„Dokonało się przewartościowanie wszystkiego, co boli i wyciska łzy”. Refleksje na Wielki Post – cytaty
„Chrześcijanin może się buntować przeciwko Bogu, który stoi ponad wszelkim cierpieniem, natomiast nie może powstawać przeciw Bogu, który w Chrystusowym cierpieniu objawił swe własne współcierpienie” – pisał R.E. Rogowski w czasopiśmie „Communio” (1984). To kolejna z cyklu naszych refleksji proponowanych na tegoroczny Wielki Post.
Dopiero dzięki Chrystusowi i Jego cierpieniom, Jego męce i śmierci, cierpienia nabrały znaczenia i sensu. (…) W cierpieniach Ukrzyżowanego dokonało się ogromne przewartościowanie wszystkiego, co boli i wyciska łzy, o ile to wszystko przyjmuje człowiek z wiarą. W Chrystusie, w Jego krzyżu ponad tajemnicą miłosiernego Boga objawiła się łaska niepojętego Boga. Ta objawiona w Chrystusie łaska, która przemienia cierpienie w radość, a śmierć w życie, umożliwia wiarę pełną zrozumienia, nawet wtedy, kiedy pozostaje tylko wiara. Dlatego chrześcijanin może się buntować przeciwko Bogu, który stoi ponad wszelkim cierpieniem, natomiast nie może powstawać przeciw Bogu, który w Chrystusowym cierpieniu objawił swe własne współcierpienie.
R.E. Rogowski, Wszystkie drogi prowadzą na krzyż, Communio 4 (1984) 1, s. 6–7. Cyt. za: Ks. F. Mickiewicz SAC, Krocząc śladami męki Chrystusa, Ząbki 2000, s. 43–44.