianie przygotowanie do uroczystości zaczęli już w lutym. Zaproponowałem wiernym, aby jedną z form przygotowania duchowego do wielkiego jubileuszu była nowenna miesięcy do Trójcy Świętej. Ponadto w dniach bezpośrednio poprzedzających uroczystość odbyły się w parafii rekolekcje. Nauki rekolekcyjne głosił o. Andrzej Grzesiak.

W notatce prasowej zamieszczonej przez ks. Franciszka Ruszczyńskiego po uroczystościach konsekracji kościoła czytamy: „Przyjazd Arcypasterza i konsekracya kościoła to chwila historyczna dla miasta Mikstata, pozostawiająca głębokie wrażenie w sercach i umysłach, a w dziejach parafii złotemi i niezatartemi głoskami zapisana”.

Jako proboszcz pragnę dodać: podobnie jak obchody 100-lecia konsekracji kościoła.
DSC_0101
DSC_0447

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web