Krzew winny

29 sierpnia 2012 15:00Komentowanie nie jest możliweViews: 1632

Robert Płonka / Ogrody Kościelne ▼

Dlatego też przez wszystkie dni Salomona Juda i Izrael mieszkali bezpiecznie, każdy pod swoją winoroślą i pod swoim drzewem figowym, od Dan do Beer-Szeby [1Krl 5, 5].

Winorośl może uchodzić za najważniejszą roślinę wymienioną w Biblii. Wielokrotnie pojawia się w przypowieściach, najczęściej będąc utożsamiana z bogactwem, dostatkiem i szczęśliwością. W języku hebrajskim winorośl określa się jako gefen, natomiast winnica, również często wymieniana w Biblii, nazywana jest kerem. Stary Testament wspomina, że pierwszym, który uprawiał ziemię oraz hodował na niej winogrona, był „ten, z którym Bóg zawiązał przymierze”, czyli Noe:

Noe był rolnikiem i on to pierwszy zasadził winnicę. [Rdz 9:20]

W przypowieści opisującej przekleństwo Kanaana, syna Chama, wspomniane jest odurzenie Noego trunkiem, wytworzonym z hodowanych przez niego winogron. Stanowi to interesujący trop historyczny, potwierdzający umiejętność wytwarzania wina przez cywilizację hebrajską. Wybitny badacz roślin biblijnych, Michael Zohary, na potwierdzenie tezy o wysokich umiejętnościach uprawy wina wśród Kanaanczyków, przytacza dodatkowo historię opisaną w Księdze Liczb, mówiącą o wysłaniu szpiegów Izraela przez Mojżesza, w celu zbadania ziemi, którą zamierzają podbić:

Przybyli aż do doliny Eszkol. Tam odcięli gałąź krzewu winnego razem z winogronami i ponieśli ją we dwóch na drągu; do tego [zabrali] jeszcze nieco jabłek granatu i fig. Miejsce to nazwano doliną Eszkol, ze względu na winogrona, które tam Izraelici odcięli. Po czterdziestu dniach wrócili z rozpoznania kraju [Lb 13, 23-26].

Wino, będąc najszlachetniejszym trunkiem, służyło wyrażeniu szacunku. Jego brak najczęściej wiązał się z niedostatkiem, a nawet potępieniem i karą. Podczas pobytu na pustyni Izraelici buntowali się, mówiąc o miejscu, w którym „nie można siać, nie ma drzew figowych ani winorośli” [Lb 20,5]. Prorok Izajasz w „Drugiej elegii o Mohabitach” zapowiada:

Dlatego zapłaczę, jak płacze Jazer
nad winnicami Sibmy.
Zroszę cię swymi łzami,
o Cheszbon i Eleale,
bo na twe owoce i twe winobranie
padł krzyk wojenny.

Radość i wesele zniknęły
ze sadów. W winnicach
nie śpiewa się ani pokrzykuje.
Wina w tłoczniach nie wygniata
ten, który je tłoczył.
Ustały przyśpiewki. [Iz 16,9-11]

Szczególną rolę krzew winny zyskuje w Nowym Testamencie, gdzie Jezus utożsamia się z nim słowami:

Ja jestem krzewem winnym, wy – latoroślami. Kto trwa we Mnie, a Ja w nim, ten przynosi owoc obfity, ponieważ beze Mnie nic nie możecie uczynić. Ten, kto we Mnie nie trwa, zostanie wyrzucony jak winna latorośl i uschnie. I zbiera się ją, i wrzuca do ognia, i płonie. Jeżeli we Mnie trwać będziecie, a słowa moje w was, poproście, o cokolwiek chcecie, a to wam się spełni. [J15,5-8]

Chcąc uprawiać winorośl w naszych ogrodach, powinniśmy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Krzew tworzą pnącza, wyrastające z pnia. Z tych zdrewniałych każdej wiosny wyrastają latorośle. Mogą one osiągnąć pokaźną długość, są jednak zbyt słabe, by utrzymać ciężkie grona. Dlatego bardzo ważne jest, by roślina miała wsparcie w postaci kratownicy lub ogrodzenia, po którym będzie się mogła wspinać. Jeśli nie planujemy na poważnie zajmować się uprawą winorośli, do jej poprawnego wzrostu wystarczy cykliczne przycinanie oraz zapewnienie jej odpowiedniego miejsca do wzrostu. Bardzo dużą satysfakcję da nam obserwacja rozrostu rośliny oraz jej corocznego odradzania się. Oby satysfakcja płynęła również ze znajomości znaczenia biblijnego samego krzewu i jego ogromnej roli w nauczaniu Jezusa.

Robert Płonka / Ogrody Kościelne
www.ogrodykoscielne.pl

———————
Robert Płonka jest pomysłodawcą projektu „Ogrody Kościelne”, którego celem jest projektowanie oraz tworzenie ogrodów dla obiektów sakralnych. Jego zdaniem ogrody kościelne to miejsca szczególne, które dzięki odpowiedniemu zaprojektowaniu mogą wyrażać sacrum, jak również ewangelizować wiernych. W kręgu jego zainteresowań znajdują się również ogrody biblijne oraz stworzona przez niego koncepcja ogrodów tematycznych – posiadających swój motyw przewodni i opowiadających ciekawą historię wszystkim odwiedzającym je osobom.

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web