Zachęcamy do lektury encyklik bł. Piusa IX

7 lutego 2012 10:36Komentowanie nie jest możliweViews: 587

Dziś (7 lutego) w liturgii obchodzimy wspomnienie dowolne bł. Piusa IX, papieża. Z tej okazji Libenter.pl postanowił przypomnieć dwie najważniejsze encykliki tego wielkiego dziewiętnastowiecznego papieża.

Również my zachęcamy do wykupienia abonamentu Libenter.pl, który obecnie obejmuje już przeszło sto książek. Przede wszystkim jednak do lektury ponadczasowych encyklik: Ineffabilis Deus i Quanta cura.

Bł. Pius IX to bez wątpienia jedna z najciekawszych postaci na papieskim tronie w historii Kościoła. Nie tylko z tego powodu, że jest to najdłuższy po św. Piotrze pontyfikat Kościoła, ale także ze względu na trudne czasy, na jakie przypadł. We Włoszech szalała rewolucja walcząca z Kościołem, w tym przede wszystkim z Państwem Kościelnym. Niezłomną postawę Błogosławionego Papieża nazywamy „białym męczeństwem”.


Encyklika Ineffabilis Deus
http://www.libenter.pl/ebook/ineffabilis-deus

Encykliką „Ineffabilis Deus” bł. Papież Pius IX w 1854 r. ogłaszał dogmat o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny. Czym jest motywowana ta wiara? Od kiedy była wyznawana przez Kościół? Dlaczego właśnie wtedy został ogłoszony dogmat? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć, czytając encyklikę.

Bł. Pius IX przedstawia podstawy biblijne, które w świetle nauczania Kościoła można odczytywać jako odnoszące się do prawdy o Niepokalanym Poczęciu. Wskazuje też nauczanie Ojców Kościoła. Przede wszystkim jednak skupia się na systematycznym nauczaniu swoich poprzedników, które nie pozostawiało w tej sprawie wątpliwości.


Encyklika Quanta cura. Syllabus Errorum
http://www.libenter.pl/ebook/quanta-cura-syllabus

Do połowy XX w. nauczanie przedstawione w „Quanta cura” było uważane przez cały Kościół jako dogmatyczne, nieomylne i niezmienne. Warto zapoznać się z nim osobiście, by sprawdzić, jak bardzo ponadczasowy jest to dokument.

Do encykliki dołączony był „Syllabus Błędów”, w którym papież zebrał i przytoczył osiemdziesiąt błędnych zdań dotyczących natury Kościoła, innych wyznań i religii, ustrojów, relacji państwo–Kościół, sakramentu małżeństwa, natury władzy Biskupa Rzymu, błędów: racjonalizmu, indyferentyzmu, komunizmu i liberalizmu.

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web