Adoracja eucharystyczna pozwala zaczerpnąć ze źródła łaski. Refleksje o Eucharystii na Wielki Post – cytaty
„Kult, jakim otaczana jest Eucharystia poza Mszą św., ma nieocenioną wartość w życiu Kościoła” – przypomniał w swojej ostatniej encyklice Ecclesia de Eucharistia św. Jana Pawła II. Kontynuujemy nasz tegoroczny wielkopostny cykl refleksji nt. Eucharystii.
25. Kult, jakim otaczana jest Eucharystia poza Mszą św., ma nieocenioną wartość w życiu Kościoła. Jest on ściśle związany ze sprawowaniem Ofiary eucharystycznej. Obecność Chrystusa pod świętymi postaciami, które są zachowane po Mszy św. — obecność, która trwa, dopóki istnieją postaci chleba i wina (Por. Sobór Trydencki, Sesja XIII, Decretum de ss. Eucharistia, kan. 4: DS 1654) — wywodzi się ze sprawowania Ofiary i służy Komunii sakramentalnej i duchowej (Por. Rituale Romanum: De sacra communione et de cultu mysterii eucharistici extra Missam, 36 [n. 80]). Jest więc zadaniem pasterzy Kościoła, aby również poprzez własne świadectwo zachęcali do kultu eucharystycznego, do trwania na adoracji przed Chrystusem obecnym pod postaciami eucharystycznymi, szczególnie podczas wystawienia Najświętszego Sakramentu (Por. Tamże, 38-39 [nn. 86-90]).
Pięknie jest zatrzymać się z Nim i jak umiłowany Uczeń oprzeć głowę na Jego piersi (por. J13, 25), poczuć dotknięcie nieskończoną miłością Jego Serca. Jeżeli chrześcijaństwo ma się wyróżniać w naszych czasach przede wszystkim «sztuką modlitwy» (Jan Paweł II, List apost. Novo millennio ineunte [6 stycznia 2001], 32: AAS 93 [2001], 288), jak nie odczuwać odnowionej potrzeby dłuższego zatrzymania się przed Chrystusem obecnym w Najświętszym Sakramencie na duchowej rozmowie, na cichej adoracji w postawie pełnej miłości? Ileż to razy, moi drodzy Bracia i Siostry, przeżywałem to doświadczenie i otrzymałem dzięki niemu siłę, pociechę i wsparcie!
Wielu świętych dało przykład tej praktyki, wielokrotnie chwalonej i zalecanej przez Magisterium. W sposób szczególny wyróżniał się w tym św. Alfons Maria Liguori, który pisał: «Wśród różnych praktyk pobożnych adoracja Jezusa sakramentalnego jest pierwsza po sakramentach, najbardziej miła Bogu i najbardziej pożyteczna dla nas» (Visite al SS. Sacramento ed a Maria Santissima, Introduzione: Opere ascetiche, Avellino 2000, 295). Eucharystia jest nieocenionym skarbem: nie tylko jej sprawowanie, lecz także jej adoracja poza Mszą św. pozwala zaczerpnąć z samego źródła łaski. (…)
Jan Paweł II, Encyklika Ecclesia de Eucharistia, Rzym 2003, nr 25, cyt. za: opoka.org.pl,
wyróżnienia: redakcja Dziennika Parafialnego.