Misteria Męki Pańskiej na Podkarpaciu (i nie tylko)

25 lutego 2016 07:00Komentowanie nie jest możliweViews: 417

niechobrz 15Jaromir Kwiatkowski ●

W całej Polsce, także na Podkarpaciu, żywa jest tradycja organizowania w Wielkim Poście, a także w Wielki Piątek, misteriów Męki Pańskiej, przedstawiających wydarzenia męki i śmierci Jezusa. Występują w nich z reguły aktorzy-amatorzy, którzy najczęściej sami przygotowują oprawę – od scenografii po stroje. Misterium pasyjne to jednak coś więcej niż przeżycie artystyczne – to także forma przygotowania duchowego do świąt Wielkiej Nocy.

Misteria mają różne formy: od klasycznego teatru greckiego po wielkie widowiska plenerowe. Najbardziej popularne w Polsce są: misterium w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz na poznańskiej Cytadeli (największe w Europie – ok. 1000 aktorów, kilkadziesiąt tysięcy widzów). W Poznaniu misterium zostanie wystawione, tradycyjnie już, w sobotę poprzedzającą Niedzielę Palmową, czyli 19 marca. Misterium zostanie poprzedzone Mszą św.w kościele Salezjanów na Winogradach o godz.17, skąd wspólnie z aktorami widzowie przejdą na Cytadelę.

Na Podkarpaciu najbardziej znane jest plenerowe misterium w Kalwarii Pacławskiej. W tym roku będzie je można zobaczyć dwukrotnie: w Niedzielę Palmową, 20 marca, ok. godz. 12.30, i w Wielki Piątek, 25 marca, o godz. 12 (oba misteria rozpoczynają się przy kaplicy Domku Matki Bożej).

Swego czasu najbardziej popularnym misterium w diecezji rzeszowskiej było to wystawiane w Babicy (jego ostatnia edycja miała miejsce w 2007 r.). Powstałą po nim lukę ma szansę zapełnić, również plenerowe, misterium w sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Niechobrzu k. Rzeszowa, którego druga edycja odbędzie się w Niedzielę Palmową, 25 marca, o godz. 17.

Zarówno w Kalwarii Pacławskiej, jak i w Niechobrzu wśród aktorów dominują okoliczni mieszkańcy.

Miłośnicy bardziej tradycyjnego teatru greckiego powinni pojechać do Miejsca Piastowego, do sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. ks. Bronisława Markiewicza. Teatr ma w tym miejscu ponad 100-letnią tradycję, a od wielu lat, w sali teatralnej znajdującej się pod kościołem, misteria pasyjne wystawiają uczniowie liceum przy Niższym Seminarium Duchownym. Przedstawienia odbywają się w soboty i niedziele o godz. 15. W tym roku będą wystawiane przez trzy marcowe weekendy. Początek – 5 i 6 marca. Ostatnie przedstawienie – w Niedzielę Palmową.P1390418

Zdjęcia z misteriów Męki Pańskiej w Niechobrzu (2015, fot. Renata Kwiatkowska- zdjęcie górne) i Poznaniu (2014, fot. Jaromir Kwiatkowski – zdjęcie dolne)

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web