Zawierz swoje życie Panu Bogu. IV Antoniański Dzień Skupienia w Sanktuarium św. Antoniego z Padwy w Ratowie

13 maja 2014 16:20Komentowanie nie jest możliweViews: 250

“Zawierz swoje życie Panu Bogu” – pod takim hasłem przebiegał w Sanktuarium św. Antoniego z Padwy w Ratowie IV Antoniański Dzień Skupienia,  zorganizowany w niedzielę, 11 maja.

Spotkanie modlitewne rozpoczęło się odsłonięciem cudownego obrazu św. Antoniego Padewskiego, adoracją Najświętszego Sakramentu oraz modlitwą różańcową, którą prowadził rektor sanktuarium, ks. Bogdan Pawłowski. W rozważaniach różańcowych, będących zarazem duchowym przygotowaniem do  przeżywania dnia skupienia, podkreślona została postawa Jezusa i Maryi, którzy pełni ufności powierzyli  swój los Bogu Ojcu. Zawierzenie Bogu całego siebie, za przykładem św. Antoniego z Padwy oraz św. Jana Pawła II, stało się tematem przewodnim spotkania.

Specjalny list z pozdrowieniem skierował do uczestników IV Antoniańskiego Dnia Skupienia biskup płocki Piotr Libera. Wskazał w nim, że  przyjmowanie w świetle wiary i z pokorą różnego rodzaju życiowych strapień oraz powierzenie się miłosierdziu Bożemu jest drogą, do której poprzez przykład swojego życia i wstawiennictwo po śmierci zachęca nas św. Antoni. Ksiądz biskup przekazał również zarówno uczestnikom, jak i organizatorom dnia skupienia, za pośrednictwem patrona ratowskiego sanktuarium, życzenia wielu łask Bożych.

W południe została odprawiona  msza św. w intencjach zanoszonych przez pielgrzymów, której przewodniczył wykładowca Seminarium Duchownego w Płocku oraz Uniwersytetu  im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie,  ks. prof. Leszek Misiarczyk. W homilii wygłoszonej do uczestników spotkania ks. profesor  podkreślił, że Jezus Chrystus jest najlepszym lekiem na bolączki każdego człowieka. Musimy tylko otworzyć się na działanie Ducha Świętego i zaprosić Jezusa do swojego serca.

Ksiądz profesor wskazał również na konkretne zachowania, których współczesny człowiek powinien się wystrzegać. Jednym z nich jest postawa pychy i wynikających z niej różnorodnych pokus niejako „zastępowania Boga”. Taka postawa prędzej czy później zaprowadzi człowieka na bezdroże, ponieważ w człowieczeństwo wpisana jest słabość, ból i śmierć, których sam nie jest w stanie pokonać. Dlatego też tylko całkowite oddanie się woli Bożej i posłuszne pójście w ślad za Pasterzem, którym jest Chrystus, umożliwi nam nie tylko zbawienie duszy, ale zapewni też pokój w sercu już za życia. Mszę św. zakończyła modlitwa o uzdrowienie, którą prowadził ks. Misiarczyk. Podczas mszy św. oraz modlitwy o uzdrowienie posługę muzyczną pełnił zespół działający przy parafii św. Antoniego z Padwy w Żurominie.

Następnie  przewidziano czas na odpoczynek wśród malowniczej przyrody dorzecza Wkry i Mławki, rozmowy indywidualne z księżmi prowadzącymi dzień skupienia, wzajemne poznanie się czcicieli św. Antoniego, zwiedzanie zabytkowego sanktuarium oraz zjedzenie ciepłego posiłku.

- Jestem już czwarty raz na antoniańskim dniu skupienia w sanktuarium w Ratowie i za każdym razem dokonuje się tu  mały cud, wyjeżdżam uleczona z jakiejś bolesnej rany w duszy – powiedziała ze wzruszeniem pani Monika z Płocka. Podobne odczucia towarzyszyły panu Krzysztofowi z Mławy, który zadeklarował, że jeśli tylko będzie w stanie, będzie brał udział we wszystkich spotkaniach modlitewnych w ratowskim sanktuarium, ponieważ czerpie z nich siłę do zmagania się z codziennymi problemami.

Kolejnym puntem dnia był „namiot spotkania” –  półgodzinna cicha modlitwa  przed cudownym obrazem św. Antoniego w Padwy.  Przygotowując do niej wiernych, ks. Bogdan Pawłowski wyjaśnił istotę dnia skupienia, który powinien być zarówno czasem składania próśb i podziękowań Panu Bogu, jak też czasem poszukiwania wewnętrznego wyciszenia, dzięki któremu mamy możliwość wsłuchiwania się w słowa, które pragnie nam przekazać Bóg.  Takiemu nawiązywaniu osobistej relacji z Bogiem służy właśnie cicha indywidualna modlitwa.

Spotkanie zakończyło się nabożeństwem do św. Antoniego, ucałowaniem jego relikwii  oraz litanią do  św. Jana  Pawła II. Podsumowując spotkanie ks. rektor wskazał, że św. Jan Paweł II, podobnie jak św. Antoni Padewski, sensem swojej ziemskiej drogi uczynił  bezgraniczne zaufanie Bogu i Maryi, które zawierało się w zawołaniu „Totus tuus”.

W dniu skupienia wzięło udział ok. 100 osób, czciciele św. Antoniego z Ratowa i parafii Radzanów, kilku płockich  parafii, w tym w szczególności z parafii  katedralnej, parafii św. Benedykta w Płocku-Radziwiu, parafii św. Wojciecha, parafii Matki Boskiej Fatimskiej, parafii św. Stanisława, wierni z Mławy, w tym członkowie wspólnoty „Żywa woda”, działającej przy parafii Matki Boskiej Królowej Polski, oraz wierni z Żuromina, Szreńska, Ciechanowa, Warszawy i wierni z parafii diecezji włocławskiej.567

 

Źródło: Sanktuarium św. Antoniego w Ratowie

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web