Wniebowstąpienie Pańskie (A), 24 V 2020 – komentarz do Ewangelii
„Chrystus Pan w niebo wstępuje; niech się wierny lud raduje!”
● Rozważa: Paweł Pomianek ●
Wniebowstąpienie Pańskie, rok A (24 maja 2020)
Czytania: Dz 1,1-11; Ef 1,17-23
Ewangelia: Mt 28,16-20 ●
„A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata”.
Chrystus Pan w niebo wstępuje;
niech się wierny lud raduje!
Na cześć Jego zawołajmy,
chwałę Panu zaśpiewajmy:
Alleluja, alleluja.
(…)
Miejsce nam gotuje w niebie,
chcąc nas wszystkich mieć u siebie;
niebaśmy już dziedzicami,
porównani z Aniołami.
Alleluja, alleluja.
Piękna jest ta tradycyjna pieśń religijna, której dwie wybrane strofy tutaj przytoczyłem. Przypomina coś, o czym niekiedy zapominamy – że Wniebowstąpienie to (podobnie jak Zmartwychwstanie i Zesłanie Ducha Świętego) święto, które tchnie radością. To nie – jak mogłoby się wydawać – pożegnanie Pana Jezusa, ale moment Jego wywyższenia, objawienia Jego chwały. „Niechaj ustępuje trwoga, mamy Zbawiciela Boga!” – jak śpiewamy w dalszym fragmencie tej pieśni. Warto przy dzisiejszej okazji rozważyć sobie tekst tej pieśni w całości.
Podobną wymowę ma śpiewany dziś w liturgii Psalm 47:
Bóg wstępuje wśród radosnych okrzyków,
Pan wstępuje przy dźwięku trąby.
Śpiewajcie psalmy Bogu, śpiewajcie,
śpiewajcie Królowi naszemu, śpiewajcie.
W Ewangelii z poprzedniej niedzieli także czytaliśmy o tym, że my jako wierzący powinniśmy się cieszyć wstąpieniem Chrystusa do Ojca, to odejście przynosi bowiem dwojaki skutek: po pierwsze zesłanie Ducha Prawdy, Adwokata, Pomocnika, na którego czekamy; po drugie nasze zjednoczenie z Jezusem i Ojcem.
Nie zostawię was sierotami. Przyjdę do was. Jeszcze chwila, a świat nie będzie już Mnie widział. Ale wy Mnie widzicie; ponieważ Ja żyję, i wy żyć będziecie. W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was.
Nie bez powodu zaraz po zakończeniu świąt związanych z Paschą obchodzimy niedzielę Trójcy Świętej.
Pochylając się już ściśle nad Ewangelią z Wniebowstąpienia, trzeba zwrócić uwagę na ostatni nakaz otrzymany od Jezusa przez uczniów i rodzący się Kościół:
- nauczanie,
- udzielanie chrztu,
- uczenie zachowywania wszystkiego, co Jezus przekazał.
To takie punkty do rachunku sumienia – przede wszystkim dla hierarchii Kościoła, dla biskupów. Ale także dla księży, którzy oddali życie Jezusowi. A w szerszej perspektywie i dla nas, świeckich, bo przecież każdy z nas na jakimś odcinku ponosi odpowiedzialność za wiarę innych. Szczególnie w stosunku do swoich dzieci, ale także względem tych, z którymi na co dzień żyjemy lub się spotykamy. Zachowanie wierności tym trzem zaleceniom jest gwarancją obecności Jezusa z nami aż do skończenia świata.
Na koniec, jak to czasami czyniliśmy na naszej stronie już w poprzednich latach, chcę wyrazić żal, że w Polsce od kilkunastu lat Wniebowstąpienie obchodzimy w niedzielę, a nie w swoim klasycznym miejscu we czwartek (jak np. w Rzymie). Zakłóca nam to nieco cykl paschalny. Nie odliczamy prawdziwych 40 dni od Zmartwychwstania. Powoduje kłopot z umiejscowieniem Dni Krzyżowych (dlaczego nie od czwartku do soboty?). Brakuje też w liturgii Niedzieli po Wniebowstąpieniu Pańskim z bogactwem jej przesłania i podprowadzeniem ku Zesłaniu Ducha Świętego. Może warto częściej wspominać o tym w kazaniach, bo to poszerza świadomość religijną wiernych.
————–
Paweł Pomianek – świecki teolog, publicysta, filolog polski, redaktor i korektor tekstów, autor bloga z poradami dotyczącymi poprawnego używania języka polskiego JezykoweDylematy.pl. Opiekun Dziennika Parafialnego. Mąż Anny, tata jedenastoletniej Julii, ośmioletniego Piotrusia i sześcioletniego Dominika.
Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza
Jedenastu uczniów udało się do Galilei, na górę, tam gdzie Jezus im polecił. A gdy Go ujrzeli, oddali Mu pokłon. Niektórzy jednak wątpili. Wtedy Jezus podszedł do nich i przemówił tymi słowami:
«Dana Mi jest wszelka władza w niebie i na ziemi. Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Uczcie je zachowywać wszystko, co wam przykazałem. A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata».