Niedziela Zesłania Ducha Świętego, 20 V 2018 – komentarz do Ewangelii
Słowa Ewangelii według świętego Jana
Wieczorem w dniu zmartwychwstania, tam gdzie przebywali uczniowie, drzwi były zamknięte z obawy przed Żydami. Przyszedł Jezus, stanął pośrodku, i rzekł do nich: ”Pokój wam!”. A to powiedziawszy, pokazał im ręce i bok. Uradowali się zatem uczniowie, ujrzawszy Pana.
A Jezus znowu rzeki do nich: ”Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam”. Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im: ”Weźmijcie Ducha Świętego. Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane”.
Niezauważony Bóg
▼ Rozważa: Paweł Beyga ▼
Niedziela Zesłania Ducha Świętego, (20 maja 2018)
Czytania: Dz 2,1–11; 1 Kor 12,3b–7.12–13
Ewangelia: J 20,19–23 ▼
Ewangelia dzisiejszej uroczystości wskazuje znowu na Wieczernik, jako miejsce spotkania ze zmartwychwstałym Panem. Nie wynika to tylko z tego, iż w ewangeliach próżno szukać opisu Zesłania Ducha Świętego. W starożytnym Kościele Wielkanoc i Zesłanie Ducha Świętego, a raczej wigilia tego święta, były najważniejszymi liturgiami w roku.
„Weźmijcie Ducha Świętego. Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane” – mówi do apostołów Chrystus. Łączy on zatem odpuszczanie grzechów z działaniem Trzeciej Osoby Boskiej. Trudno niekiedy wyobrazić sobie Ducha Świętego, ponieważ dla nas, ludzi z krwi i kości, więcej mówiący jest obraz Boga Ojca lub Jezusa Chrystusa, który stał się człowiekiem.
Spotkanie z Duchem Świętym dokonuje się niejako nie „twarzą w twarz” z Nim, lecz poprzez skutki Jego działania. Miejscami szczególnej aktywności Duch Świętego są sakramenty udzielane w Kościele. Istnieje dzisiaj tendencja do poszukiwania spektakularnych efektów i zjawisk w działaniu Trzeciej Osoby Boskiej. Jednakże Chrystus w dzisiejszej ewangelii przypomina, że Duch Święty działa subtelnie, nieco niezauważony, i to jest jego Boski „charyzmat”.
Paweł Beyga – ukończył studia teologiczne na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu, związany z duszpasterstwem Tradycji katolickiej przy kościele Najświętszej Maryi na Piasku we Wrocławiu. Teolog – „ratzingerysta”. Jego teksty ukazywały się m.in. na portalach Liturgia.pl, DEON.pl, Nowy Ruch Liturgiczny i Dziennik Parafialny.