XI Europejskie Dni Dziedzictwa w zespole klasztornym w Ratowie
„Ratowo – smaki dziedzictwa” pod takim hasłem nawiązującym do hasła ogólnopolskiego „Smaki Dziedzictwa” odbędą się XI Europejskie Dni Dziedzictwa w osiemnastowiecznym zespole klasztornym w Ratowie. W programie przewidziano zwiedzanie zabytkowego kompleksu oraz tradycyjnie plenerowy piknik rycerski „Śladami Pawła z Radzanowa”.
Wydarzenie zainauguruje msza św. w intencji mieszkańców Europy, która odbędzie się 12 września o godz. 9.30. Od godz. 11.00 przewidziane są liczne atrakcje, w tym plenerowy piknik rycerski ”Śladami Pawła z Radzanowa” – właściciela ziem ratowskich, radzanowskich, a także wielu innych posiadłości na Mazowszu, znamienitego rycerza w drużynie księcia mazowieckiego Siemovita IV, żyjącego przełomie XIV i XV wieku. Podczas pikniku zostaną zaprezentowane m.in. pokazy pojedynków rycerskich, konny turniej rycerski, gawędy o historii Ziemi Radzanowskiej, warsztaty tańca średniowiecznego, zabawy dworskie i ludyczne.
Ze względu na obecną sytuację epidemiczną gry i zabawy dworskie oraz warsztaty tańca będą odbywały się wyłącznie na świeżym powietrzu oraz zostaną zaaranżowane w taki sposób, by ich uczestnicy mogli wykonywać przewidziane dla nich zadania z zachowaniem dystansu społecznego.
W ramach EDD będzie można zwiedzać z przewodnikiem ratowski kompleks o wyjątkowej wartości artystycznej i historycznej, a w szczególności unikatowe rokokowe wnętrze kościoła pw. św. Antoniego, czerpiącego swe wzorce z fantazyjnego rokoka augsburskiego.
„Ratowski kompleks skrywa wiele smaków dziedzictwa. Najważniejszy z nich to duchowa spuścizna św. Antoniego z Padwy, ale też bohaterskich Ojców Bernardynów z Prowincji Wielkopolskiej a potem błogosławionej Matki Bolesławy Lament. Inna płaszczyzna to niezwykła wartość artystyczna kościoła – spuścizna bawarskich i chełmińskich mistrzów, kolejna to dziedzictwo, które jest budowane na naszych oczach – Ostoja św. Antoniego, otwarta dla wszystkich, którzy pragną do niej zawitać”. – podkreśla rektor sanktuarium ks. kan. Bogdan Pawłowski, zapraszając do udziału w wydarzeniu.
Pierwsza pisemna wzmianka o Ratowie pochodzi z 1494 r. Osada jest wówczas własnością rycerza Pawła z Radzanowa herbu Prawdzic, potomka protoplasty rodu o takim samym imieniu, którego znamy jako pielgrzyma peregrynującego do grobu św. Jakuba w Composteli i który sprawował ważne funkcje na dworze księcia Siemowita IV. Do przełomowych momentów w historii Ratowa zaliczyć można również siedemnastowieczną wyprawę kasztelana Pawła Narzymskiego pod Wiedeń wraz ze słynącym łaskami obrazem św. Antoniego Padewskiego i związaną z nią fundację klasztoru, a także budowę w osiemnastowiecznym wieku murowanego konwentu, zachowanego do dziś wraz ze wspaniałym unikatowym rokokowym wyposażeniem wnętrza. Ziemia Radzanowska była również świadkiem walk w czasie Powstania Styczniowego, wojny polsko-bolszewickiej, I oraz II Wojny Światowej. Jej wielowymiarowa i warta odkrywania przeszłość to fundament, na którym obecne pokolenia budują swoją przyszłość.
Stowarzyszenie Ratujmy Ratowo