Zwierzęta u mikstackiego św. Rocha pobłogosławione

21 sierpnia 2024 00:35Komentowanie nie jest możliweViews: 369

16 sierpnia, dzień narodzin dla nieba św. Rocha – patrona pielgrzymów, aptekarzy, chorych, zarażonych, ale także opiekuna zwierząt domowych – jest wielkim świętem w mikstackiej parafii. W tym dniu w Diecezjalnym Sanktuarium Świętego Rocha odbywają się uroczystości odpustowe ku czci patrona połączone z bardzo widowiskowym, ale mającym głęboką wymowę religijną obrzędem błogosławieństwa zwierząt.

W tym dniu o godz. 8.00 przy ołtarzu polowym sprawowana była Msza święta koncelebrowana w intencji gospodarzy o Boże błogosławieństwo w pracy i inwentarzu. To już tradycyjna intencja o tej porze. Koncelebrze przewodniczył kustosz sanktuarium ks. kan. Krzysztof Ordziniak, który na początku skierował słowa powitania do licznie zebranych na Wzgórzu św. Rocha parafian i pielgrzymów, a homilię wygłosił przygotowujący nas przez nauki rekolekcyjne ks. Mateusz Kasprzak.

DSC_0014

Kaznodzieja zwrócił uwagę, że przybywamy na to miejsce z różnych stron, by cieszyć się orędownictwem św. Rocha, przeżyć Eucharystię, pojednać się Bogiem w sakramencie pokuty i pojednania, ale także po to, by uczcić niebieskiego Patrona, którego wsparcia doświadczamy na co dzień. Zaznaczył, że św. Roch troszczył się o chorych i cierpiących, ale także dał nam przykład przeżywania choroby i cierpienia. Nawiązując do słów czytania, wskazał, że Bóg zaprasza nas do wejścia na drogę prowadzącą do osiągnięcia świętości. Przypomniał znaczenie zasłuchania się w słowo Boże, przyjmowania go i wprowadzania w codzienne życie. Podkreślił potrzebę poznawania Boga, ale także dostrzegania go w drugim człowieku. Zachęcał, byśmy wracając do codzienności, pamiętali o miłości do bliźnich, ale także do Pana Boga. Kończąc, kaznodzieja powiedział: „Niech więc św. Roch umacnia każdego z nas, abyśmy i my na tej naszej drodze do świętości wzorem świętego Rocha dbali o tę miłość do Boga, do drugiego człowieka i siebie samego”.

DSC_0071

Zgodnie z tradycją przodków, po tej Mszy św. odbył się obrzęd błogosławieństwa zwierząt. W tym roku dokonał go w sposób częściowo „śpiewający” ks. bp senior Antoni Długosz. Przed rozpoczęciem błogosławieństwa zwierząt ks. kustosz skierował słowa powitania do wszystkich zebranych i przypomniał, że dziesięć lat temu w Mikstacie był realizowany program „Ziarno” o św. Rochu. Ze studia uczestniczył w nim wówczas ks. Biskup, który powiedział, że trzeba się kiedyś wybrać do Mikstatu, do św. Rocha. Na słowa ks. kustosza ks. biskup odpowiedział śpiewem: „Marzenia się spełniają, gdy ludzie się kochają. Kochajmy się, szanujmy i kochać się nie bójmy…”. Ksiądz biskup powiedział kilka słów o pięknym kościele, w którym – w ołtarzu głównym – znajduje się obraz św. Rocha. Przypomniał, że św. Roch przyzywany jest w czasach epidemii. Wspomniał, że nie tak dawno jeszcze na drzwiach włoskich domów umieszczano litery V S R, co znaczy Vivat Sanctus Rochus. W ten sposób wyrażali pragnienie, by św. Roch chronił mieszkańców.

DSC_0122

Niezwykła była ta „procesja” zwierząt i ich właścicieli przed podwyższeniem nieopodal Diecezjalnego Sanktuarium Świętego Rocha. Były konie, kucyki, cielątka wiezione na przyczepie, koty i psy różnych ras, świnki morskie, chomiki, małe i duże króliki, gołębie, gęsi, malutkie kurczaczki, a nawet pszczoły. Klatki, w których niesione bądź wiezione były zwierzątka, były pięknie przyozdobione. Ksiądz bp Antoni nie żałował wody święconej ani zwierzętom, ani ich właścicielom.

DSC_0204

Tradycyjnie obrzęd błogosławieństwa zakończyło wypuszczenie przez ks. biskupa i ks. kustosza gołębi. Ksiądz biskup przypomniał, że gołąb jest symbolem Ducha Świętego, ale także pokoju. „O ten pokój w Ukrainie i Ziemi Świętej prośmy” – zachęcał hierarcha. Bardzo radosny nastrój panował na Mikstackim Wzgórzu w uroczystość św. Rocha. Tak „rozśpiewanego” i żywiołowo przeprowadzonego obrzędu błogosławieństwa zwierząt jeszcze chyba w Mikstacie nie było.

Po obrzędzie błogosławieństwa odbył się koncert w wykonaniu ks. bpa Antoniego oraz Góralskiej Hory. Wypełnił on czas do sumy odpustowej. Był to czas radosnego świętowania. Przy dźwiękach piosenek wykonywanych przez ks. biskupa i dźwiękach Góralskiej Hory wielu parafian, pielgrzymów i turystów spędziło miło i przyjemnie czas. Bo odpust to czas radości…

Dziękujemy portalowi Dziennik Parafialny za objęcie patronatem medialnym uroczystości odpustowych.

Link do fragmentu koncertu: kliknij

Tekst: ks. Krzysztof Ordziniak, kustosz, oraz Małgorzata Strzelec
Zdjęcia: Małgorzata Strzelec

DSC_0044

DSC_0045

DSC_0049

DSC_0061

DSC_0083

DSC_0102

DSC_0104

DSC_0107

DSC_0108

DSC_0110

DSC_0113

DSC_0118

DSC_0135

DSC_0143

DSC_0144

DSC_0166

DSC_0181

DSC_0197

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web