Pod patronatem Dziennika Parafialnego. 20 września do Ratowa ponownie zawitają rycerze

16 września 2015 18:48Komentowanie nie jest możliweViews: 39

rycerze w RatowieSanktuarium Św. Antoniego w Ratowie wraz z gminą Radzanów oraz zaprzyjaźnionymi organizacjami pozarządowymi zaprasza w niedzielę, 20 września, już po raz trzeci, na Festiwal Kultury Ziemi Zawkrzeńskiej „Ratowskie Brzmienia Przeszłości”, którego główną atrakcją będzie rodzinny piknik rycerski „Śladami Pawła z Radzanowa”.

Festiwal rozpocznie tradycyjnie o godz.12.00 uroczysta Msza św. dziękczynna w intencji Ojczyzny przed cudownym ratowskim wizerunkiem św. Antoniego z Padwy, podczas której homilię wygłosi ojciec Dobromił Godzik, gwardian klasztoru i kustosz Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Skępskiej.

Bezpośrednio po mszy św., w godzinach 13-18, na terenie zabytkowego pobernardyńskiego kompleksu klasztornego w Ratowie odbędzie się rodzinny piknik historyczny, który poprowadzą edukatorzy oraz rekonstruktorzy z Agencji Artystycznej Brz Art Artur Brzychcy, znani m.in. z corocznego udziału w Bitwie Narodów pod Grunwaldem. Podobnie jak przed rokiem, uczestnicy ratowskiego pikniku będą mieli niepowtarzalną okazję, by cofnąć się do czasów średniowiecza, poznać bliżej tajemniczą postać Pawła z Radzanowa, znamienitego rycerza Księstwa Mazowieckiego, którego syn prawdopodobnie brał udział w wiktorii grunwaldzkiej oraz zatopić się w atmosferę epoki.  Wśród licznych atrakcji przewidziano m.in. pokazy pojedynków rycerskich, zabawy dworskie i plebejskie, pokazy łucznicze, pogadanki  historyczne, gawędę o Pawle z Radzanowa, a także pieszą wycieczkę do miejsca, gdzie stał niegdyś zamek Pawła z Radzanowa.

-  Irlandczycy rozsławili na cały świat sir Lancelota, podobnie jak Francuzi Rolanda. Polskie średniowiecze może się również poszczycić wieloma postaciami znamienitych rycerzy, których imiona, może poza Zawiszą Czarnym, toną jeszcze w mrokach historii. Jedną z nich jest Paweł z Radzanowa, herbu Prawdzic, przedstawiciel jednego z najstarszych polskich rodów rycerskich, którego spuścizna jest ważnym elementem dziedzictwa Ziemi Zawkrzeńskiej oraz całej Polski, bowiem jego ziemie znajdowały się nie tylko w jej centralnej części, ale również na terenach wschodnich i południowych. Dlatego też serdecznie zachęcamy do wspólnego zgłębiania tajemnic polskiego średniowiecza w ciekawej formie żywej lekcji historii, która stanowi ciekawą propozycję na niedzielne popołudnie dla całych rodzin – zaprasza gospodarz uroczystości, rektor sanktuarium, ks. Bogdan Pawłowski.

Podczas pikniku będzie można zwiedzić również odnowione dzięki wsparciu z funduszy unijnych wnętrze południowo-wschodniego skrzydła osiemnastowiecznego zespołu klasztornego w Ratowie.

Piknik „Śladami Pawła z Radzanowa” został wpisany w kalendarz ogólnopolskich wydarzeń, organizowanych w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2015 „Utracone dziedzictwo”.

Patronat honorowy nad III Festiwalem Kultury Ziemi Zakrzeńskiej „Ratowskie Brzmienia Przeszłości” objął biskup płocki Piotr Libera oraz marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik. Jego współorganizatorami, poza sanktuarium w Ratowie, są gmina Radzanów, Nadleśnictwo Dwukoły, Stowarzyszenie Ratujmy Ratowo, Bractwo św. Antoniego oraz Fundacja Wiara w biznesie. Patronat medialny nad festiwalem objęli: TVP Warszawa, Katolickie Radio Diecezji Płockiej, Głos Mławy, DziennikParafialny.pl, MlawaInfo.pl.

Źródło:

Sanktuarium św. Antoniego w RatowiePLAKA EDD 2015

 

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web