Decydująca tajemnica naszej wiary
O podstawowym sensie świąt Zmartwychwstania przypomniał papież Benedykt XVI w swoim przemówieniu przed modlitwą Regina Caeli w Poniedziałek Wielkanocny 9 kwietnia 2012 r.
„Chciałbym (…), aby zawsze w umysłach i sercach chrześcijan obecny był motyw tego święta, czyli zmartwychwstanie Jezusa – decydująca tajemnica naszej wiary. Jak bowiem pisze Święty Paweł do Koryntian: «Jeśli Chrystus nie zmartwychwstał, daremne jest nasze nauczanie, próżna jest także wasza wiara» (1 Kor 15, 14)” – mówił ojciec święty.
W tym kontekście wskazał na wagę ponownego odczytania opisów zmartwychwstania, które przekazują poszczególne Ewangelie. Poprzez opowiadania o spotkaniach uczniów z Jezusem zmartwychwstałym pozwalają one rozważać wydarzenie, które nadaje życiu każdego człowieka najgłębszy sens.
Benedykt XVI wskazał też na niezwykłą rolę kobiet w przekazach ewangelicznych nt. zmartwychwstania. W tamtych czasach świadectwo kobiet nie miało wprawdzie wartości urzędowej, ale kobiety głęboko przeżyły doświadczenie więzi z Chrystusem, a to było fundamentalne dla życia konkretnych wspólnot chrześcijan. Doświadczenie spotkania z Panem ma ogromną wartość także dla każdego kolejnego pokolenia wierzących.
W tym kontekście papież wskazał na niezwykły przykład Maryi: „Najdoskonalszym i przykładnym wzorcem takiego związku z Jezusem, zwłaszcza w Jego tajemnicy paschalnej, jest oczywiście Maryja, Matka Pana. Właśnie dzięki przemieniającemu doświadczeniu Paschy swego Syna Maryja Panna staje się także Matką Kościoła, to znaczy każdego z wierzących i całej ich wspólnoty”.