Biskup rzeszowski Rycerzem Kolumba

31 października 2013 09:49Komentowanie nie jest możliweViews: 1050

Jaromir Kwiatkowski ● Fot. Jerzy Wawrzkowicz ●

– Ksiądz biskup Jan miał do czynienia z Rycerzami jeszcze w Częstochowie. W Rzeszowie, przez ten krótki okres, kiedy jest ordynariuszem diecezji, również spotkał się z działaniami Rycerzy. Sądzę, że uznał, iż warto nam zaufać – powiedział Dziennikowi Parafialnemu Krzysztof Orzechowski, Delegat Stanowy Zakonu Rycerzy Kolumba w Polsce, po środowej uroczystości przyjęcia do Zakonu nowych członków, wśród których znalazł się biskup rzeszowski Jan Wątroba. – To, że ksiądz biskup mocno nam zaufał, stanowi dla nas, Rycerzy, nie tylko z tej diecezji, ale generalnie, wielkie zobowiązanie, bo jeżeli o Rycerzach Kolumba będzie się mówiło dobrze, to będzie wspaniale. Natomiast jeżeli Rycerze zasłużą na krytykę, to mam świadomość, że dla księdza biskupa będzie to tym bardziej bolesne. My, jako Rycerze, bierzemy na siebie ogromną odpowiedzialność, by nie zawieść jego zaufania.

Wraz z biskupem rzeszowskim, w szeregi Zakonu Rycerzy Kolumba wstąpiło 32 mężczyzn, w tym siedmiu księży, z trzech diecezji południowo-wschodniej Polski: rzeszowskiej, tarnowskiej i archidiecezji przemyskiej (m.in. z Tarnowa, Dębicy, Nowego Sącza, Sędziszowa Młp., Łańcuta, Tarnobrzega, Leżajska, Pilzna, Rzeszowa i okolic). W uroczystości, która odbyła się w parafii pw. św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie, wzięło udział także wielu Rycerzy z Rad Lokalnych w Rzeszowie, Sędziszowie Młp., Dobrzechowie i Dębicy. Uroczystość uświetnili swoją obecnością Krzysztof Orzechowski z Radomia, Delegat Stanowy Zakonu Rycerzy Kolumba w Polsce  (zwierzchnik Zakonu na Polskę) oraz konsultant Rady Najwyższej ds. Rozwoju, Leszek Waksmundzki ze Starachowic.

Uroczystość przyjęcia nowych członków poprzedził różaniec oraz Msza św., której przewodniczył ks. dr Jan Piotrowski, prepozyt Kapituły Kolegiackiej w Nowym Sączu.

W kazaniu ks. dr Janusz Sądel, wicekanclerz Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie, wskazał na trzy podstawowe zadania, które są osobistymi wyzwaniami dla każdego Rycerza, ale jednocześnie tworzą klimat, przestrzeń, gdzie cele, które Bóg stawia przed Zakonem, będą jak najpiękniej wypełniane: modlitwę; świadectwo i misję, czyli niesienie Boga innym oraz radość życia (szczególnie budowaną w rodzinie), która pochodzi z harmonii pomiędzy ludźmi odczuwającymi piękno bycia razem.

Wspólnota Rycerzy to wspólnota ludzi żyjących wiarą, która daje siłę, by razem podejmować konkretne wyzwania i czynić to roztropnie, z miłością i odważnie – stwierdził kaznodzieja. Powołując się na Carla Andersona, Najwyższego Rycerza Zakonu Rycerzy Kolumba, wskazał na słowa Jana Pawła II, który stwierdził, że ewangelizacja będzie zależała głównie od Kościoła domowego. – Troszcząc się o Kościół domowy, o jego świętość, możemy być pewni, że rodzina nie zginie, że będzie wypełniała dobrze swoją misję w społeczeństwie i Kościele, i będzie także oparciem dla każdego człowieka, zwłaszcza dla tego, który pogubił się, przeżywa ból i cierpienie, tego wreszcie, który szuka odpowiedzi na podstawowe egzystencjalne pytania: dokąd zmierza i co jest sensem jego życia. Bo Bóg wezwał nas, abyśmy żyjąc Ewangelią dostąpili chwały naszego Pana, Jezusa Chrystusa – powiedział ks. Janusz Sądel.


Poczet sztandarowy Rady Lokalnej z Dobrzechowa.

Podczas Mszy św. poprzedzającej uroczystość przyjęcia nowych członków, w prezbiterium kościoła pw. Św. Jadwigi Królowej uwagę zwracał roll-up Zakonu Rycerzy Kolumba.

Pamiątkowe zdjęcie z Krzysztofem Orzechowskim, zwierzchnikiem Zakonu w Polsce (drugi z prawej).

Uczestnicy uroczystości, na czele z nowym Rycerzem Kolumba – biskupem rzeszowskim Janem Wątrobą (w pierwszym rzędzie, w środku).

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web