Pod patronatem Dziennika Parafialnego. III Festiwal Ziemi Zawkrzeńskiej w Ratowie za nami

24 września 2015 21:54Komentowanie nie jest możliweViews: 18

Dzielni rycerze oraz piękne białogłowy z Drużyny Zaciężnej księżej Anny rozbili w niedzielę swój obóz na błoniach otaczających Sanktuarium Św. Antoniego w Ratowie. W programie pikniku znalazła się gawęda o Pawle z Radzanowa, zabawy dworskie i plebejskie oraz potyczki rycerskie. Przedsięwzięcie zostało zorganizowane w ramach Europejskich Dniu Dziedzictwa.   

Festiwal rozpoczął się mszą św. pod przewodnictwem rektora sanktuarium w Ratowie, dziekana dekanatu strzegowskiego, ks. Bogdana Pawłowskiego. Homilię podczas mszy św. oraz konferencję po mszy św. wygłosił ojciec Dominik Siuta z Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Skępskiej, który wskazał na ważną rolę kultu św. Antoniego na tych terenach w kształtowaniu zarówno religijności, jak postaw patriotycznych mieszkańców tych ziem. Kaznodzieja podkreślił również, iż reguła św. Franciszka, która zaleca życie proste, pobożne, oparte na wierności Ewangelii oraz przepełnione afirmacją Boga w Trójcy Przenajświętszej we wszystkich chwilach życia, bez względu na to, co los przyniesie, może być doskonałą odpowiedzią na zagubienie człowieka we współczesnym świecie, powrotem do korzeni, do fundamentalnych wartości pozwalających we właściwy sposób układać hierarchię spraw.

Bezpośrednio po mszy św. na terenie zabytkowego pobernardyńskiego kompleksu klasztornego w Ratowie odbył się piknik historyczny, który poprowadzili edukatorzy oraz rekonstruktorzy z Drużyny Zaciężnej księżnej Anny. W programie znalazła się gawęda o Pawle z Radzanowa, zwiedzanie rycerskich namiotów turniejowych i bitewnych, prelekcja poświęcona historii białej broni. Uczestnicy pikniku mieli również możliwość poznania średniowiecznych zabaw, jarmarcznych kramów, czy obejrzenia potyczek rycerskich, jak również zwiedzania wystawy przygotowanej przez Janusza Dębskiego, regionalistę kultury z Mławy. Zacne białogłowy z grupy rekonstrukcyjnej uczyły warzenia średniowiecznych potraw oraz pokazywały tradycyjne zajęcia kobiet w tamtym okresie. W programie pikniku przewidziano również czas na zwiedzanie zabytkowego kompleksu klasztornego.

- Cieszę się, że to ważne miejsce dziedzictwa Mazowszan staje się miejscem, w którym twórczo spędzają czas całe rodziny. Dzisiejszy dzień pokazał, jak dużym zainteresowaniem cieszy się tradycja rycerska, dowodzi również, że przeszłość staje się bramą, która prowadzi nas do odkrywania samego siebie, swoich talentów, pasji, ale też odnajdywania innych ludzi, poznawania nowych przyjaciół, budowania pozytywnych relacji z rówieśnikami oraz międzypokoleniowych – podsumował spotkanie gospodarz uroczystości, ks. Bogdan Pawłowski.

W pikniku, poza społecznością powiatu mławskiego, uczestniczyli goście z Łodzi, Warszawy, Płocka oraz dzieci i młodzież z Zespołu Szkół Specjalnych w Goślicach i Mocarzewie.

W uroczystościach udział wziął senator RP  Jan Maria Jackowski oraz starostwa mławski Włodzimierz Wojnarowski. Patronat honorowy nad III Festiwalem Kultury Ziemi Zakrzeńskiej „Ratowskie Brzmienia Przeszłości” objął biskup płocki Piotr Libera oraz marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik. Współorganizatorami festiwalu, poza Sanktuarium w Ratowie, są Wydział Duszpasterski Diecezji Płockiej, Gmina Radzanów, Nadleśnictwo Dwukoły, Stowarzyszenie Ratujmy Ratowo, Bractwo św. Antoniego oraz Fundacja Wiara w biznesie. Patronat medialny nad festiwalem objęli: TVP Warszawa, Katolickie Radio Diecezji Płockiej, Głos Mławy, DziennikParafialny.pl, MlawaInfo.pl. Piknik „Śladami Pawła z Radzanowa” został wpisany w kalendarz ogólnopolskich wydarzeń, organizowanych w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2015 „Utracone dziedzictwo”.

Źródło: Sanktuarium św. Antoniego w RatowieDSCN1315-Resizer-900DSCN1326-Resizer-900DSCN1333-Resizer-900

 

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web