Człowiek Bożego Miłosierdzia

15 kwietnia 2012 06:00Komentowanie nie jest możliweViews: 142

Marcin Stradowski OPs ▼

„Siostro Faustyno, błogosławiona, dziękuję ci, że przypomniałaś światu tę wielką tajemnicę Miłosierdzia Bożego. Ową ‘wstrząsającą tajemnicę’. Niewysłowioną tajemnicę Ojca, której tak bardzo potrzebuje dzisiaj człowiek i cały świat” – napisał bł. Jan Paweł II.

Papież beatyfikował (18 kwietnia 1993) i kanonizował (30 kwietnia 2000) s. Faustynę. „Jezu ufam Tobie” to jest akt, który Ojciec Święty Jan Paweł II bardzo często powtarzał, a tajemnica miłosierdzia Bożego przenikała jego życie i działanie. Papież wyznał w 1979 roku, że orędzie Bożego Miłosierdzia zabrał ze sobą na Stolicę Piotrową i ono kształtuje obraz jego pontyfikatu.

„Od samego początku mojej posługi Piotrowej w Rzymie – wyznał Jan Paweł II w 1981 roku – uważałem, że głoszenie tego orędzia to moje szczególne zadanie. Wyznaczyła mi je Opatrzność w dzisiejszej sytuacji człowieka, Kościoła i świata (…) jako moje zadanie przed Bogiem” (Collevalenza, 22 listopada 1981).

Jego duchową bliskość ze św. siostrą Faustyną trafnie określiła s. Elżbieta Siepak ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w słowach: „Można powiedzieć, że on i św. Siostra Faustyna chodzili ‘do jednej szkoły’, do szkoły miłosierdzia Bożego. W tej szkole nauczyli się kochać Boga i drugiego człowieka, dlatego obydwoje wnoszą do historii Kościoła nowy model chrześcijańskiego miłosierdzia, który teologowie nazywają ‘personalistyczny’, ponieważ skoncentrowany jest na godności osoby ludzkiej, a dopiero potem na jej potrzebach”.

Jan Paweł II przekazał orędzie Bożego Miłosierdzia na trzecie tysiąclecie, aby ludzie lepiej poznali prawdziwe oblicze Boga i prawdziwe oblicze człowieka. „Gdzie brak szacunku dla życia i godności człowieka, potrzeba miłosiernej miłości Boga, w której świetle odsłania się niewypowiedziana wartość każdego ludzkiego istnienia. Potrzeba miłosierdzia, aby wszelka niesprawiedliwość na świecie znalazła kres w blasku prawdy” – powiedział papież w Łagiewnikach 17 sierpnia 2002 roku. „Nadszedł czas – mówił – by orędzie o Bożym miłosierdziu wlało w ludzkie serca nadzieję i stało się zarzewiem nowej cywilizacji – cywilizacji miłości” (Kraków-Błonia, 18 sierpnia 2002).

„Tajemnica miłosiernej miłości Boga była w centrum pontyfikatu mego czcigodnego poprzednika” – wyznał Benedykt XVI.

Zaufanie do Boga i zdolność kochania tym samym wielkim sercem Boga i ludzi – tak w skrócie można opisać cechy człowieka Bożego Miłosierdzia. Błogosławiony papież Jan Paweł II był takim człowiekiem. Jego całkowite zawierzenie Matce Bożej ‘Totus Tuus’ wpisuje się w tę wielką tajemnicę dającą człowiekowi nadzieję. Sam Błogosławiony Jan Paweł II pod natchnieniem Ducha Świętego wskazał drogę ludzkości.

Nadzieja ludzkości jest w miłosierdziu Boga, poprzez które „świat znajdzie pokój, a człowiek szczęście!” – podkreślała św. siostra Faustyna.

Ucz nas, Maryjo, czerpać ze zdrojów Bożego Miłosierdzia, ucz nas być ludźmi zawierzenia aż do końca.

————–
Marcin Stradowski – ur. w 1972 r.; jest mężem Kasi i ojcem dwóch synów: Piotrka i Michała. Mieszka w Warszawie. Jest świeckim dominikaninem (tercjarzem – OPs). Za patrona obrał św. Jacka – pierwszego polskiego dominikanina – oraz bł. Jana z Vercelli.

Tekst pochodzi z książki Marcina Stradowskiego „Rozważania na każdy dzień. Cz. V: Okres Wielkanocny”. Do zamówienia w pakiecie ebooków Libenter.pl.

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web