Uroczystości odpustowe ku czci św. Rocha w Mikstacie – zapowiedź /nasz patronat/
W dniach 15–16 sierpnia w Diecezjalnym Sanktuarium Świętego Rocha w Mikstacie odbędą się główne uroczystości odpustowe ku czci św. Rocha. W tej miejscowości mają one niespotykany przebieg, gdyż połączone są z obrzędem błogosławieństwa zwierząt. Mikstat jest jedynym miejscem w Polsce, gdzie odbywa się on nieprzerwanie od ponad trzystu lat.
W Diecezjalnym Sanktuarium Świętego Rocha już od 7 sierpnia rozpoczną się przygotowania duchowe do tego wielkiego święta. Od tego dnia sprawowana będzie codziennie o godz. 18.30 Msza św. połączona z nauka rekolekcyjną, po której odprawiana będzie nowenna do św. Rocha.
Tego samego dnia rozpocznie się również XIII edycja spotkań w Szkole Świętego Rocha. Podczas spotkań w „Rochowej Szkole” młodzi mają możliwość włączenia się w modlitwę nowennową, ale także poznawania postaci Świętego Patrona, wartości, które były dla niego ważne. Spotkania staną się okazja do zapoznania z legendami związanym i budową kościoła św. Rocha, tradycjami odpustowymi przekazywanymi z pokolenia na pokolenie. W 2025 roku uroczystości odpustowe zostały wpisane na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. W związku z tym dzieci w czasie spotkań będą poznawały dziedzictwo materialne i niematerialne małej ojczyzny, by kształtować w nich poczucie odpowiedzialności za to, co pozostawili nam nasi przodkowie. Będą spotkania sanktuarium, ale będą i wyjazdy, będzie czas na śpiew, prace plastyczne, radosną zabawę, ale także naukę i pracę. Ci, którzy uczestniczyli w poprzednich edycjach spotkań w „Szkole Świętego Rocha”, wiedzą, że atrakcji w niej nie brakowało.
Święty Roch z wielkim oddaniem posługiwał chorym i odrzuconym. Jest patronem chorych, więźniów, ogrodników, lekarzy weterynarzy. W niedzielę poprzedzającą uroczystości odpustowe – w tym roku 11 sierpnia – do Diecezjalnego Sanktuarium Świętego Rocha w sposób szczególny na godzinę 16.00 zaproszone są osoby chore, niepełnosprawne i starsze wraz ze swymi opiekunami. W ich intencji będzie sprawowana Msza św., podczas której zostanie udzielony im sakrament namaszczenia chorych. Święty Roch nie tylko posługiwał chorym, ale sam doświadczył cierpienia. Spotkanie modlitewne będzie więc okazją do złożenia u stóp jego ołtarza trosk, lęków, ofiarowania cierpienia. To bardzo ważny element w scenariuszu uroczystości odpustowych. To właśnie często te osoby ofiarują swoje cierpienia w intencji dzieł realizowanych w naszej wspólnocie, są wśród nich także ci, którzy przed laty przejęli nasze tradycje odpustowe i zatroszczyli się o to, by przekazać je kolejnemu pokoleniu.
Święty Roch jest opiekunem zwierząt domowych, ale także patronuje polskim lekarzom weterynarzom, którzy jako miejsce pielgrzymek i spotkań wybrali sobie właśnie mikstackie sanktuarium. Przybędą i w tym roku w przededniu uroczystości odpustowych 15 sierpnia, by prosić swego patrona o opieką, by powierzać jego opiece siebie, swoje rodziny.
15 sierpnia, w Uroczystość Wniebowzięcia NMP, nazywaną także świętem Matki Bożej Zielnej, zostaną pobłogosławione bukiety z kwiatów i zbóż. Po Mszy św. sprawowanej o godz. 18.00 w farze procesja z Najświętszym Sakramentem i relikwiami św. Rocha wyruszy na Wzgórze Cmentarne, nazywane także Wzgórzem Świętego Rocha. To tu znajduje się Diecezjalne Sanktuarium Świętego Rocha, szczególne miejsce. W sanktuarium odprawiane zostaną nieszpory, a po nich rozpoczyna się całonocna adoracja Najświętszego Sakramentu i czuwanie modlitewne przy relikwiach św. Rocha.
O północy sprawowana będzie Msza Święta przez kapłanów pochodzących z parafii mikstackiej bądź z nią w różny sposób związanych. Niezwykła jest sceneria i klimat tej przeprowadzającej nas w dzień święta naszego Patrona Mszy św. Płonące się na grobach znicze, szum drzew – wszystko sprzyja refleksji i modlitewnej zadumie.
W dzień odpustu, 16 sierpnia, po Mszy św. o godz. 8:00 sprawowanej w intencji gospodarzy odbędzie się niezwykle widowiskowy, ale przede wszystkim mający głęboką wymowę religijną obrzęd błogosławieństwa zwierząt. Zobaczyć tu będzie można prawie całą arkę Noego. W tym roku obrzędu błogosławieństwa zwierząt dokona ks. bp senior Antoni Długosz.
Po obrzędzie błogosławieństwa odbędzie się koncert w wykonaniu Góralskiej Hory oraz ks. bpa Antoniego Długosza. Będzie to zapewne czas radosnego spotkania i świętowania. To ważne, bo jak piszą hagiografowie, św. Roch, mimo trudnych życiowych doświadczeń i cierpienia, był radosnym świętym.
W scenariuszu uroczystości odpustowych nie może zabraknąć sumy. Ta będzie o godz. 11.00 pod przewodnictwem ks. bpa Antoniego Długosza, który wygłosi także homilię.
W czas odpustowego świętowania wpisuje się również Msza Święta ze specjalnym indywidualnym błogosławieństwem najmłodszych. Zostanie ona odprawiona o godz. 18.00. Po tej Mszy św. procesja z Najświętszym Sakramentem i relikwiami św. Rocha powróci do kościoła farnego.
Warto nawiedzić mikstackie sanktuarium nie tylko w odpustowy czas, bo jest ono otwarte codziennie od rana do wieczora. Czeka tu na nas każdego dnia Jezus i nasz patron św. Roch, który słucha próśb i podziękowań nawiedzających sanktuarium i zanosi je przed Boży tron. On jest naprawdę skutecznym patronem.
Dziękujemy portalowi Dziennik Parafialny za objęcie patronatem medialnym uroczystości odpustowych ku czci św. Rocha.
Ks. Krzysztof Ordziniak
Małgorzata Strzelec