Niedziela ze Świętym Zygmuntem Szczęsnym Felińskim w Mikstacie
Ks. Krzysztof Ordziniak, Małgorzata Strzelec ●
21 września w Mikstacie została zorganizowana „Niedziela ze Świętym Zygmuntem Szczęsnym Felińskim”. Połączona ona była z ważnym wydarzeniem: uroczystym, wprowadzeniem relikwii Świętego Arcybiskupa Szczęsnego Felińskiego do wspólnoty parafialnej. W czasie wszystkich Mszy Świętych duchowe córki świętego arcybiskupa z Junioratu Wieczystego Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi zaprezentowały program słowno-muzyczny przybliżający postać ich Założyciela. Piękny śpiew i recytacja w wykonaniu sióstr nie tylko pozwoliły nam poznać wiele faktów z życia świętego Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, ale były także dla zebranych przeżyciem duchowym, o czym świadczyły gromkie brawa zebranych w parafialnym wieczerniku wiernych.
Najważniejszym wydarzeniem „Niedzieli ze Świętym Zygmuntem Szczęsnym Felińskim” była Msza Święta, w czasie której miało miejsce uroczyste wprowadzenie relikwii świętego Zygmunta Szczęsnego Felińskiego do wspólnoty parafialnej. Tej Mszy Świętej przewodniczył ks. kan. dr hab. Michał Kieling – delegat biskupa ds. życia konsekrowanego, który także wygłosił homilię. Na początku zostały procesjonalnie wniesione i umieszczone przy ołtarzu relikwie świętego arcybiskupa Szczęsnego Felińskiego.
Ks. kan. Krzysztof Ordziniak przywitał przewodniczącego uroczystości ks. kan. Michała Kielinga. Następnie powitał przybyłe z różnych stron Siostry Franciszkanki, a wśród nich Matkę Generalną Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodzin Maryi, s. Janinę Kierstan, Matkę Prowincjalną Prowincji Świętego Józefa, Grażynę Orłowską. Ks. kanonik podziękował wobec wspólnoty parafialnej Siostrom posługującym w naszej parafii.
Kaznodzieja rozpoczął homilię słowami kard. Stefana Wyszyńskiego, który o abp. Zygmuncie Szczęsnym Felińskim powiedział: „Idźcie do Katedry,( …) pochylcie swoje głowy u jego sarkofagu, a zobaczycie: tam leży Człowiek, o którym mówiono, że przegrał, a to jest – Zwycięzca!”. Kaznodzieja podkreślił niezwykłość chwili, w której uczestniczymy. Powiedział: „Z pewnością wielu z nas jest po raz pierwszy w życiu na takiej uroczystości. Dziś relikwie świętego Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, arcybiskupa Warszawy, założyciela Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek, bohatera zesłanego na Sybir za swą niezłomność wobec misji Kościoła, który został ogłoszony błogosławionym przez Jana Pawła II w Krakowie 18 sierpnia 2002 roku i kanonizowany przez Benedykta XVI w Rzymie 11 października 2009 roku, zostały uroczyście wprowadzone do kościoła parafialnego w Mikstacie”. Kontynuując ks. kanonik podkreślił, że ta uroczystość jest związana z posługiwaniem w naszej parafii od ponad dziewięćdziesięciu lat Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, które „zgodnie ze swym charyzmatem posługują w duchu chrześcijańskiego wychowania dzieci i młodzieży, niosąc pomoc potrzebującym, wspomagają duchowieństwo diecezjalne w pracy katechetycznej i duszpasterskiej. Siostry czynią to w duchu pokory i prostoty, zgodnie z wolą Założyciela”- dodał ks. kanonik Michał Kieling.
W dalszej części homilii ks. kanonik zaprezentował rozwój Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi oraz biografie świętego abpa Zygmunta. Zwrócił uwagę także na znaczenie i genezę kultu relikwii świętych. Podkreślając jego znaczenie w czasach współczesnych, powiedział: „ (…) ten kult relikwii, który nam towarzyszy także w czasach współczesnych, to przede wszystkim potrzeba posiadania pewnego wzorca postępowania. Mamy dziś ogromne zapotrzebowanie na aktualnych świętych, bo przecież panuje głód autorytetów”. Kontynuując, kaznodzieja zapytał: „Czy może być on wzorem na nasze czasy? W jaki sposób może inspirować również nas, ludzi żyjących współcześnie?”.
Wyróżnił trzy sprawy, które są nadal aktualne i ważne także dla współczesnego człowieka. Pierwsza, to znaczenie domu rodzinnego. Ks. kanonik wskazał na potrzebę odnowy życia rodzinnego. Podkreślił, że to właśnie w rodzinie przyszły święty miał przekazywane takie wartości jak wiara, szacunek wobec Pana Boga, Kościoła, miłość Ojczyzny. Zaakcentował, że młody człowiek potrzebuje świadectwa życia swoich rodziców. Powiedział: „Chyba najwspanialszą lekcją Ewangelii jest nasze życie, to, że swoimi czynami, ale także swoimi słowami pokazujemy, że wierzymy w Boga”.
Kolejną sprawą, która była bardzo ważna dla Zygmunta Szczęsnego Felińskiego i powinna być ważna dla ludzi żyjących współcześnie, to miłość do Ojczyzny, zarówno do ziemi ojczystej, jak i „małej Ojczyzny”. Jak podkreślił ks. kanonik: „Trzeba więc dziś przypominać o wielkich kartach polskiej historii, które zapisał także święty Zygmunt, po to, aby to pokolenie, w którym my żyjemy , a także przyszłe pokolenie Polaków pamiętało, że dzieje naszej Ojczyzny zawsze były związane z miłością do Boga, z miłością do Matki Najświętszej”.
Trzecia rzecz, na którą zwrócił uwagę kaznodzieja, to: „wytrwałość w trudnościach wobec różnych przeciwności życiowych”. Ta wytrwałość w trudnościach w przypadku przyszłego świętego, jak podkreślił ks. kanonik związana była z „niesamowitą nadzieją, którą posiadał w swoim sercu” . Jak podkreślił, to ta nadzieja pozwalała mu przetrwać trudne chwile. Kontynuując wskazał, że potrzebujemy takiego wzorca wytrwałości w trudnościach, gdyż współczesny człowiek bardzo szybko się zniechęca.
Ks. kan. Michał Kieling powiedział: „Niech święty Zygmunt będzie dla nas takim wzorem do naśladowania (…), że nawet w sytuacji najtrudniejszej nie jestem sam. Jest ze mną Chrystus, Matka Najświętsza. Wiara w Boga potrafi sprawić, że prędzej czy później będę zwycięzcą”.
Kaznodzieja zakończył homilię słowami modlitwy:
„Wszechmogący Wieczny Boże, wielbimy Cię w Świętych Twoich. Życie ich jest dla nas wzorem, a wstawiennictwo wyjednywa nam Twoją pomoc. Racz wejrzeć na pokorne nasze prośby i przez wstawiennictwo Świętego Zygmunta Szczęsnego, męża wielkiej pokory i prostoty udziel łaski, o którą z ufnością prosimy. Spraw też Panie, abyśmy nie tylko wzywali Jego wstawiennictwa, ale także naśladowali Jego cnoty i podobnie, jak błogosławiony Zygmunt Szczęsny zdawali się zawsze na Twoją Opatrzność, pełnili Twoją wolę i stawali się wiernymi świadkami Twojej prawdy i miłości. Prosimy Cię o to przez Chrystusa Pana naszego. Amen.”
W procesji z darami zostały przyniesione: zapalona świeca, kwiaty, owoce, chleb oraz wino.
Tak jak na wcześniejszych Mszach Świętych, Siostry z Junioratu Wieczystego zaprezentowały program słowno- muzyczny przybliżający postać Założyciela Zgromadzenia.
Ks. kan. Krzysztof Ordziniak podziękował siostrom za piękny program. Przypomniał, że starania o założenie Domu Zakonnego w naszej parafii podjął budowniczy kościoła, ks. Franciszek Ruszczyński. Był czas na krótką modlitwę o radość wieczną dla Tego tak zasłużonego dla naszej wspólnoty Kapłana. Matka Prowincjalna podziękowała wspólnocie parafialnej za życzliwość i wszelką pomoc udzielaną Siostrom. Podkreśliła, że siostry bardzo dobrze czują się w naszej parafii.
Po zakończeniu Mszy Świętej można było uczcić relikwie świętego arcybiskupa Szczęsnego Felińskiego. Przy wyjściu z kościoła została przygotowana okolicznościowa wystawa.
Czas świętowania dobiegł końca i znów w poniedziałek w świetlicy środowiskowej pojawiły się dzieci, siostry podjęły katechezę i posługę w kościele. A my… może pochylimy się nad pozostawionymi dziełami Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, by lepiej poznać tę wielką postać. Może to nam pomoże dostrzec i odkryć, że także w dzisiejszych czasach świętych można naśladować, można żyć wartościami, które dla nich były ważne i istotne, i doprowadziły ich do chwały nieba…
Siostrom, które kiedyś posługiwały, bądź posługują obecnie w naszej wspólnocie, mówimy “Bóg zapłać” za wszelkie dobro i “Szczęść Boże” na dalsze lata posługi Bogu i ludziom!
A my w każdy trzeci czwartek miesiąca będziemy gromadzili się na nabożeństwie ku czci świętego Zygmunta Szczęsnego Felińskiego.