Inicjatorzy obywatelskiego projektu ustawy zakazującej aborcji złożyli w Sejmie ponad 450 tys. podpisów
Ponad 450 tys. osób podpisało się pod przygotowanym przez komitet „Stop aborcji” projektem ustawy zakazującej zabijania dzieci poczętych. Projekt jako inicjatywa obywatelska został złożony we wtorek w Sejmie.
Pełnomocnik komitetu Mariusz Dzierżawski poinformował, że w kolejnych dniach zostaną doniesione kolejne podpisy. – Mam nadzieję, że będzie ich ponad pół miliona, to wielki sukces wolontariuszy i Polaków, którzy tej inicjatywie udzielili wsparcia – stwierdził.
Zdaniem mec. Jerzego Kwaśniewskiego z Instytutu Ordo Iuris, który pracował nad projektem ustawy, propozycje inicjatywy „Stop aborcji” jeszcze w tym roku powinny stać się obowiązującym prawem. Projekt – jak stwierdził Kwaśniewski – zapewnia pełną prawną ochronę życia przed i po urodzeniu, bo istniejący tzw. kompromis aborcyjny zróżnicował wartość ludzkiego życia.
W myśl obowiązującej ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży (z 1993 r.) aborcji można dokonywać, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia dziecka albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.
W obywatelskim projekcie są zapisy uchylające te możliwości, a także nakładające na administrację rządową i samorządową obowiązek pomocy materialnej i opieki dla rodzin wychowujących dzieci upośledzone oraz matek i ich dzieci poczętych w wyniku czynu zabronionego. Projekt przewiduje m.in. refundację świadczeń z zakresu hospicyjnej opieki perinatalnej, rozwinięcie domowej pediatrycznej opieki długoterminowej, wsparcie psychologiczne dla rodziców dzieci dotkniętych niepełnosprawnością lub śmiertelną chorobą oraz świadczenia opiekuńcze bez konieczności rezygnacji z pracy przez rodziców niepełnosprawnych dzieci, jak również przyspieszenie procedury adopcyjnej dziecka poczętego w wyniku zgwałcenia lub niepełnosprawnego.
Projekt zakłada, że za spowodowanie śmierci dziecka poczętego grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5; jeżeli sprawca działa nieumyślnie, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Jeżeli śmierć dziecka spowodowała jego matka, sąd może zastosować wobec niej nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet odstąpić od jej wymierzenia. Matka – w myśl projektu – ma nie podlegać karze, jeśli działała nieumyślnie.
Jednocześnie – jak wskazano – osoba trzecia, w tym lekarz, który wskutek swego zaniedbania doprowadził do śmierci lub uszkodzenia ciała dziecka poczętego, podlega karze za ten czyn.
W projekcie jest też zapis stanowiący, że nie popełnia przestępstwa lekarz, jeżeli śmierć dziecka jest następstwem działań leczniczych, koniecznych dla uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa dla życia matki.
Źródło: http://www.naszdziennik.pl/polska-kraj/161411,stop-aborcji-juz-w-sejmie.html (opr. JK)
Fotografie: https://www.facebook.com/ordoiuris/