„Między Padwą a Ratowem….Duchowa obecność św. Antoniego na Mazowszu”. Zaproszenie na spotkanie do Muzeum Diecezjalnego w Płocku

12 października 2015 18:02Komentowanie nie jest możliweViews: 32

plakat 18 10 (1)-Resizer-800Bractwo św. Antoniego serdecznie zaprasza w niedzielę, 18 października, na godz. 14.15, do sali barokowej Muzeum Diecezjalnego (Opactwa Pobenedyktyńskiego) w Płocku na spotkanie poświęcone duchowej obecności św. Antoniego na Mazowszu.

Motywem przewodnim spotkania będą różne przejawy duchowej obecności św. Antoniego na Mazowszu, począwszy od śladów historycznych, tradycji, liturgii, sztuki sakralnej związanej z osobą świętego, po dzisiejsze formy jego obecności w kulcie, działalności na rzecz najbardziej potrzebujących, odnajdywaniu ludzi pogubionych, pomocy chorym, cierpiącym, znajdującym się na rozdrożu.

Spotkanie poprowadzą ks. prof. Michał Grzybowski, ks. prof. Ireneusz Mroczkowski, ks. dziekan Bogdan Pawłowski, rektor sanktuarium w Ratowie, a zarazem promotor Bractwa św. Antoniego, erygowanego przez księdza biskupa Piotra Liberę w grudniu ub.r. oraz Ewa Kozłowska-Głębowicz, prezes bractwa.

Ponadto podczas spotkania zostaną przedstawione typowo polskie aspekty duchowości antoniańskiej na tle światowego dziedzictwa św. Antoniego, który jest jednym z najczęściej proszonych o wstawiennictwo świętych Kościoła katolickiego, a jego popularność np. we Włoszech spowodowała, iż w kraju tym określany jest przydomkiem „Il  Santo”, czyli „Święty”, bez konieczności podawania imienia.

Jednym z tematów spotkania będzie również rola w niesieniu pomocy ludziom  potrzebującym  oraz integracji środowisk chrześcijańskich jednego z najstarszych miejsc kultu św. Antoniego na Mazowszu – sanktuarium w Ratowie.  W programie spotkania przewidziano ponadto prezentację filmu pt. „Ratowo wczoraj i dziś”, ukazującą bogatą historię sanktuarium, a zarazem jego teraźniejszość, związaną z otwarciem w tym miejscu Ostoi św. Antoniego.

Spotkanie zakończy dyskusja na temat roli osób świeckich, zrzeszających się  m.in. w odrodzonych po kilkudziesięcioletniej przerwie, a sięgających swą historią siedemnastego wieku Bractwach  św. Antoniego, których kontemplacyjno-czynny charyzmat wyraża się w codziennej modlitwie, szczególnie za ludzi pogubionych, oraz w służbie Bogu i drugiemu człowiekowi poprzez różnorodne formy pomocy potrzebującym.

- Św. Franciszek; jego brat w zakonie, a zarazem pierwszy teolog franciszkański – św. Antoni oraz wszyscy, którzy zapragnęli podążać wyznaczoną przez nich drogą, otrzymali od Boga misję  odbudowy Kościoła. To zadanie pozostaje nadal  aktualne. Nasze trudne czasy potrzebują duchowych synów i córek św. Franciszka oraz św. Antoniego, którzy modlitwą, pokutą, służbą na rzecz innych ludzi, w poczuciu wspólnotowości oraz z radością będą kontynuować dzieło odbudowy Chrystusowego Kościoła  – zachęca do udziału w spotkaniu ks. profesor Ireneusz Mroczkowski, wiceprezes, a zarazem moderator duchowy Bractwa św. Antoniego.

Niedzielne spotkanie w Muzeum Diecezjalnym w Płocku stanowi jedno z wydarzeń wpisanych w kalendarz Płockich Dni Kultury Chrześcijańskiej, o których więcej informacji dostępnych jest na stronie Diecezji Płockiej.

 

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web