Wspomnienie św. Scholastyki

4 lutego 2012 12:16Komentowanie nie jest możliweViews: 587

Święta Scholastyka, Wolfgang Sauber, Wikimedia Commons

10 lutego Kościół obchodzi wspomnienie św. Scholastyki, dziewicy – bliźniaczki św. Benedykta opata.

Święci Benedykt i Scholastyka urodzili się ok. 480 r. w zamożnej chrześcijańskiej rodzinie w Nursji (Umbria, Włochy). Życie Scholastyki było naznaczone swego rodzaju fascynacją i naśladowaniem działań brata bliźniaka. Najpierw towarzyszyła mu w jego podróżach, naśladując jego oddanie Bogu. Kiedy Benedykt założył pierwszy klasztor w Subiaco, jego siostra założyła oparty na tej samej regule zakon dla niewiast. Do dziś w Plombariola w okolicach Subiaco istnieją dwa klasztory: męski św. Benedykta i żeński św. Scholastyki. W tamtej okolicy można także oglądać grotę, w której święci się spotykali.

Święci często się spotykali, by dzielić się swoimi spostrzeżeniami na temat reguły i życia zakonnego. Nie zmienili swojego zwyczaju także po przeniesieniu się do Cassino, gdzie – tradycyjnie – Scholastyka również założyła klasztor żeński w pobliżu męskiego.

W podaniach o życiu Scholastyki i Benedykta zachował się szczególnie opis ich ostatniego spotkania. Scholastyka, świadoma zbliżającej się śmierci, przedłużała spotkanie z bratem. Gdy wreszcie zbliżała się noc i Benedykt chciał odejść, Scholastyka prosiła go, by jeszcze został. Kiedy brat stanowczo odmówił, siostra prosiła Boga, by zesłał ulewę, która uniemożliwi Benedyktowi powrót do klasztoru. Gdy została wysłuchana, miała powiedzieć: „Prosiłam cię, a ty mnie nie chciałeś wysłuchać. Zwróciłam się przeto do Boga i zostałam wysłuchana”.

Święta zmarła kilka dni później 10 lutego 547 r. w swoim klasztorze na Monte Cassino. Jak relacjonuje św. Grzegorz Wielki, który spisał żywot św. Benedykta, po trzech dniach Benedykt ujrzał w widzeniu jej duszę, w postaci białej gołąbki, która wznosiła się do nieba. Posłał po ciało siostry i złożył je w grobie przygotowanym dla siebie. Sam Benedykt zmarł 21 marca tego samego roku – pochowano go wspólnie z siostrą.

Scholastyka jest uważana za duchową matkę wszystkich żeńskich klasztorów benedyktyńskich i wywodzących się z gałęzi benedyktyńskich. Ponadto jest patronką miast Le Mans oraz Subiaco.

Ikonografia przedstawia ją najczęściej z gołębiem, natomiast sztuka religijna maluje ją w habicie benedyktyńskim, a jej atrybutami są: krzyż, księga albo pastorał ksieni.

Jest wzywana jako patronka chroniąca przed piorunami, burzami i wichrami.

Święta Scholastyko, wspomagaj nas, byśmy – tak jak Ty – byli zapatrzeni w dobre wzorce i potrafili je powielać, naśladować. Strzeż nas przed huraganami i innymi kataklizmami, które wyrządzają poważne szkody. Wspieraj nas swoją modlitwą, byśmy w naszym życiu potrafili naśladować Twoje prostoduszne, ufne zawierzenie Bogu.

Paweł Pomianek

Źródła:
Święta Scholastyka, Wikipedia.org.
Święta Scholastyka, dziewica, Brewiarz.pl.
Anna Pomianek, Św. Benedykt Opat, DziennikParafialny.pl.

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web