XVIII Dzień Życia Konsekrowanego. Życie całkowicie oddane Bogu
Z ojcem Wiktorem Piotrem Tokarskim OFM, kustoszem sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej i proboszczem parafii Wniebowzięcia NMP (oo. Bernardynów) w Rzeszowie, rozmawia Jaromir Kwiatkowski
Co oznacza pojęcie „życie konsekrowane”?
Najprostsze wyjaśnienie tego pojęcia mówi, że życie konsekrowane to życie całkowicie oddane Panu Bogu. W Kościele mamy stan duchowny i stan świecki. Osoby konsekrowane to mogą być zarówno osoby świeckie, jak i duchowne. Od pierwszych wieków chrześcijaństwa życie konsekrowane przybierało różne formy. Najbardziej znane obecnie formy życia konsekrowanego to zakony habitowe, ale w Polsce występują także zakony bezhabitowe. Inne formy to wdowy konsekrowane czy dziewice konsekrowane.
Mówi się, że osoby konsekrowane cechuje radykalizm w pójściu za Chrystusem.
Chrystus w swojej Ewangelii powoływał różnych ludzi do pójścia za Nim, a niektórym mówił: jeśli chcesz być doskonały, idź, sprzedaj wszystko co masz i chodź za mną. To jest całkowite ogołocenie się ze wszystkiego. Całkowite zawierzenie Jezusowi, zawierzenie Bożej Opatrzności. W życiu konsekrowanym chodzi właśnie o to, by zostawić stare życie, starego człowieka i oddać wszystko Panu Bogu, powierzyć się całkowicie w Jego ręce, powierzyć się Jego Opatrzności i w ten sposób żyć.
Nie da się ukryć, że dzisiejszy świat nie sprzyja osobom konsekrowanym. Nie tylko ich nie rozumie, ale często z nich szydzi.
Generalnie wszystkie osoby duchowne są w naszych czasach wyszydzane, wytykane palcami. Natomiast muszę powiedzieć także o dobrym doświadczeniu: mam wrażenie, że osoby konsekrowane są przyjmowane z większą miłością niż np. kapłani nie będący osobami konsekrowanymi. Nieraz rozmawiam z księżmi i oni mówią: „wy, zakonnicy, macie lepiej, bo ludzie już na starcie bardziej was lubią”.
(śmiech) Coś w tym jest – ja również spotkałem się z takimi głosami. Tak czy owak, warto zachęcać młodych ludzi do pójścia tą drogą, zwłaszcza w sytuacji spadku liczby powołań. Robią to polscy biskupi, którzy w liście na Światowy Dzień Życia Konsekrowanego napisali, że nie musi ono być nudne.
Absolutnie nie musi być nudne. Powszechne wyobrażenie o życiu konsekrowanym jest takie, że ktoś zamyka się w czterech ścianach i nie ma kontaktu z rzeczywistością. To nieprawdziwy i krzywdzący stereotyp. Są oczywiście różne rodzaje zakonów. Są zakony kontemplacyjne, w których bracia czy siostry rzeczywiście odcinają się od świata zewnętrznego i poświęcają swoje życie modlitwie, medytacji, wstawiennictwu za innych ludzi. Ale większość zakonów, czyli większość osób konsekrowanych, to są ludzie otwarci na świeckich, kontaktujący się z nimi, często korzystający z różnych zdobyczy techniki. Wystarczy przejrzeć różne strony internetowe, blogi, fotoblogi czy wideoblogi ewangelizacyjne – są one często prowadzone właśnie przez osoby konsekrowane. Będąc wyłączeni ze świata, jednocześnie korzystamy z tego, co świat daje, by zbliżać ludzi do Pana Boga. To są pewne paradoksy, ale myślę, że Pan Bóg tak to wszystko wymyślił i bardzo temu błogosławi.
———————————————————————————————————————————–
2 lutego osoby konsekrowane: zakonnice, zakonnicy, członkowie instytutów świeckich, pustelnicy, dziewice i wdowy konsekrowane obchodzą swoje święto – Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Na ten dzień Konferencja Episkopatu Polski wystosowała okolicznościowy list, który będzie czytany we wszystkich świątyniach całego kraju. Biskupi przypominają w nim, że oprócz powszechnej konsekracji chrzcielnej, w której uczestniczą wszyscy ochrzczeni, istnieją ponadto w Kościele osoby: mężczyźni i kobiety, którzy przez ślubowanie rad ewangelicznych posłuszeństwa, ubóstwa i czystości są w sposób szczególny poświęceni Bogu, całkowicie oddają się Mu do dyspozycji. „Nie jest to osobna, jakby dodatkowa konsekracja, ale bardziej radykalna realizacja zobowiązań płynących z chrztu świętego” – tłumaczą pasterze.
Biskupi kierują ponadto kilka słów do młodzieży, do dziewcząt i chłopców. „Drogi Młody Przyjacielu! Nie myśl, że życie konsekrowane jest czymś nudnym, bezbarwnym, niedzisiejszym, przeznaczonym dla tych, którzy nie są w stanie poradzić sobie w życiu. Nie ulegaj przewrotnej mentalności świata, wedle której sensem życia jest bogactwo i przyjemność. Jeśli słyszysz głos Mistrza, który Cię wzywa – odpowiedz hojnie i wielkodusznie, z radością i entuzjazmem. Życie konsekrowane jest wielką przygodą, której bohaterem jest On sam, Jezus Chrystus, Twój Zbawiciel. Tylko z Nim życie może być naprawdę spełnione. Jeśli Pan Cię wzywa, nie ociągaj się, ale wyrusz w drogę! To On zabierze Cię ze sobą, poprowadzi za rękę i pozwoli wypłynąć na głębię” – czytamy w liście.
Dzień Życia Konsekrowanego obchodzony jest w Kościele od roku 1997. Ustanowił go Jan Paweł II. Na ten dzień wybrał 2 lutego, kiedy w liturgii wspomina się ofiarowanie Pana Jezusa w świątyni. (źródło: deon.pl)
Fot. Piotr Szobak