Pod patronatem Dziennika Parafialnego. Uroczystości odpustowe w Diecezjalnym Sanktuarium Świętego Rocha w Mikstacie

21 lipca 2014 05:14Komentowanie nie jest możliweViews: 1577

Plakat odpust 2014Ks. Krzysztof Ordziniak, kustosz Sanktuarium; Małgorzata Strzelec ●

16 sierpnia wspomina się w Kościele świętego Rocha. To wielki dzień dla niewielkiej mikstackiej wspólnoty parafialnej (diecezja kaliska). W tym dniu przeżywa ona uroczystości odpustowe ku czci Świętego Rocha w Diecezjalnym Sanktuarium. Gwarno jest wtedy wokół Sanktuarium, bo na uroczystości odpustowe przyjeżdżają pielgrzymi z różnych stron kraju. Przybywają do Mikstatu, by przeżyć niezwykłe, niespotykane uroczystości odpustowe. Możemy sobie pomyśleć: przecież uroczystości odpustowe przeżywane są we wszystkich parafiach. Co więc wyróżnia te mikstackie? Co czyni je niepowtarzalnymi, wyjątkowymi, takimi, że warto je przeżyć chociaż raz w swoim życiu?

Święty Roch jest opiekunem zwierząt domowych i uroczystości odpustowe połączone są w Sanktuarium z obrzędem błogosławieństwa zwierząt. Co warto podkreślić, odbywa się on tu nieprzerwanie od trzystu lat. Mieszkańcy miasteczka wierzą, i tę wiarę w sposób skuteczny przekazują z pokolenia na pokolenie, że to właśnie orędownictwu świętego Rocha ich przodkowie zawdzięczają ocalenie w czasie nawiedzających często te okolice epidemii cholery. Znajdujący się tu do dziś piękny, nastrojowy, drewniany kościół, to wotum dziękczynne mieszkańców. Ten obecny został zbudowany w 1786 roku. Warto go nawiedzić. Warto wraz z parafianami i liczną rzeszą pielgrzymów przeżyć tu uroczystości odpustowe.

A jeśli czas pozwoli, to można włączyć się w duchowe przygotowania do tych wyjątkowych uroczystości. Rozpoczynają się one 7 sierpnia. Od tego dnia mieszkańcy codziennie gromadzą się w Sanktuarium o godz. 18:30  na Mszy Świętej, po której odprawiana jest Nowenna do Świętego Rocha. To okazja, by złożyć swoje prośby i podziękowania, a patron tego miejsca  z pewnością zaniesie je wszystkie przed Boży tron. Mieszkańcy przyzwyczaili się dzielić swoje radości i troski ze świętym Rochem, patronem Sanktuarium, a od 2007 roku także Patronem niebieskim miasta Mikstat.

W tym roku, już po raz trzeci, 7 sierpnia rozpoczną się spotkania w „Szkole Świętego Rocha”. To forma duchowego przygotowania młodych mieszkańców Mikstatu do uroczystości odpustowych. W ramach tych spotkań będzie czas na wspólną modlitwę, śpiew, zabawę i pracę. Jest to także czas przybliżania dzieciom postaci Świętego Patrona, a także poznawania zwyczajów odpustowych, wyjaśniania ich znaczenia.

Na niedzielę poprzedzającą uroczystości odpustowe (w tym roku 10 sierpnia) do Sanktuarium zaproszeni są chorzy, cierpiący i osoby starsze – wraz ze swoimi opiekunami. To ich dzień. Święty Roch jest patronem chorych.  W życiu doświadczył cierpienia i choroby, ale także z niezwykłym zaangażowaniem pochylał się nad osobami potrzebującymi pomocy.

15 sierpnia w MGOK odbędzie się, już dziesiąta, sesja popularnonaukowa z cyklu „Siła kultu- tradycji-wiary”. W tym dniu, po Mszy Świętej sprawowanej w kościele pw. Świętej Trójcy o godz. 18:00, w procesji z Najświętszym Sakramentem i relikwiami Świętego Rocha udamy się do Sanktuarium. Tu zostanie odprawiona Nowenna i odśpiewane Nieszpory, a po nich odbędzie się całonocne czuwanie modlitewne. Tradycyjnie o godz. 24:00 księża pochodzący z naszej wspólnoty odprawią pasterkę.

W niedzielę, 16 sierpnia, o godz. 8:00 rano będzie sprawowana przy ołtarzu polowym Msza Święta wotywna, a po niej odbędzie się wspomniany obrzęd błogosławieństwa zwierząt. Tę niezwykłą procesję, składającą się z różnych zwierząt, warto zobaczyć i przeżyć. Oczywiście, można w niej  uczestniczyć ze swoimi zwierzątkami. Wędruje tu prawie cała Arka Noego.

Trudno wyobrazić sobie odpust bez uroczystej sumy, która będzie sprawowana o godz. 11:00.

Rodzice świętego Rocha długo nie mieli potomstwa. Jak podają hagiografowie, był on dzieckiem uproszonym u Boga za wstawiennictwem Matki Bożej. Wierzymy, że św. Roch otacza szczególną opieką dzieci, dlatego o godz. 18:00 sprawowana jest Msza Święta w  ich intencji. Po Mszy Świętej każde dziecko otrzyma indywidualne błogosławieństwo.

W tym roku, w ramach uroczystości odpustowych, pojawił się nowy element świętowania: „Dzień dziękczynienia”. Będzie to czas modlitwy za zmarłych, za naszych przodków, którzy przekazali nam wiarę i tradycje, ale także za dobrodziejów Sanktuarium.

Zapraszamy do Mikstatu  na uroczystości odpustowe ku czci świętego Rocha!

 

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web