Trzydziesta czwarta Niedziela zwykła, Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata (B), 24.11.2024 – komentarz do Ewangelii

20 listopada 2024 11:16Komentowanie nie jest możliweViews: 22

Coś uczynił?
● Rozważa: ks. Mikołaj Czurczak●

Trzydziesta czwarta Niedziela zwykła, Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, rok B (24.11.2024)
Ewangelia: J 18, 33B-37 ●

Ostatnia niedziela roku liturgicznego daje nam niecodzienne przesłuchanie, ponieważ sam przesłuchujący… nie wie, za co przesłuchuje skazańca.

W młodzieńczych latach, niejednemu z nas zdarzyło się narozrabiać. W takiej chwili zarówno nauczyciele, jak i rodzice doskonale wiedzieli, co zrobiliśmy, co zostało zniszczone i co nam za to wszystko grozi. W takich okolicznościach każdy jest w stanie się przyznać, bo zwyczajnie wie, że za dużo osób zainteresowało się sprawą i ucieczka od winy nic by nie dała. Jednak ostatnia niedziela roku liturgicznego daje nam niecodzienne przesłuchanie, ponieważ sam przesłuchujący nie wie, za co przesłuchuje skazańca. Ale czy przypadkiem ktoś z nas nie przyczynił się i nadal w codzienności nie przyczynia się do podobnych przesłuchań?

Dzisiejszy świat, który jest pełen hałasu, blasku lamp aparatów fotograficznych, tysięcy informacji w gazetach, telewizji, portalach społecznościowych, zagłusza zarówno nasze głowy, jak i serca. Scena w perykopie ewangelicznej ma miejsce w zamkniętym pomieszczeniu, w którym znajdują się wyłącznie Jezus i Piłat; oni wzajemnie się słyszą, natomiast na zewnątrz jest tłum ludzi nawołujących, by Jezus został skazany na śmierć. Ten tłum zagłusza serca tych, którzy są sprawiedliwi, tych, którzy są skłonni do rozmów i dialogu. My współcześni chrześcijanie co prawda oficjalnie nikogo nie skazujemy na śmierć ani publicznie nie wydajemy sądów, lecz czy w naszym życiu nie są obecne innego rodzaju zabójstwa?

Ten hałas dzisiejszych czasów powoduje, że nie słyszymy się wzajemnie. Ludzie nie rozmawiają ze sobą w realnej rzeczywistości. Przez to ludzie odrzuceni, pokrzywdzeni, wstydzący się prosić o pomoc są skazani wyłącznie na elektronikę, na pewien szum w głowie. A informacje, które docierają, bardzo łatwo przenoszą tzw. kulturę śmierci. Stąd wielu ludzi, cierpiąc na brak relacji z drugim, decyduje się na zakończenie swojego życia. Dlatego u końca roku liturgicznego zróbmy sobie rachunek sumienia, czy nie zostawiliśmy kogoś w samotności. Może to dziś jest czas, by odnowić relację, przez co Chrystus Król zacznie na nowo panować w moim sercu.

Od trzech lat ta niedziela jest obchodzona jako Światowy Dzień Młodzieży. W tym roku przeżywany pod hasłem: ,,Ci, co zaufali Panu, idą bez znużenia”. Znużenie, nuda czy przygnębienie to też problemy, na które zwraca uwagę papież Franciszek w orędziu na ten dzień. ,,Co uczyniłeś?”, które pada z ust Piłata, może tez być kierowane do nas, ponieważ coraz częściej ludzie zaprzestają jakiegokolwiek działania, a przecież nasze życie jest swego rodzaju pielgrzymką do szczęścia. Stąd musimy zobaczyć nie tylko zaniedbania wobec drugiego człowieka, ale też, czy nasze znużenie nie jest spowodowane brakiem naszej aktywności. Najlepszą okazją do zweryfikowania się, wsłuchania się w głąb serca będzie adoracja Chrystusa Króla obecnego w Najświętszym Sakramencie. On na pewno pozwoli się usłyszeć w głębiach naszych serc, skąd z odwagą na nowo wstaniemy i wyruszymy w drogę do szczęścia.

————–

ks. Mikołaj Czurczak – kapłan Diecezji Rzeszowskiej, w maju 2023 roku przyjął święcenia kapłańskie. Obecnie pełni posługę wikariusza w parafii p.w. Bożego Ciała i Matki Bożej z Lourdes w Rzeszowie.

Słowa Ewangelii według Świętego Jana
Piłat powiedział do Jezusa: «Czy Ty jesteś Królem żydowskim?»
Jezus odpowiedział: «Czy to mówisz od siebie, czy też inni powiedzieli ci o Mnie?»
Piłat odparł: «Czy ja jestem Żydem? Naród Twój i arcykapłani wydali mi Ciebie. Co uczyniłeś?»
Odpowiedział Jezus: «Królestwo moje nie jest z tego świata. Gdyby królestwo moje było z tego świata, słudzy moi biliby się, abym nie został wydany Żydom. Teraz zaś królestwo moje nie jest stąd».
Piłat zatem powiedział do Niego: «A więc jesteś królem?»
Odpowiedział Jezus: «Tak, jestem królem. Ja się na to narodziłem i na to przyszedłem na świat, aby dać świadectwo prawdzie. Każdy, kto jest z prawdy, słucha mojego głosu».

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web