Wspomnienie św. Józefa Sebastiana Pelczara

14 stycznia 2012 17:49Komentowanie nie jest możliweViews: 334

Św. Józef Sebastian Pelczar – obraz z beatyfikacji

19 stycznia obchodzimy we wszystkich diecezjach polskich wspomnienie św. Józefa Sebastiana Pelczara, biskupa. Święty był m.in. rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz biskupem diecezji przemyskiej (od 1992 r. jest to archidiecezja).

Józef Sebastian Pelczar przyszedł na świat w 1842 r. w Korczynie na Podkarpaciu. Jego rodzice – Marianna i Wojciech – potrafili czytać i pisać, prowadzili pięćdziesięciohektarowe gospodarstwo. Byli też bardzo pobożni. Marianna zawierzała każde swoje dziecko Maryi.

Po odbyciu edukacji w szkole głównej oraz gimnazjum w Rzeszowie i w Przemyślu, w 1860 r. Józef wstąpił do seminarium duchownego w Przemyślu. W 1864 r. otrzymał święcenia kapłańskie, a dwa lata później rozpoczął studia teologiczne i prawnicze w Rzymie.

Gdy wrócił do Polski, pracował w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu, a następnie na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przez rok w latach 1882-1883 pełnił funkcję rektora krakowskiej uczelni. Przebywając w Krakowie w roku 1894 założył Zgromadzenie Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego. Zadaniem sercanek była opieka nad młodymi dziewczętami, nad ubogimi i chorymi oraz nad dziećmi i starcami, a także szerzenie wśród nich kultu Najświętszego Serca Pana Jezusa.

W roku 1900 ks. Józef Sebastian Pelczar otrzymał sakrę biskupią i został intronizowany na ordynariusza przemyskiego. Podobnie jak wcześniej, także jako ordynariusz był bardzo aktywny. Jako jedyny ordynariusz w czasie zaborów przeprowadził trzy synody. W jego czasach na terenie diecezji wybudowano aż sto dwa nowe kościoły, założone zostało jedenaście nowych parafii. Późniejszy święty powołał do życia diecezjalny miesięcznik, założył diecezjalną bibliotekę i muzeum. Biskup zachęcał też swoich kapłanów do czynnego apostolstwa.

Bp Pelczar działał także aktywnie na rzecz ubogich. Zakładał ochronki dla dzieci, kuchnie dla ubogich, schroniska dla bezdomnych, szkoły gospodarcze dla dziewcząt.

Był gorącym czcicielem Najświętszego Sakramentu. Często wizytując parafie, zachęcał do częstego udziału w nabożeństwach eucharystycznych. Mimo licznych obowiązków, każdego dnia wiele godzin poświęcał na osobistą modlitwę.

Józef Sebastian był też wielki patriotą. Przede wszystkim kładł jednak nacisk na pracę nad duchowym odrodzeniem narodu. W czasach zaborów mówił: „Troszczmy się o duchowe odrodzenie narodu; bo na cóż by się przydało ogłoszenie niepodległej Rzeczypospolitej i zrośnięcie się trzech części jej ciała, gdyby jej duszę toczyła gangrena brzydkich wad”.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości bp Józef Pelczar cieszył się z tego ogromnie. Niemniej, ubolewał nad próbami rugowania religii z życia publicznego. „Badajcie sumiennie sprawy, a z historii i doświadczenia uczcie się, jak błogosławiony jest wpływ religii nie tylko na jednostki i rodziny, ale także na narody i państwa”. W 1923 r., na kilka miesięcy przed swoją śmiercią, bp Pelczar został odznaczony krzyżem komandorskim z gwiazdą orderu Polonia Restituta – za wysiłki na rzecz suwerenności Polski. Biskup zmarł w marcu roku 1924.

Bpa Pelczara beatyfikował papież Jan Paweł II w 1991 r. w Rzeszowie. W czasie Mszy beatyfikacyjnej bł. Jan Paweł II mówił: „Oto człowiek, «który spełniał wolę Boga» – nie tylko mówił: «Panie, Panie», ale spełniał wolę Ojca, tak jak tę wolę objawił nam Jezus Chrystus. Jak ukazał ją swoim własnym życiem i swą Ewangelią”. Kanonizacja miała miejsce w Rzymie w roku 2003.

Święty Józef Sebastian Pelczar jest głównym patronem diecezji rzeszowskiej. Sanktuarium ku jego czci znajduje się w rodzimej Korczynie, z kolei w przemyskiej archikatedrze poświęcono mu specjalną kaplicę, w której umieszczono jego relikwie.

Święty Józefie Sebastianie, biskupie, prosimy byś wypraszał potrzebne łaski dla Kościoła w Polsce. Przede wszystkim, byś wypraszał nam mężnych, odważnych pasterzy gotowych do aktywności i głoszenia Chrystusa w porę i nie w porę. Święty Józefie Sebastianie, wielki Polaku, prosimy za naszą Ojczyznę, aby doceniła wielką rolę religii w życiu społecznym.

Paweł Pomianek

Źródło:
„Nasza Arka”, nr 1 (133)/2012: Św. bp Józef Sebastian Pelczar.

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web