Zbieraj zakrętki, pomóż potrzebującym w rehabilitacji

26 października 2013 15:13Komentowanie nie jest możliweViews: 568

Jaromir Kwiatkowski ●

Każdy kilogram plastikowych zakrętek przeznaczony na rzecz kampanii oznacza konkretną pomoc dla konkretnej osoby. 1 kg zakrętek równa się 1 zł. Fundacja Polskich Kawalerów Maltańskich „Pomoc Maltańska” współpracuje z firmami recyklingowymi, które odkupują od niej zakrętki, pozyskując w ten sposób materiał, który wykorzystują później do przeróbki na różne tworzywa sztuczne. Dochód ze sprzedaży zakrętek jest przeznaczany na organizację rehabilitacji lub zakup sprzętu rehabilitacyjnego dla konkretnej osobywyjaśnia ks. Piotr Larysz, młody kapłan (6 lat po święceniach), katecheta w Technikum nr 1 w Zespole Szkół im. I. Paderewskiego w Knurowie, duszpasterz harcerzy archidiecezji katowickiej, inicjator ogólnopolskiej kampanii społecznej Wkręć się w Pomaganie.

Akcja rozpoczęła się w 2009 r. w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. J. Śniadeckiego w Chorzowie, w którym wówczas uczył ks. Piotr. – Najpierw rozszerzyła się na teren miasta, potem objęła okoliczne miejscowości, województwo śląskie, a dzisiaj ogarnia całą Polskę – wspomina jej inicjator. – Polega ona na zbieraniu plastikowych zakrętek i przekazywaniu ich w wyznaczone miejsca. Zresztą, to już nie jest akcja, tylko kampania społeczna, nad którą czuwa Fundacja Polskich Kawalerów Maltańskich. Uczestniczą w niej szkoły, przedszkola, różne firmy i instytucje.

Efekty kampanii  można śledzić na stronie wkrec-się.pl. 29 maja br. Fundacja Polskich Kawalerów Maltańskich „Pomoc Maltańska” przekazała na rzecz Izabeli z Rydułtów (lat 48) 1 tonę zakrętek, czyli 1000 zł na jej leczenie, oraz 1,5 tony zakrętek, czyli 1500 zł, na rzecz Tomasza z Mszany (lat 27) na jego rehabilitację. W ostatnim czasie pomoc otrzymali także m.in. 2-letnia Maria z Rudziczki – 1,5 tony zakrętek, czyli 1500 zł; jej rówieśnik Marcel z Warszawy – 2 tony zakrętek, czyli 2000 zł; 20-letni Daniel z Bielska – 2 tony zakrętek, czyli 2000 zł. Obecnie zakrętki zbierane są na pomoc w kosztownej rehabilitacji Gosi z Rybnika (lat 3), Martyny z Orzesza  (lat 3), Julii z Tychów (lat 7) i Amelii z Bartonowa k. Poznania (lat 6).

- Kampania jest najbardziej rozpoznawalna na Śląsku, ponieważ tu się narodziła i tu jest najwięcej wolontariuszy i punktów zbiórek – mówi jej inicjator. – Natomiast przez te kilka lat pomogła również osobom spoza Śląska, dzięki informacjom, które docierały do potrzebujących przez Internet, ale także media lokalne, telewizję, portale społecznościowe, parafie, harcerstwo, organizacje pożytku publicznego.

Jak zgłosić osobę, która potrzebuje pomocy? Można to zrobić pobierając ze strony wkrec-się.pl odpowiedni formularz i zapoznając się z regulaminem kampanii.

Znak graficzny akcji „Wkręć się w pomaganie” uzyskał oficjalne świadectwo ochronne Urzędu Patentowego RP. Decyzja w tej sprawie zapadła jeszcze w październiku ub.r., jednak jej oficjalne ogłoszenie nastąpiło w marcu br. Uzyskanie prawa ochronnego gwarantuje Fundacji Polskich Kawalerów Maltańskich pełnię praw do używania znaku towarowego akcji „Wkręć się w pomaganie” na całym obszarze Rzeczpospolitej Polskiej, możliwość umieszczania go na towarach objętych prawem ochronnym oraz posługiwania się nim w celu reklamy. Nadane prawo trwa dziesięć lat od daty dokonania zgłoszenia w Urzędzie Patentowym, a po tym okresie może zostać przedłużone. – Wszędzie tam, gdzie pojawia się logo Zakonu Maltańskiego i logo kampanii można mieć pewność, że zakrętki trafią w odpowiednie miejsce, a dochód z ich sprzedaży trafi do konkretnych osób – podkreśla ks. Piotr Larysz.

Inicjator kampanii zwraca uwagę, że zakrętki zbiera wiele osób, ale często nie bardzo wiedzą, jak zorganizować ich transport do punktu recyklingowego. – My, jako organizatorzy kampanii społecznej Wkręć się w Pomaganie, organizujemy również transport. Jest to możliwe dzięki naszym darczyńcom: firmom kurierskim, transportowym, które użyczają nam samochodów do transportu zakrętek. Obecnie poszukujemy nowych partnerów do współpracy, którzy pomogliby nam przewozić zakrętki do określonych punktów zbiórek czy firm recyklingowych – mówi ks. Piotr.

W kampanię można włączyć się w każdej chwili. Jeżeli ktoś potrzebuje, by zebrane przez niego zakrętki zostały przetransportowane do punktu recyklingowego, może napisać na adres: info@wkrec-sie.pl, pod którym koordynator ds. logistyki i transportu udzieli wszelkich niezbędnych informacji, jak zorganizować kampanię na danym terenie.

– Zapotrzebowanie na rehabilitację i sprzęt rehabilitacyjny jest tak duże, że dopóki zakrętki będą sprzedawane za odpowiedną cenę, nie mamy zamiaru kończyć naszej kampanii – podkreśla ks. Piotr Larysz.

 Na ostatnim zdjęciu: ks. Piotr Larysz – inicjator kampanii Wkręć się w Pomaganie.

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web