Ogrzewanie ławkowe kościołów – elektryczne płyty grzejne IZOTERMA

6 września 2012 09:44Komentowanie nie jest możliweViews: 2246

Opracowanie: Opracowanie: Zakład Produkcji Urządzeń Grzejnych IZOTERMA, Łany k. Wrocławia ▼

W wielu kościołach i obiektach sakralnych panuje chłód, wręcz zimno – nie tylko w okresie jesienno-zimowym. Niedogodność ta szczególnie doskwiera osobom starszym i uskarżającym się na dolegliwości narządu ruchu. Pozostawanie w czasie nabożeństwa w bezruchu powoduje, że intensywnie odczuwamy zimno, które przenosi się od stóp do wyższych partii ciała. W obecnych czasach konieczne jest zapewnienie komfortu cieplnego wiernym przebywających na Mszy Świętej.

W świątyniach nie ma potrzeby ogrzewania całego wnętrza – aż po wysokie sklepienie.

Dlatego też ekonomiczne i efektywne ogrzewanie takich obiektów to źródło ciepła zamontowane w miejscu przebywania ludzi, włączane i wyłączane w chwili rozpoczęcia i zakończenia nabożeństwa. Taką funkcje spełnia elektryczne ogrzewanie ławkowe – płyty grzejne promiennikowe IZOTERMA zamontowane w ławkach.

Zakład Produkcji Urządzeń Grzejnych IZOTERMA zaprojektował i wprowadził na rynek system ogrzewania ławkowego płytami promiennikowymi, który ogrzewa liniowo osobę siedzącą w ławce podczas nabożeństwa, ogrzewany jest tylko obszar przebywania ludzi. Ciepło ma za zadanie ogrzać osobę, a nie całą objętość świątyni, aż po sklepienie (ciepło unosi się do góry) – co najwyżej temperaturę całego otoczenia może podwyższyć o kilka stopni, w zależności od czasu pracy grzejników. Ciepło otrzymujemy natychmiast w chwili włączenia płyty grzejnej i jest ono bezpośrednio odbierane przez osoby.

Zalecane przez konserwatorów zabytków

System ogrzewania ławkowego IZOTERMA to ogrzewanie w określonym czasie i określonym miejscu. Daje natychmiastowe ciepło w chwili włączenia.

Płyty grzejne montowane pod siedziskiem są zalecane przez konserwatorów zabytków,
są niewidoczne, bezpieczne w użytkowaniu, a także niezwykle trwałe: mocna konstrukcja (nie ma możliwości ich celowego zniszczenia czy uszkodzenia, gdyż urządzenie nie jest w łatwym zasięgu człowieka) i wysoka jakość użytych materiałów zapewniają kilkudziesięcioletnią pracę urządzeń grzejnych. Nie wymagają konserwacji ani nadzoru.

System ten pozwala na podział ławek na sektory grzejne, tak by włączać je w zależności od potrzeby, czyli ilości zajętych ławek podczas nabożeństwa. Ogrzewanie sektorowe pozwala na dodatkowe oszczędności zużycia energii elektrycznej.

W przeciwieństwie do tradycyjnego ogrzewania kubaturowego, ogrzewanie ławkowe nie oddziałuje negatywnie na obrazy, rzeźby i inne elementy wystroju architektonicznego. Nie powoduje ich nadmiernego wysuszania.

Pod siedziskiem lub nad klęcznikiem

Płyty mogą być montowane na dwa sposoby: pod siedziskiem ławki (ciepło oddawane w kierunku podłogi, jest przez nią absorbowane następnie zostaje przekazane – wypromieniowane, ogrzewając osobę siedzącą w ławce) lub nad klęcznikiem (ciepło promieniuje bezpośrednio na osobę siedzącą).

System ogrzewania ławkowego można montować w już istniejących kościołach, bez naruszania i zmian istniejącej budowli i wyposażenia, lub też przewidzieć na etapie projektowania inwestycji.

Przy wyborze płyt grzejnych należy zwrócić uwagę na ich konstrukcję oraz funkcjonowanie. Nowoczesne płyty grzewcze posiadają specjalną strukturę porowatą – przednia część powierzchni płyty grzejnej, tak od środka jak i od strony zewnętrznej, pokryte są specjalnym preparatem powodującym intensywne promieniowanie cieplne w kierunku zadanym. Takie pokrycie płyty powoduje, iż ciepło jest oddawane na zewnątrz a sama płyta się nie nagrzewa i nie oddaje swojej temperatury na konstrukcję ławki – ławka nie jest nagrzewana.

Tej podstawowej zalety nie posiadają płyty grzejne, których powierzchnia jest gładka i błyszcząca, pokryta lakierem proszkowym, ponieważ tam najpierw cała konstrukcja grzejnika się nagrzewa, następnie w zadanym kierunku przekazuje promieniowanie cieplne, ale znaczna część ciepła poprzez promieniowanie i konwekcję od strony tylnej grzejnika nagrzewa ławkę – co powoduje, iż z biegiem czasu ławki się rozsychają.

Zalety systemu ogrzewania ławkowego IZOTERMA:

 1. Natychmiastowe ciepło w danym czasie i miejscu – ogrzewanie włącza się w chwili rozpoczęcia Mszy Świętej i wyłącza przy jej zakończeniu. Ciepło jest przyjmowane bezpośrednio przez osoby siedzące w ławkach.
 2. Energooszczędne – niskie koszty eksploatacyjne zużycia energii elektrycznej.
 3. Możliwość sektorowej pracy płyt grzejnych czyli ogrzewanie jedynie ławek zajętych przez wiernych.
 4. Prosty i szybki montaż – nie jest naruszana konstrukcja ławki.
 5. Płyty grzejne wkomponowane w otoczenie, nie zwracają i nie rozpraszają uwagi, w niczym nie zakłócają wystroju ani charakteru świątyni, gdyż są praktycznie niewidoczne.
 6. System ten jest zalecany przez konserwatorów zabytków – płyty grzejne nie zakłócają mikroklimatu wnętrza, a przede wszystkim warunków wilgotnościowych, nie wysuszają elementów architektonicznych i dzieł sztuki.
 7. System ogrzewania można rozbudowywać etapami – w miarę posiadanych środków finansowych.
 8. Ogrzewanie ławkowe jest bezobsługowe, bezpieczne.

Płyty grzejne można także stosować do ogrzewania czasowego konfesjonałów czy ambony.

Można je również montować wzdłuż ściany w celu ogrzania osób stojących.

W stosunku do innych rodzajów ogrzewania (promienniki podczerwieni, ogrzewanie wodne, podłogowe, powietrzno-nawiewowe, akumulacyjne) ogrzewanie ławkowe jest efektywniejsze, a koszty eksploatacji są zdecydowanie niższe.

Uzupełniającymi urządzeniami grzejnymi w kościele są inne wyroby ZPUG IZOTERMA: dywanik grzejny, płyta grzejna podłogowa w prezbiterium – przy ołtarzu, podłoga grzejna w konfesjonale, płyta promiennikowa czy parawan grzejny dla organisty.

Kontakt:
www.izoterma.wroc.pl
tel. 71-318-58-96

Poleć innym!

 • Facebook
 • Twitter
 • Delicious
 • LinkedIn
 • StumbleUpon
 • Add to favorites
 • Email
 • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web