Św. Jan Paweł II: Błogosławieństwa to swoisty autoportret Jezusa
W Dzienniku Parafialnym wracamy do przypominania szczególnie ważnych lub ciekawych fragmentów encykliki „Veritatis splendor” św. Jana Pawła II. Dziś o tym, jak papież-Polak zestawiał błogosławieństwa i przykazania.
Błogosławieństwa nie mówią bezpośrednio o konkretnych normach postępowania, raczej o życiowych postawach i o wewnętrznym usposobieniu, a więc nie pokrywają się ściśle z przykazaniami. Z drugiej strony, nie istnieje rozdział czy też rozbieżność między błogosławieństwami a przykazaniami: jedne i drugie odwołują się do dobra, do życia wiecznego. Kazanie na Górze rozpoczyna się ogłoszeniem błogosławieństw, ale zawiera także wzmiankę o przykazaniach (por. Mt 5, 20-48). Zarazem Kazanie ukazuje, że przykazania są otwarte i ukierunkowane na perspektywę doskonałości, właściwą dla błogosławieństw. Te ostatnie to przede wszystkim obietnice, z których pośrednio wypływają także wskazania normatywne dotyczące życia moralnego. W swojej pierwotnej głębi są one swoistym autoportretem Chrystusa i właśnie dlatego stanowią zaproszenie do naśladowania Go i do komunii życia z Nim.
Jan Paweł II, enc. VERITATIS SPLENDOR, nr 16, cyt. za: https://opoka.org.pl/biblioteka/W/WP/jan_pawel_ii/encykliki/veritatis_1.html. Wyróżnienia: redakcja Dziennika Parafialnego