Boże Narodzenie Arcabasa. Obrazy przełożone na słowa

9 stycznia 2014 07:40Komentowanie nie jest możliweViews: 521

obraz1Jaromir Kwiatkowski ●

Jean-Marie Pirot, znany jako Arcabas, to – dobiegający dziewięćdziesiątki  – francuski współczesny malarz religijny. Jego obrazy można podziwiać m.in. w sanktuarium Pięknej Pani w La Salette oraz wielu innych kościołach we Francji. Zachwyciły one Reginę Mamczur z Rzeszowa, nauczycielkę i publicystkę, do tego stopnia, że kupiła później dwa albumy artysty. Jeden z nich był poświęcony Bożemu Narodzeniu. I znów zachwyt, a później choroba i… efekt tych wszystkich doświadczeń w postaci cyklu wierszy inspirowanych obrazami Arcabasa „Boże Narodzenie. Obraz i słowo”, które autorka udostępniła na razie jedynie przyjaciołom.

O okolicznościach powstania tych wierszy sama mówi w ten sposób:

Francja to kraj niezwykle urozmaicony krajobrazowo, pełen zabytków kultury oraz miejsc, do których pielgrzymują pątnicy z różnych stron świata. Jednym z nich jest La Salette, położone w Alpach francuskich na wysokości 1800 m n.p.m. Tam, 19 września 1846 roku, dwojgu pasterzy – Melanii i Maksyminowi  – w kuli promieniującej światłem  objawiła się Matka Boża Płacząca.

Miałam szczęście pielgrzymować do ukrytego wśród stromych szczytów sanktuarium, by zachwycić się pięknem stworzenia i wsłuchać się w orędzie Płaczącej Pani.
We wnętrzu bazyliki zbudowanej z alpejskiego piaskowca, podziwiać można dzieła współczesnego francuskiego malarza Arcabasa.

Tuż pod sklepieniem, w nawie głównej, więzi nasze spojrzenie pełen mocy i łagodności, miłości i wezwania do wiary, wizerunek Jezusa Pantokratora.  W lewej nawie bocznej przenika serce wizja Ukrzyżowania oraz -  podtrzymywana przez Jana – płacząca Maryja, przepełniona trwogą, żałością i poddaniem się woli Bożej. Po prawej stronie pełen szczęścia fresk wesela w Kanie Galilejskiej zapewnia nas o nieustannej czujności Pięknej Pani na nasze potrzeby.

Przy wyjściu z bazyliki błogosławią nas dwie ikony Arcabasa: Jezusa i Maryi.
W sklepiku dla pielgrzymów, obok wielu pamiątek, wypatrzyłam dwa albumy francuskiego artysty: jeden poświęcony Bożemu Narodzeniu, drugi – Męce i Zmartwychwstaniu. Kupiłam album paschalny. Później, na francuskim Allegro, udało mi się, przy pomocy ks. Henryka Kumana, dostać album bożonarodzeniowy. Przeglądałam go, dzieliłam się z innymi pięknem w nich zawartym. A potem trafiła mi się przygoda ze szpitalem. Dość poważna. Po powrocie, czekając na termin operacji, zaczęłam przeglądać go po raz kolejny. I wtedy obrazy przełożyły się na słowa. Czy sprawiła to świadomość, że chwila potrafi wszystko zmienić w myśleniu o życiu i śmierci, teraźniejszości i wieczności? I że to ma odniesienie do Boga, który posłał na Ziemię swego Syna? Dla mnie tak. Stąd odwaga w pokazaniu mojego odczytania dzieł francuskiego kubisty. I zachęta. Jego obrazy można podziwiać w internecie. Czy można je kupić w jakimś sklepie w Polsce -  nie wiem. We Francji – tak, na La Salette, może też w innych placówkach prowadzonych przez saletynów. No i Allegro nas zaprasza na swoje witryny. Świat jest coraz bardziej dostępny. Ten duchowy również.

Jak z obrazów Arcabasa Regina Mamczur odczytała tajemnicę Wcielenia i dzieciństwo Jezusa? Oto kilka jej wierszy:

Gdy niebo

Męką Miłości

I Potęgą

Zmartwychwstania

Maryjo weź nas w swe dłonie

Ty wiesz

Tam

gdzie Ty

jak Ty

Jeżeli ktoś z Państwa byłby zainteresowany poznaniem całości poetyckich rozważań Reginy Mamczur, proszony jest o kontakt z redakcją Dziennika Parafialnego.