Duch Boży zstępuje na Kościół
Marcin Stradowski ▼
W dzisiejszym rozważaniu opieram się na rozważaniach wielkiego teologa – papieża Benedykta XVI.
Zesłanie Trzeciej Osoby Trójcy Świętej jest dla nas świętem stworzenia. Dla chrześcijan świat jest owocem aktu miłości Boga, który uczynił wszystkie rzeczy i którymi się raduje, bo są dobre. Duch Święty pozwala nam rozpoznać w Chrystusie Boga, a więc stwarza w nas Swój prawdziwy obraz. W wydarzeniu Pięćdziesiątnicy z wielości tworzy się zróżnicowana jedność, a z jednoczącej mocy Prawdy rośnie porozumienie. Dokonuje się to w wyznaniu wiary wypowiadanym w różnych językach na całym świecie. W tej samej perspektywie wiary trzeba dostrzec dar życia, jakim jest tchnienie Ducha Świętego dokonujące się w sakramentach, zwłaszcza chrztu, bierzmowania, Eucharystii i pokuty. „Wszystkie sakramenty – każdy we właściwy sobie sposób – przekazują człowiekowi Boże życie, dzięki Duchowi Świętemu, który w nich działa” – przypomina Ojciec Święty.
Duch Święty jest Stwórcą, a zarazem Duchem Jezusa Chrystusa, ale w taki sposób, że Ojciec, Syn i Duch są jednym i jedynym Bogiem. Duch Święty ożywia Kościół i dzieje się tak nie z woli ludzkiej, z przemyśleń czy zdolności organizacyjnych człowieka, gdyż jeśliby tak było, Kościół dawno by już zniknął, jak to się dzieje z każdym ludzkim dziełem – Kościół jest Ciałem Chrystusa, ożywianym przez Ducha Świętego.
Gdy Łukasz mówi o językach ognia, aby przedstawić Ducha Świętego, zostaje przywołane dawne Przymierze, ustanowione na fundamencie Prawa otrzymanego przez Izrael na Synaju. Tak oto Pięćdziesiątnica jawi się jako nowy Synaj, dar nowego Przymierza, w którym sojusz z Izraelem został rozciągnięty na wszystkie ludy Ziemi, w którym upadają wszystkie ograniczenia dawnego Prawa i pojawia się Jego Najświętsze i niezmienne Serce, to znaczy miłość. To ją Duch Święty głosi i rozlewa, tę miłość obejmującą każdą rzecz. Jednocześnie Prawo się rozszerza, otwiera się, choć staje się prostsze: jest to Nowe Przymierze, które Duch „pisze” w sercach wierzących w Chrystusa – podkreśla Ojciec Święty.
W ten sposób zostaje nam oznajmiona bardzo ważna sprawa: Kościół jest katolicki od samego początku, a jego powszechność nie wynika z późniejszego włączania się różnych wspólnot. Od pierwszych chwil bowiem Duch Święty stworzył go jako Kościół wszystkich ludów i obejmuje on cały świat, przekracza wszelkie granice rasowe, klasowe, narodowe, burzy przeszkody i jednoczy ludzi w wyznawaniu Trójjedynego Boga. Od początku Kościół jest jeden, katolicki i apostolski – jest to jego istota i jako taki musi być on uznany. Jest on święty nie dzięki zdolnościom swych członków, ale dlatego, że sam Bóg swym Duchem go stworzył i zawsze go uświęca – przypomina Benedykt XVI.
Uczniowie uradowali się, gdy ukazał im się zmartwychwstały Jezus. „Utracony Przyjaciel jest znów obecny i ten, kto wcześniej się martwił, teraz się cieszy” – zapewnia papież. „Ma to znacznie szerszy wymiar, gdyż utracony Przyjaciel przychodzi nie skądkolwiek, ale pokonawszy śmierć. Jest On Przyjacielem, a zarazem Prawdą, dającą życie ludziom, a nie jest to zwykła radość, ale dar Ducha Świętego. To dotyczy także nas, gdyż w wierze możemy Go widzieć, w wierze przychodzi do nas i również nam pokazuje ręce i bok, a my radujemy się z tego. Dlatego chcemy prosić: Panie, ukaż się nam! Podaruj nam swą obecność i będziemy mieli najpiękniejszy dar: Twoją radość” – kończy Ojciec Święty.
Niech Maryja będzie z nami w naszym Wieczerniku, w naszej niedoskonałej rzeczywistości, niewolnej od niepewności i lęku. Prośmy Ją, aby była z nami w tej radości Ducha Świętego, który dotyka nas i przemienia, abyśmy stali się świadkami miłości Boga, który w Jezusie ofiarował Samego siebie za nas, odkupiając nasze winy i dając nam pewną nadzieję.
————–
Marcin Stradowski – ur. w 1972 r.; jest mężem Kasi i ojcem dwóch synów: Piotrka i Michała. Mieszka w Warszawie. Jest świeckim dominikaninem (tercjarzem – OPs). Za patrona obrał św. Jacka – pierwszego polskiego dominikanina – oraz bł. Jana z Vercelli.
Tekst pochodzi z książki Marcina Stradowskiego „Rozważania na każdy dzień. Cz. V: Okres Wielkanocny”. Do zamówienia w pakiecie ebooków Libenter.pl.