Dlaczego Zwiastowanie obchodzimy w tym roku 8 kwietnia
Zwiastowanie Najświętszej Maryi Pannie tradycyjnie obchodzimy 25 marca, na dziewięć miesięcy przed Bożym Narodzeniem. Jednak ze względu na – można powiedzieć – specyficzną lokalizację w roku liturgicznym, termin tego święta często ulega zmianie. Wszystko zależy od daty Wielkanocy.
Zwiastowanie Najświętszej Maryi Panny jest obchodzone 25 marca zawsze wtedy, gdy Wielkanoc przypada 2 kwietnia lub później. (Wyjątek stanowi sytuacja, gdy 25 marca przypada Niedziela Wielkiego Postu, wówczas Zwiastowanie obchodzimy 26 marca).
Jeśli Wielkanoc przypada wcześniej (czyli pomiędzy 23 marca a 1 kwietnia) Zwiastowanie musi być przeniesione na poniedziałek przypadający bezpośrednio po Niedzieli Miłosierdzia Bożego, czyli na dzień między 1 a 9 kwietnia (w tym roku jest to 8 kwietnia). Dlaczego tak się dzieje? Otóż decyduje o tym tabela pierwszeństwa dni liturgicznych. W tej tabeli zarówno wszystkie dni Wielkiego Tygodnia (poczynając od Niedzieli Palmowej), jak i cała Oktawa Wielkanocy stoją wyżej niż inne dni liturgiczne. Jest bowiem konieczne, by cały Wielki Tydzień i cała Oktawa Wielkanocy były zawsze obchodzone – nie może ich przyćmić żadne inne święto. Wówczas Zwiastowanie obchodzimy w pierwszym dniu po zakończeniu serii tych 15 ważnych dni związanych z Męką, śmiercią i Zmartwychwstaniem Chrystusa.
W ten sposób, choć Zwiastowanie jest co do zasady świętem przypisanym do konkretnej daty, staje się po trosze świętem przechodnim, zależnym od daty Wielkanocy.
Przeczytaj artykuł o uroczystości Zwiastowania Pańskiego.
Paweł Pomianek