U Pani Kotłowskiej na odpuście i w 15. rocznicę koronacji Jej wizerunku

10 września 2024 21:41Komentowanie nie jest możliweViews: 271

8 września, w święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny (w tradycji ludowej nazywane świętem Matki Bożej Siewnej), wierni tradycji i wierze naszych przodków mikstaczanie, pod przewodnictwem s. Beaty Czop, udali się na uroczystości odpustowe do sąsiadującej z mikstacką parafii kotłowskiej.

Przed wyjściem udzieliłem pielgrzymom błogosławieństwa. Wyruszyliśmy o godz. 10.30 z chorągwiami i feretronami. Czas wędrowania wypełniony był modlitwą różańcową i śpiewem.

DSC_0063

W bramie wejściowej powitał mikstackich pielgrzymów kustosz sanktuarium ks. Łukasz Ograbek. Następnie przekroczyliśmy progi sanktuarium, gdzie czekała na nas Pani Kotłowska. Uroczystej sumie przewodniczył i homilię wygłosił bp Damian Bryl, ordynariusz diecezji kaliskiej. Na początku Mszy Świętej przy dźwiękach Miejskiej Orkiestry Dętej z Ostrzeszowa został odsłonięty obraz Matki Bożej Kotłowskiej. Następnie kustosz miejsca skierował słowa do ks. biskupa.

W homilii ks. Biskup przypomniał, że 8 września obchodzimy w Kościele święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, a w sanktuarium w Kotłowie jest to także dzień odpustu. Podkreślił, że sanktuarium Pani Kotłowskiej jest miejscem, w którym od ponad 900 lat ludzie modlą się do Boga, przywołując wstawiennictwa Maryi. Nawiązując do uroczystości koronacji wizerunku Pani Kotłowskiej, która odbyła się 15 lat temu, celebrans przypomniał, że została ona przygotowana przez poprzedniego proboszcza – ks. kan. Adama Kosmałę. Mszy Świętej, podczas której na skronie Maryi i Jezusa zostały włożone korony, przewodniczył abp Stanisław Gądecki, a piękną homilię wygłosił ówczesny ordynariusz diecezji bp Stanisław Napierała.

Celebrans podkreślił, że koronacja była dziękczynieniem za 900 lat obecności i orędownictwa Maryi w kotłowskiej świątyni. Ksiądz bp powiedział: „Ten piękny wizerunek Pani Kotłowskiej jest dla nas znakiem nadziei, że nie jesteśmy sami, że dobry Bóg jest blisko, że Maryja czuwa, że możemy na Nich liczyć. Bardzo chciałbym razem z wami modlić się, żebyśmy z tą nadzieją wrócili do naszych domów”. Kaznodzieja zachęcał, by wtedy, kiedy wydaje nam się, że jesteśmy sami, byśmy spojrzeli w kierunku kościoła na Kotłowskim Wzgórzu, bo on nam przypomina, że jest Bóg. Zaapelował, byśmy byli uczestnikami tej pięknej uroczystości, a nie tylko jej obserwatorami. „Żeby być uczestnikiem, trzeba otworzyć swoje oczy, uszy i serce i się szczerze modlić. Proszę, podejmijmy to spotkanie, ale niech to będzie spotkanie serca, głębokie. Niech nas dotknie dobry Bóg, niech nas Matka Boska wesprze”.

DSC_0127

Nawiązując do podziału, który dokonał się w parafii kotłowskiej, ks. bp podkreślił, że to sanktuarium jest miejscem modlitwy o jedność chrześcijan. Jednocześnie wskazał, że „jedność chrześcijan może nastąpić tylko wtedy, kiedy nastąpi proces przebaczenia”. Kaznodzieja wskazał na znaczenie przebaczenia. Podkreślił, że brak przebaczenia nie pozwala nam na kroczenie w życiu do przodu, gdyż żyjemy przeszłością, tym, co nas zraniło. Hierarcha zaapelował byśmy zadbali o postawę przebaczenia i dodał „Boże, pomóż mi przebaczać, Matko Boża, w tym niezwykłym miejscu uwolnij moje serce od tych trudnych wspomnień”. Zaznaczył również, że historii się nie wymaże, ale poprzez przebaczenie możemy się od niej wewnętrznie uwolnić. Przebaczenie pozwala uwolnić się od ciężaru tych trudnych wspomnień, trudnych emocji i przeżyć.

Ponadto celebrans zaapelował o modlitwę, o dobre wychowanie młodego pokolenia, o troskę, o to, by wyrośli na dobrych, mądrych oddanych Bogu ludzi. Podkreślił, że w dziele wychowania każdy ma swoje miejsce. Jednocześnie zaznaczył, że najważniejsze zadanie w tym zakresie mają do spełnienia rodzice. Ksiądz biskup zaapelował do rodziców, by troszczyli się o wzrastanie w wierze swoich dzieci, o to, by poznawały Jezusa, by kroczyły drogą wiary. Zachęcał do modlitwy o szukanie sposobów skutecznego przekazu wiary młodym. Kończąc, kaznodzieja zwrócił uwagę na piękno świątyni kotłowskiej: „To wszystko nas porusza, ale to wszystko jest po to, by nas podprowadzić do spotkania, bo najistotniejsze w tym odpuście jest spotkanie. Dobry Bóg przychodzi do nas, Maryja jest blisko. Co my na to? Podejmijmy to spotkanie”.

W procesji z darami przyniesiono flagę Polski – dar od prezydenta RP Andrzeja Dudy, złotą różę – dar parafian dla Matki Bożej, hostię, wodę i wino.

DSC_0130

Po Mszy św. został wystawiony Najświętszy Sakrament i odmówiona litania do Matki Bożej. Następnie przy dźwiękach orkiestry wyruszyła procesja z Najświętszym Sakramentem. Po powrocie w sanktuarium wybrzmiało Te Deum, bo jak nie wychwalać i nie dziękować Bogu za tak piękny czas. Po błogosławieństwie Najświętszym Sakramentem odśpiewano pieśń Boże, coś Polskę.

DSC_0202

Po zakończonej uroczystości wiele osób zatrzymało się przy sanktuarium Pani Kotłowskiej, by wysłuchać jeszcze kilku utworów w wykonaniu Miejskiej Orkiestry Dętej z Ostrzeszowa. W kotłowskiej parafii do 13 września trwają rekolekcje. Zakończy je nabożeństwo fatimskie. Będą na nim zapewne i mikstaccy parafianie.

Tekst: ks. Krzysztof Ordziniak
Zdjęcia: Małgorzata Strzelec

DSC_0005

DSC_0087

DSC_0093

DSC_0109

DSC_0115

DSC_0121

DSC_0122

DSC_0137

DSC_0138

DSC_0152

DSC_0176

DSC_0179

DSC_0185

DSC_0191

DSC_0192

DSC_0197

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web