W Mikstacie uczczono Świętą Agatę

12 lutego 2015 18:13Komentowanie nie jest możliweViews: 568

Tekst: ks. Krzysztof Ordziniak, Małgorzata Strzelec; zdjęcia: ks. Paweł Gomółka ●

W kościele parafialnym pw. Świętej Trójcy w Mikstacie w ołtarzu bocznym znajduje się obraz świętej Agaty. Chociaż wspomnienie liturgiczne św. Agaty – dziewicy i męczennicy, obchodzone jest 5 lutego, to stało się już tradycją w mikstackiej wspólnocie, że uroczysta suma odpustowa ku jej czci sprawowana jest w niedzielę. W tym roku uroczystości odpustowe przypadły na 8 lutego.  

Stało się  już tradycją, że odpustową Eucharystię sprawują kapłani z Domu Księży Emerytów Jana Pawła II z Ostrowa Wielkopolskiego. Udział w tej uroczystości Księży Emerytów jest dla nas wielką radością, a gościć tych zasłużonych dla naszej kaliskiej diecezji kapłanów jest wielkim zaszczytem. To kapłani, którzy – mimo, iż osiągnęli wiek emerytalny i mogliby korzystać z zasłużonego odpoczynku – chcą w dalszym ciągu, na tyle, na ile im pozwalają siły, służyć Bogu i ludziom. To dla nas wielkie świadectwo wiary.

Uroczystej sumie przewodniczył  i kazania w czasie wszystkich Mszy Świętych w tym dniu wygłosił ks. prałat Jerzy Adamczak, wikariusz biskupi ds. katechetycznych w diecezji kaliskiej.

W homilii kaznodzieja przypomniał najważniejsze momenty z krótkiego, bo trwającego zaledwie 16 lat, życia świętej Agaty. Podkreślił, że  mimo młodego wieku zrozumiała słowa Jezusa:  „Jeśli kto chce pójść za Mną,  niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje!” (Mk 8, 34). Ks. prałat zaakcentował, że św. Agata po przyjęciu chrztu postanowiła poświecić swoje życie Jezusowi  i żyć w dziewictwie.  Była piękną dziewczyną  i na jej urodę zwrócił uwagę Kwincjan, namiestnik Sycylii. Zaproponował jej małżeństwo. Agata odmówiła, wzbudzając w odrzuconym senatorze nienawiść i pragnienie zemsty. Została skazana na tortury, których jednak zaprzestano, gdyż w czasie ich trwania miasto nawiedziło trzęsienie ziemi. Zginęła rzucona na rozżarzone węgle. Jednocześnie kaznodzieja zachęcał zgromadzonych do podjęcia krzyża codziennych trudnych doświadczeń, do przyjmowania i realizowania woli Bożej. Jak podkreślił, ta realizacja woli Bożej może wyrażać się w służbie  bliźnim, posłudze chorym i cierpiącym, w obecności przy człowieku potrzebującym pomocy.

Po zakończonej Eucharystii ks. prałat pobłogosławił chleb i sól. Mają one chronić przed pożarami, podróżujących i kierowców przed nieszczęśliwymi wypadkami,  podane zwierzętom mają chronić  je przed chorobami. Kawałek chleba pobłogosławiony w dzień odpustu świętej Agaty, zabierany przez tych, którzy  wyjeżdżają na dłużej, ma ułatwić rozłąkę. Także i po tegorocznej uroczystości wielu parafian zabrało ze sobą do domów kawałek pobłogosławionego chleba.

Kult św. Agaty w naszej wspólnocie związany jest z pożarami, które kiedyś niszczyły nasze miasto. Wiele pięknych tradycji, świadczących o głębokiej wierze i zaufaniu Bogu, związanych jest ze wspomnieniem św. Agaty. Jedno z przysłów mówi: „Gdzie Święta Agata, bezpieczna tam chata”, a przecież ta uroczystość świadczy o tym, że patronuje Ona naszej wspólnocie,  jest w niej obecna, Jej kult pozostaje żywy. I chociaż w czasie tej uroczystości odpustowej oddajemy cześć młodej męczennicy św. Agacie, to dzięki temu, że uczestniczą w niej  już od  ośmiu  lat Księża Emeryci, jest ona także świadectwem szacunku dla starszych.  Trudno bez udziału kapłanów z Domu Jana Pawła II wyobrazić nam sobie uroczystości odpustowe.odp4odp8odp10odp11odp13odp14ołtarz boczny św. Agaty

 

 

 

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web