Medal Świętego Rocha dla mikstackiego Sanktuarium

29 listopada 2016 11:39Komentowanie nie jest możliweViews: 300

Medal św. Rocha 26.11.2016 017Wyjątkowy w wyróżnienia jest dla Diecezjalnego Sanktuarium Świętego Rocha w Mikstacie ( diecezja kaliska) 2016 rok. Niedawno, 14 października, podczas Gali Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego w krakowskich Sukiennicach ks. kusztosz Krzysztof Ordziniak odebrał z rąk minister Magdaleny Gawin decyzję o wpisie na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego uroczystości odpustowych ku czci świętego Rocha z obrzędem błogosławieństwa zwierząt w Mikstacie, a ponownie mamy powód do radości i dumy. 26 listopada, podczas obchodów Jubileuszu 25-lecia Opolskiej Izby Lekarsko- Weterynaryjnej na zamku w  Mosznej,  ks.Krzysztof  odebrał – przyznany Sanktuarium – Medal Świętego Rocha sygnowany nr 24. Przyznawany jest on przez Kapitułę  Medalu Św. Rocha z Montpellier, na czele której stoi Kanclerz, którym  jest prezes Opolskiej Izby Lekarsko- Weterynaryjnej. Obecnie funkcję tę pełni Pan Marek Wisła.

Decyzja o nadaniu Medalu Św. Rocha z Montpellier  Sanktuarium św. Rocha w Mikstacie zapadła podczas zebrania Kapituły 28 lipca 2016 roku.  Uroczystość przekazania medalu odbyła się podczas świętowania Jubileuszu 25- lecia Opolskiej Izby Lekarsko – Weterynaryjnej. Medal przyznany został Sanktuarium za promowanie św. Rocha, patrona lekarzy weterynarii.

Jubileuszowe uroczystości rozpoczęły się   sprawowaną w Kaplicy Zamkowej Mszą Świętą  dziękczynną za 25 lat działalności Opolskiej Izby Lekarsko- Weterynaryjnej. Nie zapomniano w  niej także o  zmarłych Koleżankach  i Kolegach – lekarzach weterynarii. Mszy św. przewodniczył bp pomocniczy diecezji opolskiej  Paweł Stobrawa, który także wygłosił homilię.  Przy ołtarzu, oprócz ks. biskupa, stanęli także o. Jerzy Brusiło – krajowy duszpasterz lekarzy weterynarii i służb weterynaryjnych; ks. kan. Krzysztof Ordziniak, kustosz Diecezjalnego Sanktuarium św. Rocha w Mikstacie, a także ks. Damian Cebula, proboszcz parafii Łącznik, na terenie której znajduje się Zamek w Mosznej. Na początku Mszy Świętej ks. biekupa, kapłanów oraz przybyłych gości przywitał duszpasterz miejsca, ks. Damian.

W homilii  ks. biskup podkreślił znaczenie dziękczynienia w życiu człowieka. Nawiązał do słów prefacji „Zaprawdę godne to i sprawiedliwe słuszne i zbawienne, abyśmy zawsze i wszędzie Tobie składali dziękczynienie…”. Podkreślając znaczenie Jubileuszu przeżywanego przez Opolską Izbę Lekarsko- Weterynaryjną,  zwrócił uwagę na potrzebę dostrzeżenia dobra, które było udziałem jej członków w ciągu ćwierćwiecza.  Zwracając uwagę, by nie zatrzymywać się na przeszłości, przywołał słowa skierowane przez papieża Franciszka do młodzieży: „nie przyszliśmy na świat, aby „wegetować”, aby wygodnie spędzić życie, żeby uczynić z życia kanapę, która nas uśpi; przeciwnie, przyszliśmy z innego powodu, aby zostawić ślad”. To słowa zachęty do działania i podejmowania ciągle nowych wyzwań.

Na zakończenie Eucharystii słowa podziękowania za wspólnotę modlitwy skierował do zebranych o. Jerzy Brusiło.

Po Mszy Świętej rozpoczęła się konferencja “XXV – lecie Opolskiej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej”, podczas której  wykład zatytułowany „Weterynaria wczoraj i dziś”  wygłosił dr Grzegorz Dejnek.  Z kolei dr Zdzisław Dobkowicz  przedstawił  prezentację “Historia powojennej weterynarii”, a prezes Opolskiej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej, lek. wet. Marek Wisła – “25 obrazów na ćwierćwiecze Naszej Izby”. Podczas  jubileuszowej uroczystości   odbyło się wręczenie odznaczeń, nagród dla członków Izby  oraz wręczenie prawa wykonywania zawodu. W tej części uroczystości wręczone zostały także cztery medale św. Rocha. Jeden z nich, ten przyznany mikstackiemu sanktuarium, odebrał z rąk Kanclerza Kapituły ks. kan. Krzysztof Ordziniak, kustosz.

To niewątpliwie kolejne wielkie wyróżnienie dla naszego Sanktuarium, ale także wyraz uznania za dzieła w nim podejmowane, dostrzeżenie wkładu pracy w to, by tak popularny kiedyś w naszym kraju kult św. Rocha na nowo rozkwitał w różnych zakątkach naszego kraju.

Warto tu wyjaśnić, dlaczego Opolska Izba Lekarsko-Weterynaryjna przyznaje właśnie medal św. Rocha. Święty Roch jest m.in. opiekunem zwierząt. W 2001 roku ks. kard. Józef Glemp ustanowił św. Rocha patronem polskich lekarzy weterynarii. W 2004 roku do Mikstatu, przyjechał o. Jerzy Brusiło, który poszukiwał dla powierzonych jego duszpasterskiej pieczy lekarzy weterynarii miejsca, gdzie mogliby się spotykać. Spośród wielu miejsc, gdzie czci się św. Rocha, wybrał nasz niewielki kościół na Cmentarnym Wzgórzu, który przed pięcioma laty został ogłoszony Diecezjalnym Sanktuarium. I chyba spodobało się to miejsce polskim lekarzom weterynarii, którzy od lat pielgrzymują do swego patrona, uczestnicząc w uroczystościach odpustowych ku czci św. Rocha połączonych z obrzędem błogosławieństwa zwierząt.

A  Kapituła Medalu św. Rocha dostrzegła, że jest to miejsce szczególnego kultu świętego Rocha, miejsce, skąd promieniuje on do różnych zakątków naszego kraju. Za to wyróżnienie przyznane w roku, gdy obchodzimy 5. rocznicę ustanowienia Diecezjalnego Sanktuarium św. Rocha w Mikstacie, mówimy z serc płynące Bóg zapłać!Nowy obrazNowy obraz 1

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web