XXI Niedziela Zwykła (B), 25.08.2024 – komentarz do Ewangelii

21 sierpnia 2024 19:26Komentowanie nie jest możliweViews: 241

A czy ja umiem słuchać?
● Rozważa: ks. Mikołaj Czurczak●

Dwudziesta pierwsza Niedziela Zwykła, rok B (25.08.2024)
Ewangelia: J 6. 60-69 ●

jezus faryzeusze

Przez ostatnie niedziele słyszymy perykopy ewangeliczne z szóstego rozdziału Janowej Ewangelii. Zwykle dotyczyły one mowy o pokarmie, takim jak manna czy chleb, oraz cudów Jezusa. Te wydarzenia przyciągały za Jezusem tłumy. Kiedy natomiast Jezus przestaje czynić cuda i zaczyna wyjaśniać innym swoją naukę, to spotyka się ze sprzeciwem ze strony uczniów, co prowadzi nawet do odejścia od Niego. Podobnie w naszym życiu, gdy nie jesteśmy narażeni na żadne niebezpieczeństwa ani nie musimy niczego dać od siebie, to łatwo nam się przyznawać do wiary. Jednak czasami, gdy tylko słyszymy o czymś, gdzie musielibyśmy się wysilić, często zaczynam szukać wymówek i chcemy zmienić otoczenie.

Już św. Tomasz z Akwinu mówił, że słuch jest uprzywilejowanym zmysłem. Dzisiejszy świat daje nam wiele kolorowych obrazów, człowiek, gdy czasem upada, też pragnie dotyku czegoś bądź kogoś, a także sam decyduje, gdzie jest i co spożywa. Nawet czytając książkę, sami możemy zdecydować, kiedy ją zamknąć. Jednak gdy czegoś słuchamy, nie wiemy tak naprawdę, co usłyszymy. Mówca może nagle zmienić swoją wypowiedź czy też włączyć nagranie, którego nie planowaliśmy.

W sytuacjach, gdy człowiek zaczyna słyszeć coś, co dla niego jest niewygodne, zaczyna w różny sposób reagować, gdzie bardzo często, aby nie musieć się wysilać, tak chce obrócić daną sytuację, że nawet nie patrząc na innych, zaczyna ich tak atakować, by postawić na swoim.

Jezus w dzisiejszej Ewangelii jest świadom, że uczniowie szemrają na jego naukę. Słowo szemrać możemy przetłumaczyć także jako szeptać czy też usprawiedliwiać się. Zatem Izraelici samymi cichymi słowami robią pewną grupkę, „ciche podziemie”, skąd wypływa nauka przeciwna tej, którą głosi Chrystus. Podobnie jest w naszym życiu, gdy w pracy, w szkole, wśród znajomych jest osoba, która z jakiegoś powodu nam nie odpowiada.

Puszczając w obieg nieprawdziwe informację o drugiej osobie, przyczyniamy się do rozpadu w danej grupie, co prowadzi do rozłamów i nieprzyjemności ze strony drugich. Czy jest wokół mnie dziś jakaś osoba, która przez moje słowa została skrzywdzona?

Jezus następnie wyrzuca swoim uczniom fakt, że gorszy ich nauka o chlebie życia, dodając, że jeśli samo słuchanie o Chlebie życia jest dla nich trudne, to co dopiero gdy zobaczą Jezusa dźwigającego krzyż na Golgotę.

Zastanówmy się dziś zatem, czy zawsze nasze postępowanie, reakcje na słowa bliźnich są właściwe, nie przyczyniające się do odrzucania sprawiedliwych z naszych środowisk. Popatrzy także, czy różnego rodzaju ,,kolorowe’’ informacje przychodzące do nas przez zmysły nie panują nad nami bardziej niż nauka Jezusa płynąca z krzyża.

ks. Mikołaj Czurczak – kapłan Diecezji Rzeszowskiej, w maju 2023 roku przyjął święcenia kapłańskie. Obecnie pełni posługę wikariusza w parafii p.w. Bożego Ciała i Matki Bożej z Lourdes w Rzeszowie.

Słowa Ewangelii według Świętego Jana

W synagodze w Kafarnaum Jezus powiedział: «Ciało moje jest prawdziwym pokarmem, a Krew moja jest prawdziwym napojem». A wielu spośród Jego uczniów, którzy to usłyszeli, mówiło: «Trudna jest ta mowa. Któż jej może słuchać?» Jezus jednak, świadom tego, że uczniowie Jego na to szemrali, rzekł do nich: «To was gorszy? A gdy ujrzycie Syna Człowieczego wstępującego tam, gdzie był przedtem? To Duch daje życie; ciało na nic się nie zda. Słowa, które Ja wam powiedziałem, są duchem i są życiem. Lecz pośród was są tacy, którzy nie wierzą». Jezus bowiem od początku wiedział, którzy nie wierzą, i kto ma Go wydać. Rzekł więc: «Oto dlaczego wam powiedziałem: Nikt nie może przyjść do Mnie, jeżeli nie zostało mu to dane przez Ojca». Od tego czasu wielu uczniów Jego odeszło i już z Nim nie chodziło. Rzekł więc Jezus do Dwunastu: «Czyż i wy chcecie odejść?» Odpowiedział Mu Szymon Piotr: «Panie, do kogo pójdziemy? Ty masz słowa życia wiecznego. A my uwierzyliśmy i poznaliśmy, że Ty jesteś Świętym Bożym».

Poleć innym!

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS

Dyskusja

Tagi:
Email
Print
WP Socializer Aakash Web