Pod patronatem Dziennika Parafialnego. Zapraszamy na odpust Świętego Rocha z błogosławieństwem zwierząt w Mikstacie
Ks. Krzysztof Ordziniak, Małgorzata Strzelec ●
W niewielkim miasteczku Mikstat (diecezja kaliska), w dniach 15- 16 sierpnia odbędą się główne uroczystości odpustowe ku czci św. Rocha. W tej społeczności mają one niezwykły, niespotykany przebieg, gdyż połączone są z obrzędem błogosławieństwa zwierząt. Mikstat jest jedynym miejsce w Polsce, gdzie odbywa się on nieprzerwanie od 302 lat ( jest dokument potwierdzający).
Obrzęd ten odbywa się zawsze 16 sierpnia, jednak dzień imienin Patrona Diecezjalnego Sanktuarium na Cmentarnym Wzgórzu, a od 2007 roku także niebieskiego Patrona miasta Mikstat, jest jednym z najważniejszych wydarzeń w tej parafii. Do ważnych wydarzeń, uroczystości staramy się jak najlepiej przygotować. Takie przygotowania podejmowane są także przez mikstackich parafian w sierpniowe dni. Gruntowne prace porządkowe prowadzone są w Sanktuarium oraz wokół niego, po to, by jak najpiękniej prezentowało się w te świąteczne dni.
Te przygotowania są oczywiście ważne, ale najważniejsze są przygotowania duchowe. Formą duchowego przygotowania do uroczystości odpustowych jest odprawiana od 7 sierpnia Nowenna do Świętego Rocha. 7 sierpnia rozpoczęła się też piata edycja Szkoły Świętego Rocha. Jest to cykl spotkań dla dzieci i młodzieży mający na celu zapoznanie ich z postacią Świętego Patrona i zwyczajami odpustowymi.
W niedzielę poprzedzającą uroczystości odpustowe (w tym roku będzie to 14 sierpnia) przeżywać będziemy w Sanktuarium Dzień Chorych i Starszych. O godz. 15 w ich intencji ks. Piotr Juszczak, kapelan szpitali ostrowskich, będzie sprawował Mszę Świętą, podczas której udzielony zostanie Sakrament Chorych. Święty Roch jest patronem chorych, to spotkanie modlitewne będzie więc okazją do złożenia u stóp Jego ołtarza trosk, lęków, ofiarowania cierpienia. To bardzo ważny element w scenariuszu uroczystości odpustowych. Często właśnie te osoby ofiarują swoje cierpienia w intencji dzieł realizowanych w naszej wspólnocie. Są wśród nich babcie i dziadkowie, którzy troszczą się o przekaz tradycji odpustowych kolejnym pokoleniom.
15 sierpnia, w uroczystość Wniebowzięcia NMP, odbędzie się procesja z Najświętszym Sakramentem i relikwiami św. Rocha z kościoła farnego na Wzgórze Cmentarne, nazywane także Wzgórzem Świętego Rocha. Tu znajduje się Diecezjalne Sanktuarium Świętego Rocha. To niewielki, drewniany kościół, wybudowany w 1786 roku jako wotum za uratowanie miasta przed epidemią cholery. Po przybyciu do Sanktuarium odprawiane są nieszpory, a po nich rozpoczyna się całonocna Adoracja Najświętszego Sakramentu. O godz. 24 sprawowana jest Msza Święta przez kapłanów pochodzących z parafii mikstackiej. Po Mszy Świętej wotywnej, sprawowanej przy ołtarzu na zewnątrz sanktuarium o godz. 8, odbywa się obrzęd błogosławieństwa zwierząt. Ma on głęboką wymowę religijną. Świadczy o wierze przychodzących tu od pokoleń ludzi, którzy chcą powierzyć swoje zwierzęta opiece św. Rocha, ale także o przywiązaniu mikstackiej społeczności do tradycji przodków, która daje im poczucie zakorzenienia. O godz. 11 będzie sprawowana uroczysta suma odpustowa, której w tym roku będzie przewodniczył Ks. Bp Łukasz Buzun. W godzinach popołudniowych (18:00) sprawowana jest Msza Święta w intencji dzieci. Podczas tej Mszy Świętej udzielane jest im specjalne błogosławieństwo. Po tej Mszy Świętej procesja z Najświętszym Sakramentem powraca do kościoła farnego pw. Świętej Trójcy. W niedzielę po uroczystościach odpustowych (21 sierpnia) przeżywać będziemy Dzień Dziękczynienia.
Warto tu dodać, że w grudniu 2015 roku uroczystości odpustowe ku czci Świętego Rocha z obrzędem błogosławieństwa zwierząt w Mikstacie zostały wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.
Już po raz trzeci patronat medialny nad uroczystościami odpustowymi w Mikstacie objął Dziennik Parafialny.