Druga Niedziela Wielkiego Postu, 12 III 2017 – komentarz do Ewangelii

10 marca 2017 21:48Komentowanie nie jest możliweViews: 772

Natalia Klocek (DSC_0826)Będziemy przemienieni

Rozważa: ks. Bohdan Dutko MS ●

Druga Niedziela Wielkiego Postu (12 marca 2017)

Czytania: Rdz 12, 1-4a; 2 Tm 1, 8b-10

Ewangelia: Mt 17, 1-9

W przemienieniu Chrystusa chodziło głównie o to, aby z serc uczniów usunąć zgorszenie krzyża i by uniżenie dobrowolnie przyjętej męki nie zakłóciło wiary tych, którym została objawiona wspaniałość ukrytej godności” (św. Leon Wielki)

Myślę, że jeśli ktoś prowadzi życie duchowe, to musi mieć doświadczenie Taboru. Pan czyni wszystko, aby nas umacniać, abyśmy nieśli w sobie taki dowód zwycięstwa Jezusa, którego żaden krzyż nie jest w stanie wytrącić. Więcej, właśnie wtedy krzyż rozbłyśnie swoją chwałą i stanie się znakiem wiary dla innych.

Być świadkiem

Mija prawie dwa lata od śmierci młodego księdza Salvatore Mellone z Bari. Zmarł na raka, którego wykryto, gdy był jeszcze seminarzystą. Otrzymał przyspieszone święcenia. Przeżył w kapłaństwie tylko trzy miesiące.

W głębokiej chorobie tak pisał do papieża Franciszka: „Ojcze Święty, ofiaruję moją chorobę i cierpienie Panu i dla dobra Kościoła oraz za Ciebie Ojcze św. Niech Bóg Ci błogosławi i zawsze będzie przy Tobie, niech Cię wspiera w twojej pracy w służbie miłości. Proszę Cię, byś modlił się za mnie, by Pan wypełnił w moim życiu swoją wolę do końca. Nie proszę Boga o uzdrowienie, ale o radość i siłę, by do końca być świadkiem Jego miłości i kapłanem w Jego sercu”.

Widać w nim całkowite zjednoczenie z Chrystusem… Jakby chciał powtórzyć za św. Piotrem: „Panie, dobrze mi tu!” Przebywał w swoim namiocie!

Po ludzku

Kiedy nie mamy doświadczenia Przemienienia Jezusa w naszym życiu, kiedy zakryta jest przed nami Jego chwała, wtedy pozostaje tylko ludzkie spojrzenie i ludzka mądrość. Właśnie w taki sposób na cierpienie i ukrzyżowanie patrzył Piotr. Nikt inny, a tylko on pouczał Mistrza i zarzekał się, że on na to nie pozwoli! Protestował, gdy Jezus nakreślał drogę, która Go czeka. Wtedy Jezus nie zawahał się powiedzieć do niego mocne słowa: „Idź precz szatanie!”

Dlatego nie dziwmy się, gdy ktoś zapiera się wiary, dokonuje aborcji, prosi o eutanazję… Dlaczego? Bo bywa krzyż, który jest nie do udźwignięcia, on przeraża, straszy, skandalizuje, gorszy! Nie można domagać się od człowieka rzeczy, które go przerastają. On po prostu sam nie może czynić inaczej.

Dlatego widzimy, czym jest krzyż bez wiary, gdy nie promienieje światłem Zmartwychwstania Chrystusa!

Będziemy przemienieni

W południowo-wschodniej części egipskiego Kairu jest dzielnica zwana Miastem śmieciarzy, zamieszkana przez 300 tys. najuboższych ludzi, głównie chrześcijan. Zajmują się zwożeniem z całej metropolii śmieci, a później je sortują. Znając nasze wysypiska śmieci, możemy sobie wyobrazić, jak wygląda to miejsce… Miasto śmieciarzy przylega do wysokiego wzgórza, na którego skałach polski artysta namalował sceny ukazujące Chrystusa w chwale. To miasto odwiedził o. Timothy Radcliffe OP i taką pozostawił refleksję:Kiedy kairscy zbieracze śmieci wracają do swoich domostw z ciągniętymi przez osły wózkami wypełnionymi stertami śmierdzących worków, widzą na skałach obrazy przedstawiające przemienienie Chrystusa na górze, Jego zmartwychwstanie i wniebowstąpienie. Te właśnie obrazy przypominają im, że nie są wyłącznie śmieciarzami, ale obywatelami Królestwa, przeznaczonymi do chwały. Te znaki utrzymują ich przy życiu”.

Jesteśmy przeznaczeni do chwały. Będziemy przemienieni na podobieństwo naszego Pana Jezusa Chrystusa! Jeśli tylko zapowiedź tak zachwycała uczniów na Górze Tabor, to jaka będzie rzeczywistość? Z pewnością przerasta naszą wyobraźnię!

ks-bohdan-dutko-2013-12Ks. Bohdan Dutko, misjonarz saletyn. Po przyjęciu święceń kapłańskich (1988) pracował jako katecheta w parafii Matki Bożej Saletyńskiej w Olsztynie, studiował w Rzymie na Papieskim Uniwersytecie Salezjańskim i pełnił posługę duszpasterza akademickiego w Rzeszowie. W 1996 r. po raz pierwszy został redaktorem naczelnym dwumiesięcznika „La Salette – Posłaniec Matki Bożej Saletyńskiej”, którą to funkcję pełnił ponownie w latach 2007-2012 i pełni od 2015 r. W latach 1997-2000 był asystentem w Radzie Prowincjalnej w Warszawie, następnie przez sześć lat był przełożonym wspólnoty zakonnej i proboszczem w Rzeszowie. W latach 2012-2015 pełnił funkcję wikariusza Polskiej Prowincji Zgromadzenia Księży Saletynów.

Słowa Ewangelii według świętego Mateusza

Jezus wziął z sobą Piotra, Jakuba oraz brata jego, Jana, i zaprowadził ich na górę wysoką, osobno. Tam przemienił się wobec nich: twarz Jego zajaśniała jak słońce, odzienie zaś stało się białe jak światło. A oto ukazali się im Mojżesz i Eliasz, rozmawiający z Nim. 

Wtedy Piotr rzekł do Jezusa: «Panie, dobrze, że tu jesteśmy; jeśli chcesz, postawię tu trzy namioty: jeden dla Ciebie, jeden dla Mojżesza i jeden dla Eliasza». 

Gdy on jeszcze mówił, oto obłok świetlany osłonił ich, a z obłoku odezwał się głos: «To jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie, Jego słuchajcie!» Uczniowie, słysząc to, upadli na twarz i bardzo się zlękli. 

A Jezus zbliżył się do nich, dotknął ich i rzekł: «Wstańcie, nie lękajcie się!» Gdy podnieśli oczy, nikogo nie widzieli, tylko samego Jezusa. 

A gdy schodzili z góry, Jezus przykazał im, mówiąc: «Nie opowiadajcie nikomu o tym widzeniu, aż Syn Człowieczy zmartwychwstanie».

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web